Jak zamontować roletę?
Montaż rolety może wydawać się skomplikowany. W istocie polega na kilku łatwych czynnościach, a sposób mocowania zależy od tego, jaką roletę wybierzemy. Warto dowiedzieć się, jakie rodzaje można spotkać najczęściej, a potem sprawdzić, na czym polega jej zakładanie.
Jakie rodzaje rolet wyróżniamy?
Na początku trzeba wyszczególnić pewien wyraźny podział gatunkowy. Rolety dzielimy na:
- zewnętrzne – zamontowane, jak sama nazwa wskazuje, po zewnętrznej stronie okna; dużo trudniejsze w montażu, co sprawia, że zwykle potrzebny jest specjalista,
- wewnętrzne – montaż od strony mieszkania zazwyczaj jest dużo łatwiejszy i możliwy do wykonania przez większość osób.
Z racji na poziom skomplikowania montażu, zajmiemy się w tym artykule tylko opcjami wewnętrznymi. Warto przyjrzeć się ich najbardziej popularnym wersjom, aby zrozumieć, z czym mamy do czynienia.
Rolety klasyczne
To jeden z najbardziej popularnych wariantów, którego konstrukcja jest bardzo prosta. Montaż zwykle przebiega na ścianie bądź suficie, co jest czasem dość trudnym przedsięwzięciem. Jest to rodzaj rolet, cechujący się przede wszystkim możliwością zasłonięcia dużych powierzchni, jak i niską ceną. Wszystko to zwieńczone jest wysoką wytrzymałością, więc nic dziwnego, że wciąż są one często wybieranym modelem.
Rolety rzymskie
To przede wszystkim bardzo ciekawie wyglądająca opcja, która często używana jest jako ozdoba pomieszczeń. To rozwiązanie zaliczane do wolnowiszących rolet, gdyż zwykle montowane są do ściany lub sufitu, podobnie jak w przypadku wersji klasycznej. Najważniejszą zaletą tej opcji jest możliwość zmiany materiału, co pozwala na częste zmiany aranżacyjne.
Rolety plisowane
Jest to opcja, która zdobywa sobie coraz większą popularność, a wszystko poprzez funkcjonalność, pozwalającą na montaż nawet w oknach osadzonych w ciasnych wnękach, gdzie inne rolety by się nie sprawdziły. Montaż jest tutaj przeprowadzany na ramie okna, co odróżnia je od poprzednio omawianych modeli.
Mini rolety
To kolejny system montowany bezpośrednio na ramie okna. Ich funkcja nie polega na zasłanianiu całej wnęki, a bardziej poszczególnych szyb. To ciekawa funkcja, gdyż spełnia swoje zadanie nawet po uchyleniu okna. Bardzo łatwo ją zamontować, a do tego zwykle jest dość tania.
Jak zamontować roletę?
To, jak zamontować roletę, będzie się oczywiście różniło od poszczególnego modelu, jednak warto wiedzieć, że istnieją głównie dwie metody, o których warto pomówić – będą to opcje inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Czym się różnią?
Metoda inwazyjna
Jak sama nazwa wskazuje, będziemy tutaj ingerować w strukturę ściany, sufitu bądź ramy okiennej. Metoda ta polega na przykręcaniu elementów z wykorzystaniem gotowych otworów na wkręty.
Sposób ten przyda się na przykład przy montowaniu rolet rzymskich, gdzie uchwyty na listwy przykręca się do ściany bądź sufitu. Do tego oczywiście będą potrzebne odpowiednie narzędzia, a mówiąc dokładniej, elektronarzędzia. Co będzie konieczne?
Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiedniej mocy wiertarkę, która poradzi sobie z robieniem otworów w danej ścianie. Oprócz tego przyda się też poziomica, służąca do idealnego zainstalowania nowej rolety. Do tego oczywiście trzeba dorzucić wkręty, jak i kołki rozporowe, aby rolety mogły się trzymać na ścianie. Wszystkie te akcesoria do rolet szybko posłużą w ich montażu.
Metoda nieinwazyjna
Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba decydować się na montaż inwazyjny, gdyż wiele producentów rolet oferuje te same produkty z opcją instalacji nieinwazyjnej. Jest to opcja dla każdego, kto po prostu chce uniknąć wiercenia, jak i nie ma wystarczającej przestrzeni do odpowiedniego montażu inwazyjnego.
Najczęściej metody można te podzielić na przyklejanie, jak i mocowanie na uchwytach. Obie wersje sprawiają, że zaoszczędzimy dużo czasu przy montażu. Warto na nie postawić, choć trzeba pamiętać, że nie są aż tak stabilnymi i wytrzymałymi wersjami, jak opcje inwazyjne. Najczęściej jednak nie zauważymy różnicy podczas użytkowania.