Porady

Jak wybrać biustonosz do karmienia?

Karmienie dziecka piersią jest zalecane zarówno przez lekarzy i położne, jak i przez psychologów. Pozwala bowiem nie tylko dostarczyć najlepszej jakości składniki odżywcze, ale również budować więź już od pierwszych dni życia. Niemniej jednak karmienie piersią wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z jego elementów jest zakup biustonosza do karmienia. Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli, wybór idealnego wcale nie jest taki prosty. Jak wybrać biustonosz do karmienia?

 

Kiedy kupić biustonosz do karmienia?

 

Na początku warto zastanowić się, kiedy właściwie należy kupić biustonosz do karmienia? Niektóre kobiety dokonują zakupów już na początku ciąży, inne zaś czekają aż do porodu. Tymczasem kupowanie biustonosza do karmienia na początku ciąży nie jest polecane, ponieważ rozmiar piersi w czasie ciąży możne znacznie się zmienić. Najprawdopodobniej okaże się więc, że biustonosz zakupiony na początku ciąży na nic nie zda się młodej mamie. Niemniej jednak czekanie aż do porodu również nie jest najlepszym pomysłem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż biustonosz do karmienia trzeba ze sobą zabrać do szpitala, idąc do porodu. Dodatkowo po porodzie młoda mama może zwyczajnie nie mieć siły ani ochoty na dokonywanie zakupów – ostatecznie większość jej czasu będzie pochłaniała opieka nad maluszkiem. Najlepiej więc kupić biustonosz do karmienia na początku 9. miesiąca ciąży. Można również dokonać zakupów nieco wcześniej, na przykład w połowie 8. miesiąca.

 

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

 

Kobiety często nie wiedzą, jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza do karmienia, zatem kupują go niejako na wyczucie. Tymczasem wybór idealnego rozmiaru jest stosunkowo prosty. Wystarczy tylko zmierzyć obwód pod biustem i odjąć od niego 10. Jeśli w czasie ciąży brzuszek przyszłej mamy znacznie urósł, należy odjąć 15, jeżeli zaś osiągnął on niewielkie rozmiary – wystarczy odjąć 5. Obwód pod biustem po ciąży z pewnością się zmniejszy, zaś sam rozmiar miseczki z pewnością będzie większy. Wiele kobiet uważa, że w czasie ciąży ich biust znacznie urósł, natomiast faktem jest, że w początkowych etapach laktacji miseczka zwiększy swój rozmiar przynajmniej o 1 w stosunku do tego, który kobieta nosi pod koniec ciąży. Jeśli więc kobieta nosi w 9. miesiącu rozmiar C, to biustonosze do karmienia warto kupić w rozmiarze D. To jednak nie koniec, ponieważ biust w czasie laktacji nadal może ulegać zmianom pod kątem wielkości. Gdy kobieta odczuwa, że biustonosz zaczyna ją uwierać, należy jak najszybciej zakupić większy model. Zbyt ciasny biustonosz może bowiem powodować zatory w piersiach. Kobiety po ciąży często gubią dodatkowe kilogramy – wtedy też biustonosz może okazać się zbyt luźny i ponownie warto go wymienić. Piersi należy więc obserwować przez cały okres laktacji. Okazuje się bowiem, że biustonosz dobrany na początku przygody z karmieniem, za kilka miesięcy może się już okazać nieodpowiedni.

 

Z fiszbinami czy bez?

 

Położne oraz doradczynie laktacyjne polecają, aby na początku karmienia piersią postawić na biustonosz bez fiszbin. Karmienie zwykle odbywa się bowiem w pozycji leżącej, a fiszbiny mogą zbytnio uciskać na ciało kobiety. Co więcej, miseczki powinny być stosunkowo miękkie, dzięki czemu nie będą one ocierać często obolałych piersi. W biustonoszach bez fiszbin można również spać, co jest bardzo wygodne dla młodych mam. Niemniej jednak nie ma przeciwwskazań do tego, aby wybierać biustonosze do karmienia z fiszbinami. Jeśli kobieta chce, może nosić takowy od początku karmienia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby fiszbiny nie uciskały piersi, bowiem jest to nie tylko niewygodne, ale również prowadzi do zatorów. Co ważne, biustonosze z fiszbinami często polecane są kobietom z dużymi piersiami, bowiem o wiele lepiej podtrzymują biust. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku kobiet, które zmagają się z różnego rodzaju bólami lub urazami kręgosłupa. Dzięki biustonoszom z fiszbinami mogą go one nieco odciążyć.