Porady

Jak urządzić domową biblioteczkę?

Domowa biblioteczka to przytulny zakątek, w którym możesz poświęcić się wciągającej lekturze w ciszy i skupieniu. Choć w dobie powszechnej cyfryzacji może się wydawać, że analogowe wersje książek tracą na popularności, rzeczywistość jest zupełnie inna. Czemu? Ponieważ nic nie zastąpi angażowania się w papierową wersję pracy ulubionego autora, a ponadto jest wystarczająco odważna, aby przekazać ją przyszłym pokoleniom. Jednak aby to zrobić, muszą najpierw znaleźć dla nich bezpieczne miejsce. Regały są do tego stworzone. Doceniany od kilkudziesięciu lat, dziś zyskuje coraz większe zainteresowanie. Jest nie tylko funkcjonalny, ale jest świetnym dodatkiem do przestrzeni, tworząc atmosferę sprzyjającą chwilom skupienia i relaksu. Jak urządzić domową biblioteczkę? Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Jak urządzić biblioteczkę w domu – zaplanuj to dobrze

Planując aranżację wnętrza z regałami, na początku analizujemy ilość posiadanych książek i wybieramy, gdzie planujemy je przydzielić. To ważne, ponieważ zły wybór może zaburzyć harmonię mieszkania, sprawiając wrażenie chaosu i bałaganu. Oczywiście najłatwiej dla kogoś, kto potrafi przesadzić z rozmiarem. Jeśli mamy do zagospodarowania duże obszary, warto je w pełni wykorzystać. Idealnym rozwiązaniem jest zamówienie komody na wymiar lub wykonanie regałów zajmujących całą ścianę. Wbudowane regały biblioteczne, które rozciągają się od podłogi do sufitu, zapewnią oszałamiające efekty wizualne. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj o zakupie eleganckiej drabiny, dzięki której zdobędziesz najwyższe książki. To aranżacja pasująca do stylu wystroju mieszkania. Regały mogą być ciemne i drewniane, co przywodzi na myśl ogromne sale biblioteczne z przeszłości, lub białe i eleganckie, idealne do nowoczesnego charakteru domu.

Jak urządzić biblioteczkę w domu – szafki i komody

Salon lub pokój dzienny to świetne miejsce na stworzenie regału na całą ścianę od podłogi do sufitu. Taką kompozycję można uzyskać z jasnym lub ciemnym drewnem, drewnem metalowym lub drewniano-szklanymi półkami pasującymi do wnętrza. Innym sposobem jest zamontowanie półek o różnej długości, możesz je dowolnie ustawić, a jeśli zabraknie Ci miejsca, możesz dodać nowe. Całą konstrukcję należy starannie wzmocnić, aby zapobiec przeciążeniu lub uszkodzeniu półek. Bardzo pomocne byłoby dodatkowe oświetlenie i schludna drabina.

Każdy, kto dużo czyta, wie, że dosłownie część czytania może być ciężka. Noszenie niektórych albumów i numerów na błyszczącej twardej okładce może być czasami nie lada wyzwaniem. Warto o tym pamiętać planując regały na wiszących półkach. Montując półki, na których będziemy umieszczać nasze książki, warto zadbać o to, aby były zamontowane na odpowiedniej ścianie. Najlepiej dowiedzieć się, które ściany są ścianami działowymi i nośnymi, z jakich materiałów są wykonane i czy mogą wytrzymać nieskończoną ilość ciężaru. Sam sposób mocowania jest również bardzo ważny i należy go starannie dobierać. Mocowanie półek na książki do ściany to świetny sposób na uporządkowanie kolekcji. Pierwotnym pomysłem było powieszenie ich na wezgłowiu lub drzwiach. Dobrze sprawdzają się również stelaże po bokach i blatach różnych mebli z półkami – tak ciekawie wyglądałoby łóżko, stół czy telewizor. Pamiętaj, że długie regały uginają się pod ciężarem książek, więc warto wiedzieć, ile ciężar może utrzymać regał.

Jak zrobić domową biblioteczkę samemu?

Minimalistyczne rozwiązanie jest bardzo praktyczne i bardzo efektowne. Jeśli jednak marzymy o designerskim akcencie we wnętrzu, możemy wybrać ciekawy i nietuzinkowy regał. Półki o różnych wzorach świetnie prezentują się na ścianie, ale też swobodnie komponują się z aranżacją wnętrza. Regały dają nam również pełną swobodę. Książki nie muszą być ułożone w kolejce. Ich różnorodne aranżacje zostaną zaprezentowane w ciekawy sposób. Aby nadać regałowi ciekawy i oryginalny wyraz, ułóżmy książki poziomo na niektórych półkach i pionowo na niektórych z nich. Skupmy się tutaj na wygodzie. Ważna jest również odpowiednia segregacja, aby półki się nie zaśmiecały. W praktyce jednak musimy opracować osobny system porządkowania książek.