Porady

Czym jest obróbka skrawaniem CNC?

Do budowy różnego rodzaju konstrukcji, maszyn i pojazdów używa się elementów, które muszą posiadać precyzyjne kształty i wymiary. Dlatego często wykorzystywana jest obróbka skrawaniem. Co to jest i na czym polega w praktyce?

Obróbka skrawaniem – co to jest?

W różnych gałęziach przemysłu wykorzystywana jest obróbka skrawaniem. Co to jest i na czym dokładnie polega? To jedna z popularnych metod przygotowywania materiału służącego do produkcji maszyn oraz różnego rodzaju urządzeń. Proces obróbki odbywa się przez precyzyjne usunięcie zbędnej warstwy materiału, czyli tzw. naddatku. Do tego celu służą ostre narzędzia, tj. specjalne dłuta lub noże montowane w uchwytach maszyny, np. tokarki czy frezarki. Sterowanie komputerowe pozwala ustawić pożądane parametry urządzenia, dzięki czemu uzyskany element po obróbce posiada dokładne wymiary i kształty zgodnie z dostarczoną wcześniej dokumentacją techniczną. Kluczową rolę odgrywa ustawienie parametrów maszyny do obróbki. Pozwala to uzyskać precyzyjnie wykonany element, który będzie pasował tam, gdzie zostanie zamontowany. Nawet najmniejszy błąd w ustawieniach parametrów maszyny skrawającej może spowodować, że cała seria obrobionych elementów nie będzie nadawała się do montażu. W takim przypadku zostanie odrzucona. Dlatego tak ważne są umiejętności sterowania urządzeniem wykorzystywanym w obróbce skrawaniem.

Obróbka skrawaniem CNC – do czego jest wykorzystywana?

Obróbka skrawaniem CNC jest stosowana często w celu uzyskania precyzyjnych kształtów elementy wykonanych z metalu. Pozwala uzyskać odpowiedni kształt, dokładne wymiary oraz chropowatość obrobionej powierzchni. Dzięki temu uzyskany element można łatwo zamontować w miejscu przeznaczenia, zgodnie z dokumentacją techniczną. Technologia CNC umożliwia seryjną obróbkę skrawaniem bez względu na rodzaj materiału. Perfekcyjne uzyskiwanie parametrów obrobionych elementów sprawia, że te metoda wykorzystywana jest w różnych branżach: elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej, lotniczej oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Obróbka skrawaniem CNC może zostać wykorzystana zarówno w produkcji seryjnej, jak i jednostkowej. Mielec to miasto, w którym możesz skorzystać z usług firmy, świadczącej profesjonalnie tego rodzaju usługi.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC Mielec to proces, podczas którego uzyskuje się, najczęściej z surowego materiału, element o określonych wymiarach i formie. W trakcie procesu obróbki zbędna część materiału, czyli naddatek zostaje usunięta za pomocą odpowiednich narzędzi. Poza umiejętnościami operatora ważny jest rodzaj maszyny. Jednym z nich jest frezarka, która umożliwia obrabianie elementów o małych rozmiarach oraz uzyskanie precyzyjnych parametrów zgodnych z dokumentacją techniczną.  Powinieneś wiedzieć, że proces obróbki zależy od różnych cech elementu, które powinien znać operator maszyny. Należą do nich:

  • rodzaj materiału, który poddawany jest obróbce, a dokładnie jego cechy fizyczne oraz podatność na przekształcenia
  • wielkość formowanych elementów
  • stopień obróbki
  • ilość serii poszczególnych elementów wytwarzanych w oparciu o jeden program maszyny.

Określenie tych cech pozwala dobrać odpowiednią maszynę, np. tokarkę, frezarkę, itd. Obecne maszyny CNC wykorzystują specjalne oprogramowanie ze sterowaniem numerycznym, dzięki któremu precyzja jest bardzo wysoka.

Obróbka skrawaniem CNC – rodzaje

Obróbka skrawaniem CNC dzieli się na różne rodzaje, do których należą m.in.:

  • Obróbka wiórowa – w procesie wykorzystywane są specjalne noże, które usuwają naddatek materiału, w wyniku czego powstają wióry. Ich kształt zależy m.in. od rodzaju materiału i jego właściwości plastycznych. 
  • Obróbka ścierna – odbywa się przy zastosowaniu mechanicznego szlifowania, które umożliwia uzyskanie powierzchni o chropowatości przedstawionej w dokumentacji technicznej. Ten rodzaj skrawania jest płytki, a wióry są drobne i mają różne kształty.

Komu zlecić

Jeżeli poszukujesz firmy, w ofercie której znajduje się obróbką skrawaniem CNC, warto zapoznać się z ofertą zlokalizowanej w Mielcu firmy Koder. Firma oferuje precyzyjną obróbkę następujących materiałów, tj. stali (w tym nierdzewnej), metali nieżelaznych, żeliwa, żaroodpornych superstopów oraz wielu innych.