Porady

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Prawidłowo dobrany rozmiar stanika ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszej wygody, ale również dla estetycznego wyglądu piersi. Czy wiesz, jak dobrać wielkość biustonosza, tak żeby dobrze Ci służył?

Jak odczytywać rozmiar biustonosza?

Nabywając biustonosz na https://yourbliss.pl/, napotkasz symbole rozmiarów. W wypadku staników oznaczenia składają się z dwóch elementów, liczby i litery (np. 75C). Pierwszy z tych elementów – liczba – oznacza obwód pod biustem. To on właśnie jest decydujący! Natomiast litera oznacza wielkość miseczki. A teraz istotna uwaga! Należy zrozumieć, że faktyczna wielkość miseczki (na przykład, miseczki C) jest inna w zależności od obwodu pod biustem. To znaczy, miseczka C ma tak naprawdę inny rozmiar w biustonoszu 75C, a inny w biustonoszu 80C. Dlatego podawanie samej litery jako rozmiaru biustonosza prowadzi do nieporozumień.

Jak dobrać rozmiar biustonosza – obwód pod biustem

Dobieranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza powinno się zawsze zaczynać od sprawdzenia obwodu pod biustem. Żeby zmierzyć sobie ten parametr, weź zwykły centymetr krawiecki, owiń go wokół ciała pod biustem i odczytaj wynik. Uwaga, „pod biustem” nie oznacza „w pasie”, tylko bezpośrednio pod piersiami. Być może zadajesz sobie pytanie, jak bardzo należy ścisnąć centymetr. Ściśnij go na tyle, żeby spłaszczyć wypukłości ciała, ale nie na tyle, żeby sprawić sobie ból lub nie móc oddychać. Obwód pod biustem zaokrągla się zawsze w dół (nawet wbrew regułom matematyki). To znaczy, że jeśli Twój wynik wynosi 79 cm, prawdopodobnie potrzebujesz stanika 75. Najczęściej popełnianym błędem jest wybór stanika o zbyt luźnym obwodzie (a zbyt małych miseczkach).

Dobrze dobrany stanik powinien trzymać się na tym samym poziomie z tyłu i z przodu ciała. Jeśli stanik podnosi się na plecach, to znaczy, że nie jest w stanie utrzymać ciężaru piersi – jest źle dobrany. Tylna część stanika powinna układać się (mniej więcej) jak linia prosta, a nie jak łuk.

Jak dobrać rozmiar biustonosza – miseczka

Kiedy obwód pod biustem mamy już ustalony, możemy przejść do miseczek. Dobrze dobrana miseczka powinna obejmować całą pierś. To nie oznacza, że nie może być w ogóle widoczna, ale że nie powinna wystawać, wylewać się poza miseczkę. Krawędź miseczki nie może wpijać się w biust i nie może powodować charakterystycznych wybrzuszeń. Pierś nie powinna wystawać z miseczki ani w górnej części, ani pod pachą, ani na dole (pod miseczkami). Żeby pierś wypełniła miseczkę tak, jak powinna, zakładając stanik, musisz „wygarnąć piersi”. Oznacza to, że nachylasz się delikatnie do przodu i dłonią przesuwasz pierś do miseczki. Postępujemy tak za każdym razem, zakładając stanik.

Żeby wiedzieć, od jakiego rozmiaru miseczki zacząć przymierzanie, zmierz obwód swojego ciała w biuście. Należy to zrobić w najszerszym miejscu biustu, bez ściskania. Następnie posłuż się tabelą rozmiarów miseczek. Takie tabele uwzględniają obwód w piersiach i pod nimi. Jest prawdopodobne, że będziesz przymierzać również miseczki „sąsiadujące” z Twoim teoretycznym rozmiarem miseczki.

Ale mi jest niewygodnie!

Stanik jest z pewnością za ciasny, jeśli masz w nim trudności z oddychaniem lub jego elementy wpijają się w ciało, zostawiając czerwone ślady. Jest z kolei zbyt luźny, jeżeli podczas noszenia obniża się („zjeżdża w dół”).

Jeżeli wiesz doskonale, jak dobrać rozmiar biustonosza, ale po założeniu jest Ci niewygodnie, może to oznaczać, że warto jeszcze spróbować innych rozmiarów. Może to jednak oznaczać też, że przez długi czas nosiłaś źle dobrany stanik (zwłaszcza: za luźny) i teraz potrzebujesz chwili na przyzwyczajenie. Jeśli masz wrażenie, że stanik jest za ciasny w obwodzie, w rzeczywistości może to wynikać ze zbyt małych miseczek. Żeby sprawdzić, co jest przyczyną (obwód czy miseczka), załóż stanik tyłem do przodu, tak żeby miseczki nie uciskały piersi. Jeżeli nadal jest Ci za ciasno, prawdopodobnie faktycznie możesz wybrać stanik o większym obwodzie.

Większość staników posiada trzy haftki, które mamy do wyboru podczas zapinania. Zaleca się najpierw zapinać stanik na najluźniejszą haftkę. Jeżeli po długim czasie noszenia materiał rozciągnie się i stanik stanie się nieco luźniejszy, można wtedy użyć kolejnej ciaśniejszej haftki.