Przedstawiamy pakiet ustaw: #gospodarkaTERAZ!


11.03.2019 • 10:33  
Udostępnij: Facebook | Twitter

Podczas śniadania prasowego z udziałem dziennikarzy ekonomicznych politycy TERAZ! przedstawili pakiet ustaw gospodarczych tj. ustaw wprowadzających zasadę stabilności finansów publicznych, uwalniających handel w niedzielę, zmniejszających ZUS dla przedsiębiorców do 500 zł i likwidujących abonament RTV. W spotkaniu wzięli udział Joanna Schmidt, Ryszard Petru i Krzysztof Rzyman.

“Mam świadomość, że ustawy te mają małą szansę przeprowadzenia przez Sejm. Nie mam nawet pewności, czy we wszystkich przypadkach zbierzemy 15 podpisów. Natomiast chodzi o to, żeby taki głos był słyszalny” – powiedział Ryszard Petru.

Przewodniczący TERAZ! zapowiedział także, że zaproponuje do “piątki Kaczyńskiego” co najmniej trzy poprawki. Odnosząc się do obietnicy PiS o “trzynastej emeryturze”, Ryszard Petru zaproponował wprowadzenie zamiast jednej “trzynastki”, podwyżki emerytur o 91 zł miesięcznie. “Sprawdzimy prawdziwe intencje PiS – czy to nie jest prezent wyborczy” – wyjaśnił.

Druga poprawka zmierza do tego, aby 500 plus na pierwsze dziecko nie było wypłacane dla osób najbogatszych. Według Petru limit mógłby być na poziomie drugiego progu podatkowego lub przy dochodach miesięcznych powyżej 5 tys. zł. “W zależności od poziomu limitu mielibyśmy różnej wielkości oszczędności – od 2 do 4 mld zł” – oszacował. Trzecia poprawka polegałaby na przekazaniu tych oszczędności osobom niepełnosprawnym.

Ryszard Petru zwrócił też uwagę na to, że “kalendarz przyjmowania ustaw z tzw. piątki Kaczyńskiego powoduje, że cała kampania europejska będzie zdominowana tym tematem”. Zauważył, że ze strony niektórych partii opozycyjnych, w tym PSL, “już padają propozycje jeszcze większych wydatków socjalnych”. “To jest bardzo niebezpieczne, bo będzie pytanie +kto da więcej+. A niestety obawiam się, że +w dawaniu więcej+ dzisiaj bardziej wiarygodne jest PiS. Jeżeli wejdziemy w tę retorykę, to tylko potwierdzimy, że oni mają rację, bo w wydawaniu pieniędzy w ostatnim czasie oni są bardziej wiarygodni” – powiedział.


Udostępnij: Facebook | Twitter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ