Dom i ogród

Jakie oświetlenie dobrać do nowoczesnego salonu?

Urządzanie mieszkania nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli wszystko jest na głowie jednej osoby. Meble i sprzęty elektronicznie to nie wszystko, ponieważ wykańczając mieszkanie, zostaje mnóstwo prac i szczegółów do dopracowania. Jednym z nich jest wybranie odpowiedniego oświetlenia. Sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, gdy przychodzi czas na oświetlenie salonu. To często największe pomieszczenie, w którym jednocześnie się czyta, spożywa posiłki, czasem pracuje i odpoczywa, nie jest niczym dziwnym, że potrzeba w nim zarówno mocnego i chłodnego światła do pracy, jak i delikatnego i ciepłego, idealnego do odpoczynku czy wypicia popołudniowej kawy. Jak sprawić, aby zadowolić potrzeby wszystkich mieszkańców przy najróżniejszych czynnościach? Podpowiedź znajduje się w poniższym tekście.

Podziel pomieszczenie na strefy i wybierz idealne lampy do salonu nowoczesnego mieszkania

Z pewnością w tej ważnej przestrzeni, jakim jest salon, powinno znajdować się jedno główne oświetlenie. Często zapewnia je lampa sufitowa. Do nowoczesnego salonu idealnie sprawdzi się ciepłe światło. Pięknie sprawdzają się lampy o stonowanych kolorach, warto pomyśleć o białej (zwłaszcza jeśli mieszkanie skomponowane jest w jasnych lub pastelowych kolorach) lub czarnej (sprawdzi się głównie przy wnętrzach, w których królują zdecydowane kolory), jeśli w mieszkaniu są drewniane meble, idealna może się okazać podstawa z jasnego lub ciemnego drewna. Jeśli brakuje takich akcentów, można zdecydować się na podstawę metalową, w kolorze abażuru lub złotą bądź srebrną – zależnie od kolorów pozostałej części wyposażenia. Dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju na strefy, które mogą być różne w zależności od wielkości pomieszczenia (kawowa, odpoczynkowa, jadalniana, biurowa), warto wtedy pomyśleć również o oświetleniu strefowym.

Lampa stojąca do nowoczesnego salonu sprawdzi się idealnie, jeśli wyodrębniona została strefa odpoczynku, a mieszkańcy zamierzają w niej czytać książki czy ulubione czasopisma, szczególnie w ciemne wieczory. Warto pamiętać, aby stojąca lampa była dopasowana do głównego światła, ponieważ to najlepszy pomysł, jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Jeśli jednak jest w nim dużo miejsca, być może warto skorzystać z zupełnie różnych stylów. W takiej sytuacji strefa kawowa nie będzie miała wiele wspólnego ze strefą odpoczynkową czy jadalnianą.

Czy lampa wisząca do nowoczesnego salonu to przeżytek?

Nic bardziej mylnego. Doskonale sprawdzi się zawieszona nisko nad stołami w jadalnianej części salonu. Jeśli dobierze się do niej delikatne ciepłe światło, idealnie sprawdzi się podczas klimatycznych kolacji i zrobi ogromne wrażenie na zaproszonych gościach, natomiast podczas romantycznego posiłku zapewni wrażenie intymności. Zwłaszcza jeśli pozostałe światła w pomieszczeniu będą zgaszone. Jaki abażur wybrać do takiej lampy? Do nowoczesnego salonu doskonale pasują minimalistyczne lampy. Mogą mieć odważny kolor, na przykład niebieski lub zielony. Warto poszukać ich bezpośrednio na stronie konkretnych sklepów. Szeroki wybór asortymentu znajduje się między innymi na stronie https://www.kukui.pl/. Znajduje się tam także  kreator lamp, dzięki któremu można stworzyć idealną lampę do salonu nowoczesnego.

Co ze strefą biurową?

Podczas ostatniego roku wszyscy zrozumieli, jak ważne jest, aby mieć miejsce do pracy w domu. Warto więc w swoim mieszkaniu wyodrębnić przestrzeń przeznaczoną do pracy. Zwłaszcza w małych mieszkaniach często znajduje się ona w salonie. Przygotowanie jej nie wymaga wiele wysiłku, wystarczy znaleźć miejsce na wygodne biurko, dopasować do niego krzesło lub fotel biurowy i kupić niezbędne dodatki, takie jak: organizery na dokumenty, podstawkę do laptopa, sprzęty usprawniące nam pracę, ale przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie światło. Oświetlenie do pracy powinno być mocne i punktowe. Doskonałym rozwiązaniem będzie kupienie lampki biurowej i dobranie do niej żarówki, która nie będzie zbyt mocno męczyła wzroku. Warto zadbać, aby lampka była w stonowanych kolorach lub wzorach, inaczej może odwracać uwagę od pracy.