5 mitów na temat kaw ziarnistych
Prawdziwy kawosz sięga najczęściej po kawę ziarnistą. Faktem jest, że jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, ta wypalana z ziaren zdecydowanie deklasuje swoje odpowiedniki w postaci rozpuszczalnej czy parzonej. Jest ona także zdecydowanie bardziej aromatyczna, dlatego to właśnie ten rodzaj określa się mianem prawdziwej kawy. Aby móc w pełni cieszyć się jej smakiem, warto obalić na początku kilka mitów, jakie krążą na jej temat.
Kawa ziarnista – mity
Mitów na temat kawy jest wiele. Oto niektóre z nich, które dotyczą konkretnie spożycia i parzenia:
- ziarna mocno wypalane mają więcej kofeiny: sposób ani intensywność palenia nie mają żadnego przełożenia na zawartość kofeiny w kawie. Choć ciemno palone ziarna przeznaczone na przykład pod przygotowanie espresso mają zdecydowanie mocniejszy smak i aromat oraz wyczuwalną goryczkę, nie oznacza to, że ten rodzaj kawy jest bardziej pobudzający. Na poziom kofeiny wpływ ma metoda parzenia, ale nie fakt, że kawa jest mocno palona.
- najlepiej smakuje kawa od razu po zaparzeniu: zaraz po zaparzeniu zaleca się odstawić młynek do kawy nawet na kilka dni. Dlaczego? Proces palenia nie zachodzi natychmiastowo. Ziarna od razu po zmieleniu zawierają sporą ilość dwutlenku węgla. Kawa przygotowana od razu po wypaleniu będzie się pienić, a co ważniejsze, pełnię smaku osiągnie dopiero kilka dni później.
- ziarna kawy powinno przechowywać się w lodówce: absolutnie nie. Ta przechowywana w lodówce czy zamrażarce, wbrew powszechnej opinii, będzie smakować gorzej, a stan ziaren się pogorszy. Ma to związek z wilgocią panującą w tych miejscach. Warto także wiedzieć, że podczas mielenia ziaren wydobywają się z nich olejki eteryczne, które decydują o smaku oraz aromacie małej czarnej. Schowanie ich w lodówce pozbawia kawę jej właściwości eterycznych. Co więcej, nawet jej szczelne przechowywanie może nie uchronić jej przed absorpcją zapachów żywności z lodówki. Odradza się także zalewanie kawy wyciągniętej prosto z zamrażarki gorącą wodą – różnica temperatur skutecznie pozbawi ją jej specyficznych walorów.
- na opakowaniu powinien znajdować się napis „świeżo mielona”: to kolejny mit związany tym razem nie z przygotowaniem, a kupowaniem kawy. Niestety na rynku dostępnych jest wiele gatunków niskiej jakości, które wabią konsumentów niską ceną. Informacja na opakowaniu o świeżo mielonych ziarnach jest często marketingowym chwytem. Świeżo wypalaną kawę możesz zakupić tylko i wyłącznie bezpośrednio u producentów lub w lokalnych palarniach kawy. Gwarancją jest zawsze data produkcji widniejąca na opakowaniu.
Czy kawa ziarnista może się przeterminować?
Istnieje wiele teorii na temat tego, czy kawa ziarnista do ekspresu może stracić swoje walory odżywcze, a przede wszystkim smakowe wraz z upływem czasu. Belgijska Agencja Żywności twierdzi, że kawa to jeden z produktów, który nadaje się do spożycia nawet po przekroczeniu terminu ważności. Powszechnie mówi się, że po otwarciu opakowania zaleca się spożycie jej w jak najkrótszym czasie, ponieważ zazwyczaj ziarna wietrzeją, szczególnie jeśli nie zadbamy o ich właściwe przechowywanie. Według opinii ekspertów w dziedzinie palenia kawy bardzo dużo zależy jednak od gatunku i kraju pochodzenia. Dlatego dobrze jest kupować mniejsze opakowania lub jeśli zaopatrujemy się w duże, kilkukilogramowe paczki, należy przełożyć je do hermetycznych pojemników. Jeśli chodzi o świeżość kawy zmielonej w młynku, przyjmuje się ogólną zasadę, że nadają się do spożycia przez miesiąc, z kolei ciemnopalone mają trwałość dwóch miesięcy.
Dłuższą trwałością wyróżniają się także kawy z Afryki, które mogą być otwarte nawet 4-5 miesięcy. Dobrej jakości ziarna, choć mogą nadal posiadać wyczuwalne charakterystyczne nuty po wielu miesiącach po otwarciu, po przekroczeniu daty przydatności mogą nie cieszyć nas pełnym smakiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wykorzystać kawę ziarnistą do ekspresu czy kawiarki w całości jak najszybciej po zakupie, co dla prawdziwych kawoszy nie powinno być najmniejszym problemem.