Porady

Jak zrobić własne kosmetyki?

Osoby traktujące z dużym zaangażowaniem kwestię pielęgnacji skóry, mają duże wymagania dotyczące stosowanych poszczególnych kosmetyków. Koncerny farmaceutyczne zachęcają do zakupu produktów, mających w swojej nazwie przedrostki „eko”, „bio” czy „organic”. Niestety w wielu przypadkach te elementy są jedynie chwytem marketingowym, a oferowany produkt nie ma nic wspólnego z szeroko rozumianą ekologicznością. Jedyne kosmetyki w pełni naturalnie to takie, które możemy przygotować w domowym zaciszu. Na szczęście ich wypreparowanie nie jest trudne, a surowce kosmetyczne są łatwo dostępne.

 

Domowe kosmetyki – dlaczego warto je stosować?

 

Wprawdzie drogerie i apteki sprzedają wiele kosmetyków, określanych się mianem naturalnych, warto pamiętać, że producent nie jest w stanie zapewnić konsumenta o tym, że produkt jest w pełni naturalny. Jeśli już uda się Ci się znaleźć specyfik o całkowicie naturalnym składzie, z pewnością jego cena może przyprawić o ból głowy. Na szczęście możesz taki kosmetyk zrobić sobie samemu w dom. I to za stosunkowo niską cenę.

 

Dlaczego warto stosować kosmetyki domowej roboty?

 

Z bardzo prostego powodu. Przygotowując produkt samodzielnie doskonale wiesz co się w nim znajduje i znasz działanie każdego z jego surowców. Nie musisz zatem dysponować zaawansowaną wiedzą z zakresu chemii, aby przygotować dla siebie krem czy tonik. Co więcej, takie przygotowywanie kosmetyków może być ciekawą zabawą i naprawdę relaksującym zajęciem.

 

Jakich surowców używać i gdzie można je dostać?

Aby przygotować kosmetyki samodzielnie będziesz potrzebować odpowiednich składników. Naturalne surowce dobrej jakości są bardzo ważnym elementem procesu przygotowywania domowych produktów pielęgnacyjnych. To od nich zależeć będzie skuteczność działania produktu końcowego. Takie suplementy możesz znaleźć w sklepie internetowym https://agwiol-natural.pl/surowce-kosmetyczne-i-chemiczne, który oferuje najwyższej jakości składniki do domowej produkcji kosmetyków.

W pierwszej kolejności musisz dokonać analizy stanu swojej skóry oraz ewentualnego problemu z jakim się borykasz. Każdy z surowców ma bowiem inne właściwości i działa w całkiem inny sposób. Oczywiste jest zatem, że osoba o cerze naczynkowej lub zmagająca się z trądzikiem użyje innych elementów niż ta, której zależy na wygładzeniu zmarszczek. Wybierając składniki do własnego kosmetyku musisz wiedzieć, jakiś efektów oczekujesz po jego użyciu. Łatwiej wtedy będzie Ci w odpowiedni sposób dobrać poszczególne surowce.

 

Jak przygotować kosmetyki w domu?

Przed przystąpieniem do tworzenia własnych produktów kosmetycznych musisz oczywiście odpowiednio przygotować swoje miejsce pracy. Wyobraź sobie, że Twój dom zmienia się w domowe laboratorium, dlatego zacznij od przystosowania blatu roboczego. Następnie przygotuj wszystkie surowce. Pamiętaj, aby zawsze mieć produkty pod ręką. Co jeszcze będzie Ci potrzebne? Z pewnością naczynia, których będziesz łączyć składniki oraz słoiczki i butelki do przechowywanie domowych kosmetyków.

To, jakich naczyń będziesz potrzebować zależy od produktu, który chcesz zrobić. Jeśli przygotowujesz krem, pamiętaj o zorganizowaniu szczelnego pojemnika na jego przechowywanie. Jeśli tworzysz kosmetyk w formie płynnej, na przykład tonik do twarzy, pomyśl o wcześniejszym zakupie odpowiedniej butelki. Najlepszym wyborem do tego typu kosmetyków są szklany pojemnik z atomizerem.

 

Jak przechowywać kosmetyki domowej roboty?

Naturalny skład kosmetyków przygotowywanych w domowych warunkach ma to do siebie, że nie może być przechowywany przez długi czas. Takie produkty są bowiem pozbawione konserwantów, przez co ich data użyteczności jest zdecydowanie krótsza, niż w przypadku suplementów chemicznych.

Oczywiście z sklepie z takimi surowcami możesz dostać różnego rodzaju elementy podtrzymujące jakość produktu. Zwróć jednak uwagę, aby był on dobrej jakości, możliwie jak najbardziej naturalny konserwant, który nie zdominuje składu Twojego specyfiku.