auto
Porady

Jak sprawdzić wartość auta?

Chcąc kupić lub sprzedać auto możemy nie do końca potrafić oszacować jego realną wartość. Większość ludzi wystawia swoje samochody na serwisach sprzedażowych w cenie podobnych modeli, które tam również inni osoby sprzedają. W niektórych sytuacjach dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, aby mógł on nam powiedzieć za ile możemy sprzedać dany pojazd. Trzeba pamiętać, że samochody, które nie uczestniczyły w żadnym wypadku będą miały większą wartość niż auta, za którymi jest już jakaś kolizja. 

Jak sprawdzić wartość auta i na co zwrócić szczególną uwagę, gdy ustalamy jego wartość?

Na to ile wart jest dany samochód ma wpływ spora ilość zmiennych.  Duży wpływ na cenę za pojazd ma jego rok produkcji, ale także aktualny przebieg. Ważną kwestią, o której nie można zapominać przy wycenie auta jest jego okres eksploatacji. Warto także brać pod uwagę, jakie jest wyposażenie samochodu fabryczne. Auta, które mają na przykład nawigację lub kamerę cofania będą droższe od tych, które nie mają tych udogodnień. Niektórzy ludzie jeszcze dodatkowo wyposażają swój pojazd w jakieś udogodnienia na własny koszt, dlatego wtedy wartość jego może być wyższa. W momencie, gdy będziemy sprowadzać samochód z zagranicy to może on być trochę droższy niż pojazd z naszego kraju.  Na cenę za niego ma również bardzo duży wpływ jego stan techniczny. Jeżeli będą jakieś awarie do usunięcia już przez kupującego to wartość takiego samochodu będzie trochę mniejsza niż gdyby nie posiadał danej usterki. Wyceniając dany pojazd należy brać pod uwagę również jego wygląd wizualny. W momencie, gdy on będzie miał jakieś zarysowania lub wgniecenia, które nie prezentują się ładnie to takie auto powinno mieć mniejszą cenę, ponieważ po zakupie najprawdopodobniej będzie trzeba się z nim udać do lakiernika, aby pomalował zniszczone elementy lakierem. Oglądając pojazd warto spojrzeć, czy fotele w środku nie są mocno zniszczone jak na dany przebieg modelu samochodu, który nas interesuje. Samochód, po którym widać, że jest zadbany będzie wyceniany często w standardowej cenie dla danego modelu auta w danym roczniku. Przecież nie chcemy przepłacić za transakcję kupna, dlatego należy się zorientować, jaka jest wartość pojazdu, który wpadł nam w oko. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmuje się wycenianiem aut?

Nie każdy musi się znać na tym, jak sprawdzić wartość samochodu, aby nie stracić pieniędzy w czasie jego wymiany. W tej chwili można skorzystać z pomocy fachowców, którzy powiedzą nam, jaka cena za dany samochód będzie odpowiednia. Ma on też profesjonalne sprzęty, które pomogą mu na przykład ocenić, w jakim stanie dokładnie jest lakier. Zobaczy on także, czy jakieś części samochodu nie były malowane po kolizji, w której on uczestniczył. Przecież kupując samochód sprzedający może nas nie poinformować o tym, że dany pojazd był uczestnikiem wypadku. Powie on nam także jakie części mogą być do wymiany w niedługim czasie po realizacji transakcji. Wykona on oględziny samochodu, dzięki czemu poznamy realną wartość samochodu, który nas zainteresował. Pomoc takiego człowieka mającego doświadczenie w wycenie auta może być kluczowa, gdy sprowadzamy jakiś pojazd spoza rejonów naszego kraju. W takim przypadku istnieje spore ryzyko, że jakaś usterka może występować, ale osoba, która chce sprzedać pojazd może nas o niej nie poinformować. Wtedy takie auto będzie miało mniejszą wartość i będziemy mogli negocjować jego cenę lub po prostu z niego zrezygnować. Specjalistów, którzy pomogą nam wycenić samochód można łatwo znaleźć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę kluczową ”wycena aut warszawa” i pojawią się firmy, które tym zajmują się oraz mają spore doświadczenie w ustalaniu ceny za dany pojazd. Przy okazji zobaczą oni, czy dane w dokumentach zgadzają się ze stanem faktycznym pojazdu.  Za ustalenie ceny za samochód będziemy musieli zapłacić, ale zyskamy pewność, że nie zostaniemy oszukani w czasie transakcji sprzedaży lub kupna poszczególnego modelu samochodu. Ten proces wyceny powinien przebiec dość szybko.