dieta
Porady

Dieta a słodycze – jak sobie radzić?

Obecnie żyjemy w czasach, w których każdy dba o swoje zdrowie oraz odpowiednie nawyki żywieniowe. Zdarza się, że chcemy zrzucić kilka kilogramów lub poprawić zdrowie i jakość swojej sylwetki. By to osiągnąć, zaczynamy stosować dietę redukcyjną bogatą w warzywa i owoce, ograniczamy słodycze oraz fastfoody. Przypadkowe, śmieciowe jedzenie na mieście faktycznie może przyczynić się do chorób i nadmiernych kilogramów. Jednak trzymanie dzień w dzień czystej miski może się odbić na naszej kondycji psychicznej a co za tym idzie – zwiększa ryzyko rezygnacji z odchudzania czy też utrzymywania zdrowych nawyków żywieniowych. Zastanawiamy się więc, czy można jeść słodycze na diecie redukcyjnej i jak to wygląda w praktyce? 

Czy na diecie można jeść słodycze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy na diecie można jeść słodycze? Oczywiście, że tak. Dieta a słodycze nie wykluczają się nawzajem. Produkty bogate w cukier nie zawsze wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli Twoja dieta na co dzień jest bogata w składniki mineralne i witaminy, dbasz o deficyt kaloryczny i jakość pożywienia to nie ma przeciwwskazań. W takiej sytuacji, sporadyczne jedzenie słodyczy może mieć pozytywne skutki. Jednak podstawowym warunkiem jest umieszczenie ich w swoim wyliczonym, dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym. Dzięki temu, masz szansę zjeść słodką przekąskę bez obawy o to, jak wpłynie to na Twoją sylwetkę. Zachowanie balansu jest bardzo ważne – daje Ci pewność, że nie zrezygnujesz z diety przedwcześnie oraz minimalizuje ryzyko wyrzutów sumienia. Kiedy najdzie Cię ochota na coś słodkiego, wliczasz to w bilans i po prostu zjadasz. Takie podejście bardzo motywuje do utrzymywania zdrowych nawyków czy też pozostania na redukcji – nie czujemy się niewolnikami diety. 

Dieta keto a słodycze

Mamy ogromny wybór diet i jadłospisów, które możemy stosować. Większość z nich zawiera zbilansowany rozkład jeśli chodzi o białko, węglowodany oraz tłuszcze. Wyjątkiem jest dieta ketogeniczna, która całkowicie wyklucza spożycie węglowodanów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji odnośnie diety keto, możesz zgłębić temat na  http://zagrajukuby.pl/czy-na-diecie-keto-mozna-jesc-slodycze/. Stosując dietę białkowo-tłuszczową eliminujemy spożycie cukru. Wiemy jednak, że jest to główny składnik słodyczy. Jak więc sobie poradzić? Zrób keto lody! Podstawową bazą takiego deseru może być śmietana, mleczko kokosowe, masło orzechowe lub żółtka jajek, czyli wszystko to, co wpasowuje się w założenia diety ketogenicznej. Dobrym pomysłem będzie dodatek owoców o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak truskawki, maliny czy też porzeczki. Stosowanie diety wysokotłuszczowej nie odbiera Ci szansy na słodką przekąskę. 

Fit słodkości

W każdym jadłospisie znajdzie się miejsce na umieszczenie w nim czegoś słodkiego. Jeśli jednak z jakichś powodów całkowicie chcesz wyeliminować przetworzoną żywność, postaw na fit słodycze. Zrobione są one wyłącznie ze zdrowych składników, nie są słodzone zwykłym cukrem oraz dostarczą Ci sporo wartości odżywczych. Obecnie można znaleźć wiele przepisów, które proponują zdrowe warianty popularnych deserów i słodyczy. Dodatkowo są bardzo łatwe w przygotowaniu i spokojnie jesteś w stanie zrobić je sam. Dużym zainteresowaniem cieszy się fit brownie, które przygotowuje się na bazie czerwonej fasoli. Fit ciasto marchewkowe, ciasteczka owsiane, różnego rodzaju serniki na bazie skyru – propozycji jest mnóstwo, także każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wiele z tych przepisów nie wymaga ogromnego talentu kucharskiego czy też nakładu pracy, co jest ich dodatkowym plusem. 

Dieta bez wyrzeczeń to gwarancja sukcesu

Słodycze na diecie to temat nieco kontrowersyjny, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Redukcja ma nas przybliżyć do obranego celu, pomóc zgubić zbędne kilogramy i poprawić sylwetkę. Odpowiednie odżywianie pomaga wyrobić w nas zdrowe nawyki jedzeniowe, ale jedno jest pewne – wieczne wyrzeczenia i odmawianie sobie tego, na co mamy ochotę nie przyniesie pozytywnych skutków. Dieta ma być dodatkiem do naszego życia, a nie przykrym obowiązkiem, także śmiało możemy jeść słodycze, jeśli zachowamy przy tym zdrowy rozsądek.