Jak ciąć listwy przypodłogowe?
Jeśli zdecydowałeś się na samodzielny montaż listew przyściennych, wiesz pewnie, że należy poświęcić szczególną uwagę wielu czynnościom, by efekt końcowy wyglądał bardzo schludnie i estetycznie. Podczas cięcia bagietek przypodłogowych ważne, byś skupił się głównie na prawidłowych metodach ich wycinania i odpowiednim używaniu narzędzi, dzięki którym ułatwisz sobie pracę. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak profesjonalnie ciąć listwy przypodłogowe, by całe wykończenie wnętrza wyglądało ładnie i efektownie.
Jak dociąć listwy przypodłogowe? Rodzaje listew
Listwa przypodłogowa, czyli cokół, jest elementem wykończeniowym łączącym podłogę ze ścianą. Odpowiednio zainstalowana potrafi nadać wybranemu wnętrzu unikalny wygląd. W zależności od rodzaju konkretnych listew należy używać innych narzędzi, np.
- przy listwie drewnianej, która wykonana jest z forniru lub elementów drewnianych, najlepiej używać wyrzynarek, pił tarczowych lub płaskich. Tylko w przypadku tych listew wycina się narożnik (przy innych rodzajach całość jest łączona do siebie);
- jeśli używasz aluminiowych cokołów przypodłogowych, koniecznie do ich wycinki użyj piły ręcznej do metalu lub piły elektrycznej;
- w przypadku plastikowych listew przypodłogowychdobrze byś wykorzystał zwykłą piłę. To najprostszy sposób cięcia bagietek, nie wymagający specjalnego wysiłku.
Jak przyciąć listwy przypodłogowe? Metody i potrzebne narzędzia
Jednym z niezbędnych kroków przy prawidłowym cięciu listew przypodłogowych jest przygotowanie narzędzi ułatwiających to zadanie. Choć dostępnych jest wiele metod montażu i wycinania bagietek, warto byś wybrał jedną z tych najbardziej popularnych.
Cięcie za pomocą skrzynki uciosowej
Jak przycinać listwy przypodłogowe, żeby nie wymagało to specjalnego wysiłku? Najlepiej za pomocą skrzynki uciosowej. Skrzynka uciosowa to specjalny sprzęt stolarski przeznaczony właśnie do cięcia listew, który właściwie użyty pozwala na równe cięcie pod wybranym kątem. Jak właściwie posłużyć się tym urządzeniem stolarskim i prawidłowo ułożyć w nim listwę?
- Na końcu wycięcia cokołu znajduje się kształt nieforemnego trójkąta – zatem bok, który przykleisz do sufitu dociśnij do spodu skrzynki, a drugi do ściany urządzenia.
- Od tego, jak chcesz wyciąć bagietkę, zależy stopień cięcia kąta – w wewnętrznym rogu będzie cięty pod ostrym kątem, natomiast w zewnętrznym – tępo.
- Bagietki montowane do podłogi mocuj do przeciwległej ściany skrzynki uciosowej i to samo zrób w przypadku rogów.
Cięcie za pomocą szablonu
Ten sposób jest wspaniałą alternatywą dla tych, którzy chcą kupować skrzynki uciosowej i są zwolennikami tradycyjnych metod ułatwiających montaż.
Czym jest sam szablon? Szablonem nazywamy zamiennik skrzynki uciosowej – jest niezwykle łatwy w wykonaniu, gdyż do jego zrobienia potrzebujesz zaledwie paru dostępnych powszechnie przyrządów, takich jak kątomierz, ołówek i linijka. Po przygotowaniu narzędzi stosuj się do poniższych kroków, które pokażą Ci, jak docinać listwy przypodłogowe:
- Narysuj dwie równoległe linie na płaskim obszarze. Przestrzeń między nimi nie może być w węższa niż szerokość listwy.
- Pośrodku narysuj linię prostopadłą. To ważne byś sprawdził czy wszystkie kąty wynoszą 90 stopni.
- Odcinek, który łączy dwie równoległe, podziel na pół, a kolejne dwie kreski przeprowadź przez środkowy punkt pod kątem 45 stopni.
- Listwę połóż na szablonie i korzystaj z niego, jakby była to prosta skrzynka uciosowa.
Gdzie znaleźć szeroki wybór listew przypodłogowych?
Jeśli nie kupiłeś jeszcze odpowiednich cokołów, zajrzyj na stronę do https://www.ilistwy.pl. W ilistwy.pl znajdziesz szeroki asortyment listew przypodłogowych MDF idealnych do wykończenia domu czy mieszkania. Bogate wzornictwo w kolorze klasycznej bieli nada Twojemu pomieszczeniu niebanalny urok i podkreśli szlachetność wnętrza. Wysoka jakość materiałów, z jakich wykonane są produkty, ułatwi Ci zadanie, jeżeli wszystkie prace wykończeniowe chcesz wykonać samodzielnie.