dentysta
Porady

Czym jest piaskowanie zębów i kto powinien się na nie zdecydować?

Jama ustna to niestety doskonałe miejsce dla wielu bakterii i drobnoustrojów, które sprawiają, że zęby są dużo bardziej narażone na próchnicę. Ponadto picie kawy czy palenie papierosów sprawiają, że na płytce nazębnej mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia. Aby walczyć z tego typu wadami, warto co jakiś czas poddać się zabiegowi piaskowania zębów. Pomoże to pozbyć się niechcianych gości z jamy ustnej oraz sprawi, że zęby odzyskają ładny, biały kolor. Na czym polega ten zabieg? Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest nieskomplikowanym i nieinwazyjnym zabiegiem stomatologicznym. Jego głównym celem jest poprawienie stanu uzębienia oraz poprawa higieny jamy ustnej. Sam zabieg ma na celu usunięcie kamienia oraz osadów powstających na zębach, które powodują, że wyglądają one nieestetycznie. Korzysta się podczas niego ze specjalnej zawiesiny, która zawiera drobne cząsteczki substancji czyszczącej.

Przy piaskowaniu zębów wykorzystuje się piasek stomatologiczny. Są to wystarczająco twarde i wytrzymałe substancje, które usuwają przebarwienia oraz osad nazębny, jednocześnie nie uszkadzając szkliwa. Najczęściej wykorzystywane są cząsteczki wodorowęglanu sodu. Substancja ta jest powszechnie znana pod nazwą soda oczyszczona lub glicyna. Cząsteczki te charakteryzują się doskonałymi właściwościami czyszczącymi. Jednocześnie są na tyle delikatne, że nie powodują uszkodzenia delikatnej płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów — dla kogo?

Stomatolodzy polecają zabieg piaskowania wszystkim osobom, które są szczególnie narażone na osadzanie się kamienia nazębnego, co ostatecznie powoduje powstawanie nieestetycznie wyglądających przebarwień na płytce nazębnej. Piaskowanie zębów jest więc szczególnie polecana wszystkim, którzy piją dużo kawy i herbaty oraz często sięgają po czerwone wino. Na ten zabieg powinni zdecydować się także nałogowi palacze oraz osoby cierpiące na schorzenia stomatologiczne, np. stłoczenie zębów.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli kogoś nie dotyczą wyżej wskazane punkty, zabieg piaskowania dobrze jest wykonać przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki niemu bowiem można w kompleksowy sposób oczyścić zęby, a także pozbyć się nieestetycznie wyglądających, ale przede wszystkim groźnym dla uzębienia, przebarwień. Jednak piaskowanie zębów to także doskonała ochrona przed występującymi w jamie ustnej bakteriami. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, które są bardzo trudno dostępne i niemożliwe jest wyczyszczenie ich przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piaskowanie zębów. Warto tutaj podkreślić, że jest to jeden z podstawowych zabiegów oferowanych przez gabinety stomatologiczne. Jego cena nie jest więc zbyt wygórowana. Za niewielką cenę można uzyskać estetycznie wyglądające uzębienie. Dzięki temu zęby dłużej zachowają swoje właściwości, a płytka nazębna będzie wolna od nieestetycznych przebarwień oraz groźnych bakterii.