Porady

Jak działa skup nieruchomości?

Skup nieruchomości to miejsce, które pozwala na szybką i łatwą sprzedaż mieszkania, domu, lokalu handlowego, a nawet działki i gruntu. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla tych osób, które nie śledzą na bieżąco rynku nieruchomości i nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat cen i wymaganych formalności. Proces sprzedawania nieruchomości może się wiązać z wieloma trudnościami ze względu na panującą obecnie specyficzną sytuację na rynku nieruchomości. Wysokie ceny powodują, że ciężko znaleźć kupca, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w niedogodnej lokalizacji, a jej stan nie jest doskonały. Dlatego też niektórzy preferują ułatwienie sobie sprawy poprzez skorzystanie z usług skupu.

Co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim skup nie jest biurem nieruchomości. Oznacza to, że nie płacisz dodatkowej prowizji ze sprzedaży, ponieważ w tej transakcji nie ma pośrednika. To skup nieruchomości jest nabywcą, a z tego tytułu podpisywana jest umowa sprzedaży, a nie umowa pośrednictwa. Pierwszym krokiem całego procesu jest oczywiście nawiązanie kontaktu z wybranym skupem i przekazanie informacji o Twojej nieruchomości. Odpowiednie osoby wyceniają jej wartość, a Ty możesz ofertę zaakceptować lub nie. Jeśli jednak zdecydujesz, że wycena jest korzystna, następuje przygotowanie dokumentów i spotkanie u notariusza. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych formalności błyskawicznie otrzymujesz ustaloną kwotę do ręki lub na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy. Transakcja zostaje oczywiście potwierdzona aktem notarialnym.
Obecnie na rynku działają firmy, które realizują skup nieruchomości w całej Polsce. Solidne firmy specjalizujące się w skupie nieruchomości zazwyczaj współpracują z rzeczoznawcami, dlatego wycena Twojego domu czy mieszkania następuje błyskawicznie i zazwyczaj jest rzetelna. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem współpracy ze skupem – zapoznaj się z ofertą pulo.pl. Pulo to skup nieruchomości, który działa na rynku od kilkunastu lat. Oferuje profesjonalne i bezpieczne usługi w przystępnych cenach. Dodatkowo otrzymasz gwarancję szybkich transakcji. Decydując się na współpracę z Pulo, możesz otrzymać swój przelew nawet w przeciągu 3 godzin.

Zalety korzystania ze skupu nieruchomości

Zalet korzystania z usług skupu nieruchomości jest niewątpliwie wiele. Do najważniejszych z nich, można zaliczyć:

  • Pozbycie się nieruchomości, na którą ciężko znaleźć nabywcę. Jest to z pewnością jedna z największych zalet. Skupy nieruchomości zazwyczaj nabywają domy czy mieszkania, które trudno sprzedać ze względu na to, że znajdują się w niekorzystnej lokalizacji, budynek jest w złym stanie technicznym, mieszkanie wymaga remontu lub po prostu lokal jest zadłużony.
  • Szybka gotówka. Zdarza się, że właściciel nieruchomości pilnie potrzebuje gotówki. Korzystając z biura nieruchomości, sytuacja jest na tyle niekorzystna dla sprzedającego, że niestety pieniądze otrzymuje on dopiero w momencie znalezienia kupca. W przypadku skupu nieruchomości nie ma tego problemu, ponieważ to skup jest nabywcą, a dzięki temu, że zazwyczaj takie firmy współpracują z profesjonalnymi rzeczoznawcami, wycena przebiega w błyskawicznym tempie, a po wypełnieniu odpowiednich formalności sprzedający otrzymuje pieniądze wręcz natychmiastowo.
  • Wsparcie przy formalnościach. Niektórzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy z zakresu sprzedaży nieruchomości lub po prostu nie mają czasu czy chęci, aby się tym zająć. Skup nieruchomości oferuje wsparcie w tym temacie podczas całego procesu. Wszystkie obowiązki, w których zawierają się między innymi formalności u notariusza czy wycena nieruchomości załatwia za Ciebie firma skupująca.

Pieniądze otrzymane od skupu nieruchomości to zazwyczaj około 80-90% ceny z wolnego rynku. Należy jednak pamiętać, że takie firmy często skupują nieruchomości będące w bardzo złym stanie, wymagające remontu i które ciężko byłoby sprzedać bez pomocy. Skupy zajmują się także wszystkimi formalnościami, a osoba sprzedająca nie musi zajmować sobie głowy praktycznie niczym.