Dom i ogród

Biokominek – dobra alternatywa dla kominków tradycyjnych

Kominek to element wyposażenia domu będący marzeniem wielu osób. Jeszcze do niedawna jedynie niewielka część naszego społeczeństwa mogła pozwolić sobie na luksus spędzania czasu w pobliżu trzaskających płomieni ognia. Zamontowanie kominka tradycyjnego było możliwe tylko w domach spełniających konkretne wymagania. Obecnie istnieje wiele różnorodnych rozwiązań technologicznych, które umożliwiają zamontowanie kominka nawet w niewielkiej kawalerce. Biokominki – z roku na rok zyskują coraz szerszą rzeszę fanów. Czy faktycznie mogą zastąpić klasyczne rozwiązania?

Biokominek – cechy charakterystyczne

Biokominki to coraz popularniejsza alternatywa dla urządzeń tradycyjnych. Są one niezwykle uniwersalne i bezpieczne dla otoczenia. Korzystanie z biokominka nie wywołuje prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru. Zamiast tradycyjnego paliwa – do rozpalenia płomieni wykorzystywane jest biopaliwo płynne bądź żelowe. Rozwiązanie to nie wymaga podłączenia urządzenia do instalacji grzewczej – w tym także do przewodu kominowego. Sprzęt tego typu nie emituje zapachu ani dymu. Po wypaleniu biopaliwa nie pozostaje także żaden popiół. Biokominek to rozwiązanie często wybierane przez osoby przykładające wagę do dbałości o środowisko. Spalanie biopaliwa nie emituje bowiem żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Warto również wspomnieć o tym, że do montażu biokominka nie są wymagane żadne zezwolenia.

Istnieją różne rodzaje tych sprzętów. Najczęściej wybierane są jednak biokominki wolnostojące, wiszące, a także – nieco rzadziej – stołowe. Urządzenia te z reguły charakteryzują się nowoczesnym designem. Warto więc umieścić je we wszystkich modernistycznie urządzonych wnętrzach – jednak nie tylko. Biokominek doskonale wpasuje się także w tradycyjnie, klasycznie umeblowany salo, czy inny pokój. Dzięki brakowi konieczności podłączania go do systemu grzewczego istnieją niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne.

Gdzie można zamontować biokominek?

Biokominki niezwykle często kupowane są przez osoby zamieszkujące miejskie osiedla – najczęściej blokowe. Nie można tam pozwolić sobie bowiem na kominek w typie tradycyjnym. Jednak w ostatnim czasie osoby budujące domy jednorodzinne również coraz częściej decydują się na montaż tych urządzeń. Głównymi czynnikami mającymi na to wpływ są prostota montażu i wysoki stopień funkcjonalności w codziennym użytkowaniu. Korzystanie z biokominka nie wymaga też organizacji przestrzeni na opał, która jest konieczna podczas korzystania z urządzenia klasycznego. Biokominek pozwala również na łatwe utrzymanie w domu porządku. Warto jednak pamiętać, że pełni on jedynie funkcję estetyczną. Nie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ogrzewania, gdyż imituje zbyt małą ilość ciepła. Coraz częstszym pomysłem jest także montaż biokominków w tarasie lub ogrodzie. Również przydomowe patio może zostać wyposażone w to urządzenie – w jego otoczeniu wszystkie długie wieczory będą jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas.

Czy warto kupić biokominek?

Biokominki stały się urządzeniami powszechnie montowanymi zarówno w mieszkaniach, jak i w blokach. Czy jest to opłacalna i sensowna inwestycja? Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie zalety, jak i wady tego rozwiązania. Warto pamiętać o konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń w domu, w którym znajduje się biokominek. Dla niektórych osób dużym utrudnieniem może okazać się też konieczność wykonania odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Biokominek ma małą moc grzewczą – wszystkie osoby, które poszukują dodatkowego źródła ogrzewania, powinny raczej wybrać kominek tradycyjny. Jednak biokominki mają także dużo zalet. Przede wszystkim – widok ognia zdecydowanie poprawia samopoczucie wszystkich domowników. Palenie w kominku typu bio jest też stosunkowo tanie i bardzo bezpieczne. Nie trzeba martwić się o zdrowie dzieci czy zwierząt przebywających w jego otoczeniu. Biokominek to bardzo funkcjonalne, uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w wielu mieszkaniach i domach.