Porady

Gitara elektroakustyczna – jak wybrać najlepszą?

Wśród najpopularniejszych zainteresowań króluje muzyka. Jedni jedynie jej słuchają, drudzy tworzą za pomocą specjalistycznego oprogramowania, a inni wolą ją grać na instrumentach, a nawet samodzielnie komponować utwory. Zwłaszcza ostatnia grupa ludzi wzbudza niemały podziw, ponieważ opanowanie takiej umiejętności wymaga determinacji, cierpliwości, wysiłku oraz odrobiny talentu.

Sporą popularnością wśród muzyków cieszą się gitary elektroakustyczne. Tego typu instrument wygląda jak klasyczny model, jednak jest wyposażony w szereg rozwiązań, które pozwalają na podłączenie go do systemu nagłośnienia. Gitara elektroakustyczna posiada przetwornik piezoelektryczny lub magnetyczny mający za zadanie przekształcić wibrację strun w sygnał elektryczny, dalej słyszalny jako wzmocniony dźwięk. Co więcej, konstrukcja takiego instrumentu zawiera także mikrofon, przedwzmacniacz z korektorem graficznym oraz baterię.

Ogrom modeli na rynku sprawia, że trudność stanowi wybór odpowiedniej gitary elektroakustycznej. Ranking przygotowany poniżej powinien rozwiązać ten problem.

Gitara elektroakustyczna – ranking

3. Gretsch G5022CWFE Rancher Falcon WH

Nasz ranking przedstawiający najlepsze gitary elektroakustyczne otwiera niezwykle efektowny model. Instrument marki Gretsch zdecydowanie wyróżnia się wśród innych tego typu swoim śnieżnobiałym pudłem oraz jasnobrązowymi krawędziami, które nadają temu egzemplarzowi opływowy kształt. Niewielkie logo po prawej stronie atakuje charakterystyczny znak tej marki – sokół. Gitara otrzymała 21 progów oraz korpus typu Jumbo ze wcięciem. Front wykonano z litego świerku, tył, boki i gryf z drewna klonowego, a podstrunnicę z palisandru.

2. Yamaha APX600 BL Black

Zaraz za podium prezentowanego zestawienia najlepszych gitar elektroakustycznych uplasował się model APX600 BL Black od Yamahy. Można powiedzieć, że ten egzemplarz przeszedł lifting w porównaniu do swojej starszej siostry – APX500. Ta gitara otrzymała nieco cieńszy korpus, co zapewnia większy komfort w trakcie gry. Front powstał ze świerku, tył i boku z nato, gryf z rodzajów drewna tonalnego, a podstrunnica z palisandru. Model APX600 cechuje się mniejszymi przerwami między strunami, a czarny kolor korpusu sprawia, że ta gitara prezentuje się niezwykle efektownie.

1. Fender Squier SA-105CE Dreadnought Sunburst

Jeśli chodzi o najlepsze gitary elektroakustyczne, ranking nie mógł obejść się bez modelu na pierwszym miejscu. Fender Squier SA-105CE Dreadnought Sunburst to nie tylko instrument, który dobrze wygląda. To model wydobywający czyste, mocne dźwięki. Front, tył i boki powstały z drewna lipowego, a podstrunnica z palisandru. Korpus typu dreadnought o jasnobrązowym kolorze przechodzącym w czerń skutecznie przyciąga wzrok słuchaczy.

Gitara elektroakustyczna – podsumowanie

Gitara elektroakustyczna to doskonały wybór w przypadku wystąpienia na koncercie lub jakiegokolwiek innego wydarzenia, w którym bierze udział znaczna liczba osób. Dzięki możliwości podłączenia instrumentu do systemu nagłośnienia grana melodia powinna być dla wszystkich obecnych dobrze słyszalna. To sprawia, że nie ma konieczności organizowania dodatkowych mikrofonów dla samej gitary, a muzyk może swobodnie poruszać się po scenie.