living room
Porady

Jak wykorzystać sztukaterię? Praktyczne porady

Nie można się nie zgodzić, że wystrój wnętrza ma znaczenie. Dobrze zaaranżowane pomieszczenie wpływa na pozytywne samopoczucie, a także pomaga w efektywnym odpoczynku. Jeśli dotychczasowy wystrój Twojego domu zaczął Cię nudzić i szukasz czegoś oryginalnego, nowego i świeżego, to wypróbuj sztukaterię ścienną, która całkowicie odmieni Twoje wnętrza. Pasuje zarówno do subtelnego i romantycznego stylu, jak i tego bardzo eleganckiego. Jak zastosować sztukaterię, aby osiągnąć powalający efekt?

Gdzie sprawdzi się sztukateria?

Mówiąc „sztukateria” z pewnością przychodzą Ci do głowy obrazy zapamiętane z kościołów, pałaców i zamków. Bogato zdobione ściany i sufity, przepierzenia, kolumny i inne elementy architektoniczne to domena pięknych i strojnych sal. Nierzadko pojawiały się w towarzystwie fresków lub rzeźb, a także malowideł. Krótko mówiąc, tam, gdzie był przepych, luksus i wytworność.

Obecnie zastosowanie sztukaterii powraca do mody pod postacią aranżacji zwykłych mieszkań i domów. Możesz ją wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu – jeśli tylko masz na to pomysł. Najczęściej jednak sztukateria ścienna stosowana jest w salonie, sypialni, gabinecie lub przedpokoju. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykorzystać jej do łazienki. Sprawdzi się wszędzie, gdzie tylko znajdziesz na nią miejsce. Może subtelnie ozdobić sufit w pokoju dziennym lub też dodać eleganckiego charakteru w wytwornej sypialni.

Substytut obrazów

Z pewnością niektóre Twoje ściany są ozdobione zdjęciami, obrazami lub innymi dekoracjami, które zapełniają pustkę i dodają przytulnego klimatu. Jeśli chcesz zmienić wystrój Twoich ścian i wprowadzić oryginalną nowość – zastosuj sztukaterię na ścianie. Przede wszystkim możesz mieć pewność, że uzyskany efekt będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju – w końcu sztukateria pozwala na tworzenie indywidualnych projektów, których nie można znaleźć w żadnym markecie. Sam decydujesz, jak ozdobić ściany sztukaterią.

Możesz wypróbować listewki dekoracyjne, które własnoręcznie docinasz i przyklejasz na ścianę. W ten sposób z łatwością stworzysz ciekawą kompozycję składającą się np. z prostokątów. Taki efekt doskonale prezentuje się w sypialni nad łóżkiem. Jak to zrobić? Ustaw łóżko pośrodku ściany, a obok niego – szafki nocne. Tuż nad łóżkiem przyklej ramkę z listew, a kolejne dwie węższe ramki wykonaj nad szafkami nocnymi. Pomaluj je w kolorze ściany. W ten sposób uzyskasz delikatny efekt 3D, który stanowi lekką i nowoczesną ozdobę. Dla wzmocnienia efektu możesz umieścić duże lustra w środku ramek nad szafkami nocnymi, aby odbić światło i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jeśli nie masz pomysłu na ścianę w długim, wąskim przedpokoju, pomyśl, czy sztukateria na ścianie nie okaże się trafionym pomysłem. Wystarczy przykleić ładny wzór listwy sztukateryjnej na wysokości około 1,2 m od podłogi – wówczas goła ściana zostanie subtelnie podzielona na pół i zyska nowy, ciekawy wygląd. W górnej części można powiesić minimalistyczne obrazki i gustowny korytarz gotowy.

Kto powiedział, że sufit musi być goły?

Coraz częściej odchodzi się od gładkich, białych sufitów. Niektórzy stawiają na podwieszane sufity z finezyjnym oświetleniem, a inni na malowanie sufitów w kolorze. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest sztukateria sufitowa. Najczęściej wykorzystuje się listwy przysufitowe. Są dostępne w wielu wzorach i szerokościach, dzięki temu z pewnością znajdziesz model, który przypadnie Ci do gustu. Zamontuj listwy na styku sufitu i ścian, aby uzyskać trójwymiarowy efekt. Pomaluj je w innym kolorze niż sufit, a otrzymasz nowoczesny i odważny wzór, którego nie sposób nie zauważyć. Propozycje możesz zobaczyć na stronie https://efekciarnia.pl/1269-rozety

Eleganckim rozwiązaniem są rozety – okrągłe, wypukłe i pięknie zdobione. Zainstaluj jedną sporą sztukę w centralnej części swojego salonu, z którego będzie zwisał elegancki żyrandol. W ten sposób stworzysz wytworną dekorację, która przykuje uwagę i zachwyci zarówno domowników, jak i gości. Z kilku mniejszych rozet możesz skleić nietuzinkową kompozycję na ścianie, która zastąpi popularny tryptyk.