Jaki głębościomierz wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?
Głębokościomierz jest niezwykle dokładnym instrumentem pomiarowym. Narzędzie to wykorzystywane jest powszechnie do wykonywania pomiarów występów, podebrań, kieszeni, a także różnego rodzaju otworów oraz szczelin. Co ważne, urządzenie to ma wiele zastosowań. Z tego też względu na rynku dostępne są różne rodzaje i modele głębokościomierzy. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tego urządzenia, aby zakupić taki model, który najlepiej spełni swoje zadanie.
Rodzaje głębokościomierzy
Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele głębokościomierzy. To, co je w szczególności od siebie odróżnia, to sposób ich działania. Pod tym kątem wyróżnić można dwa główne typy tego urządzeń. Mowa tu o głębokościomierzach suwmiarkowych oraz o głębokościomierzach mikrometrycznych. Czym dokładnie różnią się od siebie te dwa modele?
Głębokościomierze suwmiarkowe
Odpowiadając na pytanie, jaki głębokościomierz wybrać, zacząć trzeba od charakterystyki urządzenia suwmiarkowego. To, co charakteryzuje ten model, to przede wszystkim jego prosta obsługa. Dlatego też głębokościomierz suwmiarkowy najczęściej wykorzystywany jest przy mniej wymagających pracach pomiarowych. Model ten składa się z prowadnicy, szczęk oraz śruby skręcającej noniusze. Jeśli o ten element chodzi, to w głębokościomierzach suwmiarkowych wyróżnia się noniusze dokładne oraz zgrubne. Większość dostępnych na rynku modeli suwmiarkowych umożliwia wykonanie pomiarów z dokładnością od 0,1 do 0,02 mm. Co ważne, urządzenia te mogą różnić się od siebie swoją konstrukcją. Część z nich wyposażona jest w hak, część nie. Ten element umożliwia dodatkowe wykonanie pomiarów podcięć oraz odsadzeń.
Głębokościomierze mikrometryczne
Innym rodzajem urządzenia jest głębokościomierz mikrometryczny. Jest to narzędzie dużo bardziej specjalistyczne w porównaniu z modelem suwmiarkowym. Głębokościomierz mikrometryczny pozwala na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu w tych urządzeniach śruby mikrometrycznej. Umożliwia ona wykonanie pomiaru z dokładnością nawet do 0,01 mm. Głębokościomierze mikrometryczne powszechnie stosowane są przy pracach związanych z pomiarami kieszeni płaskich, niewielkich otworów nieprzelotowych, uskoków oraz zagłębień.
Głębokościomierze analogowe
Dostępne na rynku głębokościomierze podzielić można jeszcze na te elektroniczne oraz analogowe. Różnią się one sposobem wskazywania wyniku pomiaru. Jeśli chodzi o głębokościomierze analogowe, to są to urządzenia cechujące się dość prostą konstrukcją. Wykorzystywane są raczej sporadycznie i najczęściej jedynie w celu przeprowadzenia mało wymagających pomiarów. Innymi słowy, głębokościomierze analogowe wykorzystuje się wtedy, kiedy precyzja pomiaru nie jest tak bardzo ważna. Urządzenia te mają jednak swoje zalety. Jedną z nich jest to, że nie bywają one narażone na zakłócenia pomiaru, które mogłyby wynikać z oddziaływania pól elektromagnetycznych. Wynika to z tego, że nie są one wyposażone w elementy elektroniczne, które mogłyby zostać poddane takiemu zakłóceniu.
Głębokościomierze elektroniczne
Dużo bardziej zaawansowane są oczywiście urządzenia elektroniczne. W tym przypadku można już mówić o innowacyjnej technologii. Głębokościomierze elektroniczne pozwalają na wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów w bardzo krótkim czasie. Ogromną zaletą jest to, że powstanie błędu w pomiarze jest tu niemal niemożliwe. Trzeba jednak podkreślić, że z głębokościomierzy elektronicznych nie powinno się korzystać w miejscach, w których urządzenia te mogłyby być poddane działaniu pola elektromagnetycznego. Może to bowiem zakłócić działanie sprzętu, co jednocześnie wpłynie na dokładność pomiaru.
Jak zatem widać, wybierać można wśród różnych modeli głębokościomierzy. To, który z nich będzie najlepszy, zależy przede wszystkim od tego, jakie pomiary chce się wykonywać. Niezależnie od typu głębokościomierza ważne jest, aby było to urządzenie cechujące się wysoką jakością wykonania. Dzięki temu można być pewnym, że spełni ono swoje zadanie.