Ryszard Petru w debacie o polityce zagranicznej


15.03.2019 • 0:45  
Udostępnij: Facebook | Twitter

Od 1989 roku polityka zagraniczna Polski stanowiła jeden z najważniejszych elementów podnoszenia siły i znaczenia państwa polskiego. Niestety w roku 2015 nastąpiło załamanie tego trendu, a ostatni rok stanowił wręcz katastrofę naszej pozycji w Unii Europejskiej i w stosunkach z Izraelem, co znowu miało skutki dla prestiżu naszego państwa na świecie.  Jeszcze nigdy od początków transformacji nie byliśmy tak izolowani i tak osamotnieni jak za rządów PiS.

PEŁNA TREŚĆ PRZEMÓWIENIA PRZEWODNICZĄCEGO RYSZARDA PETRU PONIŻEJ:

Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Panie Ministrze,

Od 1989 roku polityka zagraniczna Polski stanowiła jeden z najważniejszych elementów podnoszenia siły i znaczenia państwa polskiego.

Niestety w roku 2015 nastąpiło załamanie tego trendu, a ostatni rok stanowił wręcz katastrofę naszej pozycji w Unii Europejskiej i w stosunkach z Izraelem, co znowu miało skutki dla prestiżu naszego państwa na świecie.

Od 2015 roku polityka zagraniczna stanowi nie atut, lecz źródło problemów do rozwiązywania, powód kompromitacji państwa polskiego na arenie międzynarodowej,  a wewnątrz kraju źródło wstydu dla milionów Polaków. Nasz kraj jest lekceważony, stał się przedmiotem ataków, jest pomijany w najważniejszych procesach zachodzących w Europie.

Naiwna jest wasza wiara, że do zmiany relacji z Unią wystarczy zmiana ministra z niemiłego na bardziej miłego.

Szanowni państwo, konstrukcja Unii Europejskiej jest oparta na wartościach podstawowych takich jak praworządność, tolerancja, demokracja. A te wartości są wam obce.

Dopóki polityka rządów PiS będzie polegać na łamaniu zasad konstytucyjnych czy państwa prawa –  relacje z Unią lepsze nie będą.  Mieliście poprawić stosunki Polski z Europą, a wciąż wisi nad nami art. 7 Traktatu.

Minister Czaputowicz nawet w swym przemówieniu o tym nie wspomina.  A przecież grozi nam największe naruszenie zasad Unii, wraz z dotkliwymi sankcjami.

Na komisji minister użył sformułowania, że artykuł 7 Polska wygrała. Podobnie, jak słynne głosowania 27:1.  Tylko pogratulować takiej oceny.

Panie ministrze, czas zdjąć różowe okulary, które panu PiS w dniu zaprzysiężenia założył.

Dobrze wiecie, że w UE jesteście przegrani, a myślicie, że waszą słabą pozycję zrekompensujecie sobie relacjami z USA.

A przecież pogarszając swoją pozycję w UE, pogarszamy ją w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.  Dla USA nie jest wartościowe państwo, którego znaczenie w UE jest żadne.

Powtórzę, ŻADNE.

Nie ma możliwości aby Polska miała dobre relacje z USA mając tak słabą pozycję w UE. To dlatego właśnie przez Stany Zjednoczone jesteście traktowani per noga. To dlatego właśnie zabrakło krzesła dla Andrzeja Dudy przy podpisywaniu deklaracji w Białym Domu. To dlatego w tym głupim konflikcie, który wywołał IPN, to Stany Zjednoczone bez zastanowienia opowiedziały się przeciw Polsce a po stronie Izraela.  To dlatego w ubiegłym miesiącu sekretarz Stanu USA lekceważąco odnieśli się do Polski, żądając rekompensat za majątki żydowskie pozostawione w Polsce.

Jeśli chcecie być w oczach Stanów Zjednoczonych partnerem poważnym, to tylko wtedy gdy naprawicie swoją pozycję w UE. Dlatego Stany Zjednoczone tak Wami pomiatają.  Za rządów PiS Polska została osamotniona, ma samych wrogów, zero przyjaciół. 

Dlatego też osłabło znaczenie Polski w grupie Wyszehradzkiej.

Gdy premier Morawiecki odmówił wyjazdu do Izraela, przywódcy grupy zlekceważyli Was i sami wybrali się na spotkanie.

Zniknął Trójkąt Weimarski. Dlaczego nie ma spotkań w tym gronie z przedstawicielami ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji?

To też jest efekt Waszej infantylnej polityki – wam się wydaje, że tupanie nogą w Brukseli spowoduje, że będziecie traktowani poważnie. W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót.

Na nic się nie zda wasza polityka podlizywania się USA. Polska jest przez Stany Zjednoczone coraz bardziej lekceważona. Po co zaangażowaliście się w nieszczęsną konferencję ws. Iranu? Przecież Stany Zjednoczone same naważyły sobie piwa wypowiadając umowę z Iranem. Powinni sami to piwo wypić.

Panie ministrze, niech Polska stanie wreszcie z kolan, na których klęczy przez Stanami Zjednoczonymi! Dopiero wtedy Stany zaczną nas szanować.  I może wtedy znajdzie się krzesło dla prezydenta Andrzeja Dudy.

Wysoka Izbo, jeszcze nigdy od początków transformacji nie byliśmy tak izolowani i tak osamotnieni jak za waszych rządów.

Zamiast skutecznych działań w sprawie pracowników delegowanych, czy np. rozmów ws. nowej perspektywy budżetowej zafundowano Polakom gorszący spektakl w postaci zaniechań, niedomówień, kłamst, którymi karmiona jest Bruksela – po to aby opóźnić niekorzystne dla władzy decyzje Komisji Europejskiej czy Europejskiego Trybunału.

Macie usta pełne frazesów o polskim przemyśle, ale jak przychodzi do zakupu sprzętu dla polskiej armii nie ma żadnego offsetu. Takie zakupy to najlepszy sposób aby wykończyć polski przemysł! 

Dzięki IPN-owi i pseudopatriotycznych działaniom MSZ negatywna opinia o Polsce i Polakach zostały trwale ugruntowane.

Za czasów PiS hasło „Polish death camps” pojawiło się w internecie 25 milionów razy! Dla porównania German Death Camps milion razy.

Trzeba być wyjątkowym partaczem aby taki wynik uzyskać.  W sensie dyplomatycznym nowelizacja ustawy o IPN odsłoniła słabość polityki rządu, co z kolei doprowadziło do szkodliwej decyzji zorganizowania w Warszawie Konferencji Bliskowschodniej, podczas której odegraliśmy rolę boya hotelowego wprowadzającego gościa na salony.

Dostrzegają to inwestorzy. Spadają oceny klimatu inwestycyjnego w Polsce. Jesteśmy postrzegani jako kraj nietolerancyjny i nieprzyjazny cudzoziemcom.

Dlaczego mają do nas przyjeżdżać managerowie wraz z rodzinami z innych krajów, jeśli za posługiwanie się obcym językiem lub posiadanie innego koloru skóry można spotkać się z nieprzyjemnościami na ulicy?

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski spadł do 33 mld zł w 2018 r. z 35 mld zł w 2017 r.

Zmarnowane zostało zupełnie nasze uczestnictwo jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zdołaliśmy podjąć dosłownie żadnej inicjatywy, która byłaby poważnie podjęta przez pozostałych członków Rady Bezpieczeństwa.  

Nawet w momencie zajęcia przez Rosjan Cieśniny Kerczeńskiej nie było naszego zaangażowania. Nie było nawet pani ambasador w tym czasie, polskie stanowisko odczytywał młodszy pracownik przedstawicielstwa.

Panie ministrze, teraz kilka pytań dotyczących skuteczności polityki zagranicznej 4 lat rządów PiS:

  1. Gdzie jest wrak Tupolewa? Czy udało się go w końcu ściągnąć. Co zrobiliście aby się tak stało?
  2. Co Polska otrzymała w zamian za konferencję antyirańską?
  3. Dlaczego za waszych rządów prowadzona jest polityka likwidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego poprzez zakup amerykańskiego sprzętu, bez jakiegokolwiek offsetu?
  4. Czy wśród działań zmierzających do poprawy relacji z UE wpisać należy wniosek ministra Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego badającego zgodność z konstytucją traktatu unijnego?
  5. Dlaczego MSZ tak szczodrze wspiera ojca Rydzyka? Czy to jest zgodne z Polską racją stanu wspierania tak radykalnych i skrajnych uczelni?
  6. Co zrobiliście aby dla Polski zabezpieczyć wysoki budżet na kolejną perspektywę unijną?

Wysoka Izbo,  pomimo trudnego położenia geopolitycznego Polska po roku 1989 miała przez wiele lat ogromne szczęście do ministrów spraw zagranicznych.

Mieliśmy różne rządy – ale ministrów mieliśmy dobrych. Na zewnątrz reprezentowali nas między innymi: Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Olechowski, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek. To oni, ich następcy oraz poprzednicy przeprowadzili nas przez żmudny proces integracji z instytucjami międzynarodowymi – NATO i Unią Europejską. To były historyczne wydarzenia.

A jaką historię wy piszecie?

Czy to nie upokarzające, że minister spraw zagranicznych został nazwany przez Jarosława Kaczyńskiego “eksperymentem”?

Waszą politykę zagraniczną można podsumować w trzech słowach:

kompromitacja,  ignorancja, infantylizm. 

Polityka wstydu, niekompetencji  i ignorancji.

Tylko Polski szkoda.


Udostępnij: Facebook | Twitter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ