Dom i ogród

Jak dobrać wzór tapety do aranżacji wnętrza?

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jak zaaranżować ściany? Zastanawiasz się, jak dobrać tapetę do wnętrza? Jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, jaka tapeta będzie najlepsza do twojej przestrzeni oraz jak z jej pomocą urządzić stylowe pomieszczenie.

Tapeta na ścianie – stylowy element aranżacji wnętrz

Najnowsze trendy w stylizacji wnętrz pokazują, że dzięki tapecie można w łatwy sposób nadać przestrzeni charakter. Z takiego rozwiązania korzystają bowiem najlepsi projektanci. Ogromny wybór tapet sprawia, że z ich pomocą można stworzyć nie tylko modną, ale również oryginalną aranżację dopasowaną wprost do potrzeb domowników. Pozostaje więc pytanie, jaka tapeta będzie najlepsza do twojego mieszkania?

Jak dobrać tapetę do pomieszczenia?

Jeśli już zdecydowałeś się na tapetę, z pewnością wiesz, w jakim pomieszczeniu chcesz ją zastosować. To bardzo ważne, ponieważ wzory tapet powinno się wybierać głównie na podstawie tego, gdzie się znajdą. Pamiętaj, że w przestrzeniach takich jak łazienka czy kuchnia powinny znaleźć się tapety wysokiej jakości.

 

Jaka tapeta do salonu?

 

Aby wybrać tapetę do przestrzeni dziennej, należy na wstępie określić styl danego wnętrza. Jeśli dopiero zaczynasz urządzanie mieszkania i nie wiesz, jaki efekt chcesz ostatecznie uzyskać, przejrzyj magazyny wnętrzarskie i zapisz, które style odpowiadają Ci najbardziej i jaka kolorystyka jest Ci najbliższa. Okazuje się bowiem, że salon to najlepsze miejsce na tapetę, gdyż mogą się w nim znaleźć przeróżne motywy na ścianie. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, najlepiej sprawdzą się tapety imitujące tkaniny, drewno lub beton. W małym salonie dobrze będą się prezentowały również tapety z bardzo subtelnymi wzorami. Jeśli urządzasz duży pokój, możesz jak najbardziej pokusić się o zastosowanie tapet w mocnej tonacji kolorystycznej oraz z bardziej obszernymi wzorami.

 

Jaka tapeta do sypialni?

 

Jako że sypialnia to miejsce wyciszenia, wybór odpowiedniej tapety jest niezwykle ważny. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, warto zdecydować się na tapety imitujące delikatne, przyjemne wizualnie tkaniny. Sypialnia to również odpowiednie miejsce na tapety ze wzorem florystycznym. Takie motywy wprowadzą do wnętrza harmonię i pozwolą lepiej się zrelaksować po ciężkim dniu.

 

Jaka tapeta do pokoju dziecka?

 

Dzieci świetnie czują się w pomieszczeniach kolorowych, dlatego w pokoju dziecięcym można z powodzeniem zastosować tapety łączące nawet kilka kontrastowych barw. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj te ze wzorem geometrycznym. Aby określić kolor tapet do pokoju dziecka, warto zastanowić się, jakie dodatki są już w tym pomieszczeniu obecne. Jeśli jednak pokój urządzany jest po raz pierwszy, tapeta będzie stanowiła idealną bazę pod dodatki i znacząco ułatwi wybór innych elementów dekoracyjnych.

 

Jak dobrać tapetę do koloru ścian?

 

Aby dopasować tapetę do ścian, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ilość światła w pomieszczeniu. Jeśli jest to stosunkowo ciemny pokój, najlepiej zastosować jasne kolory na ścianach, zarówno w kwestii farb, jak i tapet. Do białych lub delikatnie szarych powierzchni można dopasować tapetę z bardzo subtelnym wzorem lub imitującą tkaninę. W przypadku dobrze doświetlonych pomieszczeń można zdecydować się już na bardziej dosadne motywy i mocniejszą kolorystykę.

Warto pamiętać, że pozostałe ściany stanowią bazę kolorystyczną. To one pozwalają tapecie, by grała w mieszkaniu pierwsze skrzypce. Jest to szczególnie ważne dla bardzo intensywnych motywów. W przypadku niektórych wzorów łatwo stworzyć nawiązanie pomiędzy farbą a tapetą. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jakie kolory są już na tapecie i na podstawie tej kolorystyki wybrać odpowiednią farbę na ściany.

 

Tapeta na ścianie a dodatki

 

Ostatnią kwestią aranżacji pomieszczenia z tapetą w roli głównej są oczywiście dodatki. Nieco trudniejsze zadanie mają osoby, które już urządziły mieszkanie i postanowiły dodać jeszcze tapetę. W takiej sytuacji najlepiej spisać wszystkie kolory występujące już we wnetrzu. Można też zrobić zdjęcia pomieszczenia i tak przygotowanym przystąpić do zakupu tapety idealnej ze strony https://otownetrze.pl/pl/c/Tapety/24, kierując się również zasadami opisanymi powyżej. Z kolei dobierając dodatki do położonej już tapety, można sugerować się jej kolorem przewodnim. Jeśli jednak jest to produkt o bardzo dosadnym wzorze, najlepiej wybrać dekoracje w stonowanych kolorach, które przełamią mocny już charakter ścian.