aparat na zęby
Porady

Ile nosi się aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny lingwalny to najpopularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić ułożenie swoich zębów i uzyskać piękny uśmiech. Jednak przed założeniem go, często pojawiają się obawy dotyczące czasu noszenia. Każdy wie, że tak głębokie zmiany nie są w stanie dokonać się w ciągu miesiąca lub dwóch. Jednak czy pół roku może już być wystarczającym czasem? A może leczenie ortodontyczne wymaga wielu lat wyrzeczeń? Zapraszamy do tekstu!

Czy ortodonta jest w stanie podać dokładny czas noszenia aparatu?

Pytanie ile nosi się aparat na zęby, jest bardzo częste również w wypadku pierwszej wizyty u ortodonty. Oczywiście, pacjent zwykle usłyszy wówczas odpowiedź, warto mieć jednak na uwadze to, że jest ona bardzo szacunkowa. Lekarz dentysta jest w stanie oprzeć ją na swoich poprzednich doświadczeniach pracy z podobnymi wadami zgryzu, jednak pierwotny kształt zębów jest tylko jednym z wielu czynników. Dokładniejsze wartości czasowe mogą być podane dopiero w toku leczenia, jednak i tutaj mogą pojawiać się nieprzewidywalne zmiany, zarówno przyśpieszające, jak i spowalniające cały proces. Dlatego też, warto nie przywiązywać się nadmiernie do podanego czas. Następne akapity pokazują jak wiele zmiennych, medycznych oraz pozamedycznych, wpływa na ten proces.

Czynniki wpływające na to, ile nosi się aparat na zęby

Stopień wady zgryzu

Punkt wyjściowy, od którego ortodonta zaczyna swe działanie, jest zdecydowanie najważniejszym determinantem całego leczenia. Proste wady zgryzu, takie jak drobne przemieszczenia zębów czy niewielkie szpary między nimi, wiążą się z o wiele krótszym leczeniem. Z kolei skomplikowane problemy, takie jak rozszczep wargi i podniebienia, asymetria szczęki lub zgryz otwarty, wymagają zdecydowanie bardziej długotrwałego leczenia. Co więcej – nie każdy ortodonta jest w stanie poradzić sobie z nimi; przy wystąpieniu kilku z nich, w rzadkiej wariacji, niekiedy potrzebne są zabiegi chirurgiczne bądź pomoc specjalistów na poziomie akademickim. Często konieczne jest zastosowanie dodatkowej aparatury, co również nie sprzyja szybkości leczenia,

Wiek pacjenta

Wiek pacjenta to kolejny czynnik wpływający na długość noszenia aparatu ortodontycznego. Oczywiście, zęby najszybciej przemieszczają się u bardzo małych dzieci, jednak wiąże się to z dużym ryzykiem odwrócenia efektów leczenia. Dlatego też, ostateczna decyzja dotycząca założenia aparatu, zawsze powinna być podjęta po konsultacji z ortodontą, który zaproponuje optymalne rozwiązanie. U młodzieży kości nie są już aż tak elastyczne, jednak wciąż wykazują dużą ruchliwość i leczenie nie trwa nadmiernie długo. Na dodatkowe miesiące z aparatem na zębach muszą natomiast przygotować się osoby, które zdecydowały się na niego dopiero w dojrzałym wieku.

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg różnego rodzaju aparatów. Różnice występują nie tylko pomiędzy aparatami wyjmowanymi, ale również stałymi. Obok najbardziej klasycznych rozwiązań, występują zamki samoligaturujące, czy też aparaty ortodontyczne lingwalne. Nowocześniejsze urządzenia wiążą się nie tylko z szybszym działaniem, ale także mniejszym dyskomfortem związanym z ruchem zębów, oraz większą estetyką. Część z nich jest praktycznie niewidoczna, tym samym pozostając bardzo dyskretną opcją.

Przestrzeganie zaleceń ortodonty

Szybkie uzyskanie efektów leczenia nie jest możliwe bez dokładnego przestrzegania zaleceń ortodonty. Pomijanie wizyt lub bardzo częste przesuwanie ich w czasie, wiąże się z zahamowaniem czy nawet cofnięciem postępów. Podobne skutki może przynieść unikanie noszenia nakładek lub zapominanie o nich w nocy. Na długość użytkowania aparatu negatywnie wpływa również nieprawidłowa dieta. Twarde czy klejące pokarmy, nierzadko uszkadzają aparat na zęby, na przykład poprzez odklejenie zamka. Przy takiej usterce, niemożliwe jest jego prawidłowe działanie.

Ile się nosi aparat na zęby?

Jak widać to, ile nosi się aparat na zęby, jest bardzo złożonym zagadnieniem. Aby wstępnie zaspokoić ciekawość i złagodzić obawy, można przyjąć czas dwóch lat jako średnią długość noszenia standardowego aparatu ligaturowego i półtora roku dla jego bardziej zaawansowanych odpowiedników. Patrząc z innej perspektywy, pozbycie się najprostszych wad może być osiągalne nawet w sześć miesięcy, zaś walka z bardzo złożonymi problemami zwykle trwa trzy lata i więcej.