Motoryzacja

Części do przyczep rolniczych – gdzie kupić?

Trudno sobie wyobrazić pracę gospodarstwa rolnego, w którym nie byłoby choćby jednej przyczepy. W mniejszych gospodarstwach najbardziej są przydatne przyczepy wielofunkcyjne. Duże i nowoczesne mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu bardziej wyspecjalizowanego. Każda przyczepa prędzej czy później wymaga naprawy, bez względu na to, jaki to rodzaj i jak jest użytkowana. Zepsuty sprzęt grozi przestojem w pracach polowych, więc trzeba szybko szukać części do przyczep rolniczych. Stan techniczny przyczepy jest bardzo ważny, bo rolnik często musi korzystać z dróg publicznych, gdzie obowiązuje prawo o ruchu drogowym.

 

Wykorzystanie przyczep w gospodarstwie rolnym

 

Zwożenie płodów rolnych i materiału siewnego, transport nawozów, maszyn i narzędzi, przewożenie słomy, sianokiszonki lub pasz dla zwierząt hodowlanych oraz samych zwierząt to najczęstsze funkcje, jakie musi spełnić przyczepa. Nic dziwnego, że należą one najczęściej wykorzystywanego sprzętu w gospodarstwie rolnym. Intensywna eksploatacja, obciążenia burt, podłogi i osi przyczepy, oddziaływanie warunków pogodowych (opadów, wahań temperatury i promieniowania słonecznego), zanieczyszczenia piaskiem, błotem i darnią podczas prac polowych, a także działanie substancji chemicznych i kwasów organicznych uwalniających się z przewożonego materiału sprawiają, że części do przyczep rolniczych są często poszukiwane przez rolników bez względu na porę roku. Może to wynikać z potrzeby natychmiastowego usunięcia awarii albo z okresowego przeglądu sprzętu poza sezonem w okresie zimowym.

 

Różne rodzaje przyczep rolniczych

 

Minęły czasy, kiedy rolnik miał do dyspozycji wóz konny, a pierwsze przyczepy starały się naśladować jego uniwersalność. W obecnych czasach rolnicy mają do wyboru wielką różnorodność przyczep, które dostosowane są do odpowiednich zadań. Są tradycyjne przyczepy burtowe (skrzyniowe), których burty otwierają się na boki i do tyłu, są platformy pozbawione burt, są też przyczepy skorupowe, przeznaczone do transportu materiałów sypkich, które można rozładować jedynie od tyłu. Mogą być przyczepy jednoosiowe, typu tandem, ze skrętnym dyszlem, w których część ciężaru przyczepy przejmuje ciągnik i tradycyjne przyczepy dwuosiowe, łatwiejsze w przypinaniu i odpinaniu oraz manewrowaniu. Przyczepy samozaładowcze lub przyczepy łączące funkcję zbierania z innymi czynnościami są już bardziej samodzielnymi maszynami lub elementami zestawu maszyn, a nie tylko zwykłymi skrzyniami na kołach do przewozu rolniczych towarów. Rolnicy cenią szczególnie przyczepy wywrotki, wielozadaniowe, o ładowności dostosowanej do potrzeb gospodarstwa, których burty można w razie potrzeby nadbudować.

 

Gdzie znaleźć części zamienne do przyczep rolniczych?

 

Przyczepy różnią się nadwoziem i podwoziem, ładownością, sposobem mocowania i wyposażeniem. To nie ułatwia poszukiwania części zamiennych do przyczep w tradycyjnych sklepach zaopatrujących rolników, których magazyny mają ograniczoną pojemność. Co zrobić, gdy przyczepa się zepsuła lub gdy jakieś części do przyczep rolniczych wymagają pilnej wymiany? Często bywa tak, że część, która uległa awarii jest potrzebna od zaraz, bo w przeciwnym razie rolnik będzie narażony na odłożenie w czasie realizacji zadań. Sukces w rolnictwie w dużej mierze zależy od kalendarza prac polowych i zmiennych warunków pogodowych, więc każdy dłuższy przestój może oznaczać spadek efektywności produkcji i duże straty finansowe. Nowoczesność wymaga od rolnika posługiwania się nie tylko najnowszymi metodami upraw i chowu zwierząt oraz nowoczesnymi środkami produkcji. Współcześnie wykorzystuje on technologię do poszukiwania przydatnych informacji. Korzystając z ofert internetowych sklepów rolniczych, które oferują części oryginalne oraz dobrej jakości zamienniki w korzystnych cenach, rolnik może szybko i sprawnie znaleźć potrzebne części do swojej przyczepy, porównać ceny, sprawdzić dostępność oraz warunki i czas dostawy, a także skorzystać z konsultacji online w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Na co zwrócić uwagę, poszukując części zamiennych? Bardzo ważnym czynnikiem jest szeroka oferta sklepu, dostosowana do różnych typów i modeli. W przypadku zakupu zamienników liczą się sprawdzony producent i dobra jakość wyrobu tak, żeby nie tracić niepotrzebnie czasu na kolejne naprawy. W przypadku wszystkich części zamiennych dla sprzętu rolniczego istotna jest solidność i terminowość. Do tego dochodzi jeszcze miła i rzeczowa obsługa, dzięki czemu rolnik zyska pewność, że nie zawiedzie się na zakupie i będzie mógł liczyć na pomoc.