Dom i ogród

Domowe odnawialne źródła energii – korzyści

Odnawialne źródła energii cieszą się niesłabnącą popularnością, a to za sprawą zmian, jakie zaszły w naszym środowisku oraz zwiększającej się świadomości ekologicznej. Już od lat powszechnie wiadomo, że dotychczasowe działania w zakresie rozwoju przemysłu grożą nam prawdziwą katastrofą klimatyczną. Właśnie dlatego wdrażane są rozwiązania, mające na celu ochronę środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wiele z nich można bez większych problemów wprowadzić we własnym domu. W wielu przypadkach będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na domowy budżet. Czym są domowe odnawialne źródła energii? Jakie korzyści może nam przynieść wprowadzenie zmian w domu?

 

Czym są domowe odnawialne źródła energii?

 

Odnawialne źródła energii dzielą się na kilka kategorii, ale ich wspólną cechą charakterystyczną jest fakt, że szybko się odnawiają, są niewyczerpywalne i zazwyczaj niskobudżetowe. W praktyce oznacza to, że korzystanie z nich wcale nie powoduje utraty zasobów – takim źródłem mogą być na przykład słońce, woda lub wiatr. W przypadku nieodnawialnych źródeł energii jest inaczej – kiedy z nich skorzystamy, zasoby uszczuplają się, aż w końcu zostaną całkiem wyczerpane. Czym charakteryzują się zaś domowe, odnawialne źródła energii? Chodzi jedynie o to, że można je wykorzystać do zasilania urządzeń w domu – stosujemy do tego między innymi pompy ciepła oraz fotowoltaikę. W przypadku odnawialnych źródeł energii, zalety znacznie przewyższają wszelkie ewentualne wady, dlatego stanowią one już 20% wszystkich wykorzystywanych źródeł energii na świecie, a ich udział stale rośnie.

 

Domowe odnawialne źródła energii – zalety

 

Niewątpliwie warto skorzystać z domowych odnawialnych źródeł i to z wielu powodów. Przede wszystkim są one przyjazne dla człowieka i dla środowiska, nie emitują żadnych szkodliwych związków do atmosfery, ani do wnętrza ziemi. Do tego zazwyczaj są też bardzo opłacalne, ponieważ jedyne koszty, jakie musimy ponieść dotyczą montażu danej instalacji, sama energia natomiast jest darmowa lub bardzo tania. Nie da się zresztą ukryć stale rosnących cen energii z ogólnodostępnej sieci – rynek operatorów jest obecnie silnie zmonopolizowany, dlatego rachunki za prąd wciąż rosną, podobnie jak ceny energii wynikające z kosztów jej pozyskiwania. Korzystanie z domowych, odnawialnych źródeł energii sprawia, że można się od tej sieci uniezależnić – w całości lub częściowo. Należy również wspomnieć o najważniejszej kwestii, czyli przyszłości naszej planety. Konieczna jest redukcja zanieczyszczeń związanych ze spalaniem węgla i przetwarzaniem paliw kopalnych, zmniejszenie efektu cieplarnianego, oszczędzanie wody i zmniejszenie ilości odpadów. Te wszystkie elementy mogą sprawić, że na ziemi ludzkość będzie miała szansę przeżyć dłużej, niż obecnie zapowiadają to ponure prognozy, ponieważ znacząco poprawi się stan środowiska, ale także również zdrowie ludzi.

 

Jakie domowe odnawialne źródła energii zasilą gospodarstwo?

 

Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań technologicznych w ostatnich latach można wyróżnić z całą pewnością fotowoltaikę, będącą niezwykle popularnym źródłem energii na całym świecie. Kluczową rolę pełnią panele fotowoltaiczne, stanowiące część instalacji. Jeżeli w odpowiedni sposób dostosujemy moc, pozwolą wyprodukować prąd, a my będziemy mogli zasilić całe gospodarstwo domowe lub przemysłowe. Niemal równie popularne są pompy ciepła, dzięki którym będziemy w stanie ogrzać dom w efektywny i ekologiczny sposób. Coraz częściej spotykamy się z rekuperatorami, regulatorami, podgrzewaczami wody, systemami solarnymi oraz samochodami zasilanymi elektrycznie.

 

Dlaczego warto zdecydować się na domowe odnawialne źródła energii?

 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie pozyskiwania energii, zyskasz nie tylko oszczędności pod względem finansowym, ale również niezależność od zewnętrznych dostawców. Instalacje takie jak te oferowane przez np. https://vaillant-lodz.pl/ są bardzo wydajne, dlatego na niektórych można nawet dodatkowo zarobić, sprzedając nadwyżkę energii. Większość instalacji jest bardzo żywotna (nawet do 25 lat!), bezobsługowa i bezawaryjna. I przede wszystkim, w ten sposób pomagasz sobie i środowisku!