samochód
Porady

Jak wyposażyć samochód dla pracowników?

W obecnych czasach niczym niespotykanym nie jest to, że różnego rodzaju firmy czy przedsiębiorstwa wyposażają swoich pracowników w niezbędne narzędzia do pracy, między innymi laptopami czy smartfonami. Zdarza się także, że pracodawcy decydują się na podarowanie swojej załodze samochodów służbowych. Takie działania można uznać za chęć budowania środowiska pracy, jako miejsca sprzyjającego rozwojowi pracownika oraz może to budować jego relację z całą firmą. Pracownicy mogą czuć się ważni i zadbani, co w późniejszych etapach będzie pozytywnie oddziaływać na realizację celów, jakie wyznacza sobie firma. Odnosząc się do kwestii zapewniania samochodów służbowych warto jest dowiedzieć się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie takiego pojazdu.

Wyposażenie auta służbowego

Udostępniając swoim pracownikom samochody służbowe posiada się obowiązek wyposażenia ich tak, aby mogli się oni czuć bezpiecznie i komfortowo podczas podróży. Warto jest stawiać na minimalizację jakiegokolwiek ryzyka, dbać o zmniejszenie poziomu stresu oraz o same detale technologiczne, dzięki którym pracownicy będą uważniej i lepiej skupiali się na przydzielonych im zadaniach. Samochody również można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, który już samą świadomością swojej obecności będzie wpływał bardzo pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa kierowców.

Obowiązkowe wyposażenia kierowców są wytyczone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku. Od tego czasu pozostają one niezmienne pomimo tego, że już miało miejsce wiele licznych debat i dyskusji związanych ze zwiększeniem ilości produktów.

Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu?

  1. Gaśnica – musi posiadać minimum 1 kg, w przypadku jej braku bądź niespełnienia tego wymogu można zostać obłożonym mandatem w wysokości do 500 zł. Należy dbać o jej coroczną homologację.
  2. Trójkąt ostrzegawczy – obowiązkiem jest posiadanie go ze znakiem homologacji na terenie Polski lub Unii Europejskiej. Jeżeli policja przyłapie kierowcę na braku trójkąta, może zostać on obłożony mandatem w wysokości od 100 do 200 zł. Źle znakując samochód stojący na poboczu również może grozić mandat, także lepiej jest znać zasady prawidłowego znakowania.

Te dwie rzeczy są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale są również inne przedmioty, w które warto jest wyposażyć samochód pracowników.

  1. apteczka,
  2. łańcuchy śniegowe,
  3. środki ochrony osobistej,
  4. instrukcje firmowe/flotowe.

Naklejki na samochód Kraków

Wiele osób sobie zadaje pytania, czy istnieją jeszcze jakieś obowiązkowe przedmioty w wyposażeniu samochodu na terenie Polski. Śpiesząc się z odpowiedzią – tak. Od 4 maja 2022 roku jest obowiązkowe posiadanie naklejki na samochód (Kraków), które pozwalają na dowolne korzystanie ze stref tak zwanego czystego transportu. W innym wypadku, jeżeli samochód nie posiada danej naklejki bądź nie może posiadać, ponieważ nie zalicza się do grupy samochodów z napędem elektrycznym, wodorowym bądź gazowym, kierowca ma obowiązek zapłacenia za wjazd do strefy. Pierwsza strefa czystego transportu ma pojawić się w Krakowie, dlatego warto wyposażyć tamtejsze pojazdy służbowe we właśnie takie naklejki.