Porady

Kiedy sadzić tulipany?

Kwiaty są przepięknym tworem natury, którym można się również cieszyć w domu, jeśli użyjemy go jako ozdobę. Jednak sklepowe kwiaty nie zawsze są jakości, której byśmy pragnęli, co sprawia, że wiele osób coraz częściej sądzi o sadzeniu cebulek tulipanowych we własnym ogródku. Co trzeba wiedzieć na ten temat i kiedy powinno się je sadzić? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Tulipany – kiedy warto posadzić?

Kwiaty te kwitną w różnym tempie, zależnie od ich rodzaju, jednak zazwyczaj cieszymy się nimi tylko wiosną. Kiedy jednak posadzić je, aby mogły sprawiać radość swoim pięknem? Odpowiedzią jest jesień, a dokładnie okolice września, jak i początku października.

Warto też wiedzieć, że czas ten musi się zgrywać z okresem przed przymrozkami, co w niektóre lata się znacznie różni, więc warto obserwować pogodę i jej prognozy na najbliższe miesiące. Zakłada się, że najlepiej posadzić cebulki tulipanów na 6-7 tygodni przed przymrozkami, dbając o to, aby minimalna temperatura podłoża wynosiła 16°C.

Wybierając cebulki, trzeba zwrócić uwagę na to, czy bulwa wygląda zdrowo – po części będzie przypominać kuchenną cebulę, z brązową i dość jędrną skórką. Im bardziej wysuszona i pomarszczona łupina, tym trudniej będzie o zakwit, więc warto wybierać te z nich, które zakończone są już zielonym zarodkiem rośliny.

Jak posadzić tulipany?

Na początku trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Kluczową kwestią jest tutaj nasłonecznienie, jak i wilgotność gleby. Tulipany cebulki kochają półsłoneczne i słoneczne stanowiska, a już szczególnie dobrze się rozwijają podczas popołudniowego, niezbyt ostrego, ale bezpośrednio padającego słońca.

Jeśli chodzi o glebę, to powinna ona być o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Sama ziemia musi być żyzna, wilgotna i o dobrej odsączalności wody, gdyż w innym wypadku bardzo łatwo o zgnicie cebulek w podłożu.

Znając swój rodzaj tulipana, warto pomyśleć też o tym, czy nie będzie bardzo wysoki – jeśli tak jest, trzeba go odpowiednio osłonić przed silnymi podmuchami. Na koniec dobierania miejsca zostają aspekty estetyczne, które już każdy powinien sobie dostosować do własnych potrzeb.

Wykopywanie dołków i umieszczanie sadzonki

Po wybraniu miejsca trzeba je dokładnie oczyścić z roślin, kamieni i chwastów. Głębokość dołka powinna mieć jakieś 15-20 cm i znajdować się w oddaleniu od trawnika, gdyż w innym wypadku bardzo łatwo o ingerencję szkodników. Pomiędzy sadzonkami warto zachować odstęp około 10 cm.

Przechodząc już do fazy sadzenia cebulek tulipanów w ziemi, należy to robić spiczastą końcówką do góry. Po dokładnym zasadzeniu warto podlać sadzonkę, jednak nie przesadzać z ilością wody.

Jak dbać o sadzonki tulipanów?

Warto wiedzieć, że podlewanie sadzonek tego typu jest zabronione, gdyż jesień w Polsce to i tak pora, gdzie będą miały one bardzo dużą ilość wody. Dodatkowe podlewanie może im tylko zaszkodzić, więc robimy to tylko raz, zaraz po jej posadzeniu.

Tak samo jak w przypadku sadzonki funkii, również przy tulipanach warto zastosować jednorazowy nawóz, aby mogły one czerpać z niego składniki odżywcze – wystarczy zaaplikować daną odżywkę w miejscu zakopania sadzonki. Reszta pielęgnacji polega głównie na obserwacji i reagowaniu na szkodniki oraz gryzonie. Warto też odgrodzić to miejsce od zwierząt, gdyż łatwo o uszkodzenie sadzonek.

Jak ścinać tulipany?

Jest to już ostatnia część całego długiego procesu, dzięki któremu mogliśmy uzyskać piękne kwiaty, jakimi są tulipany. Wystarczy ich kilka, aby rozpromienić nasze mieszkanie i nadać mu żywszego, bardziej witalnego wyglądu. Jak jednak ciąć kwiaty, aby wciąż mogły kiedyś zakwitnąć?

Przede wszystkim należy wycinać jedynie część kwitnącą, nie naruszając przy tym łodygi – w ten sposób możemy liczyć, że w kolejnym sezonie cebulki te dadzą nam kolejne kwiaty.

Tulipany, które pozbawione zostały części kwiatowej, powinny pozostać w ziemi jeszcze około 6 tygodni. Po tym czasie trzeba je wykopać wraz z bulwą z ziemi, poczekać aż do końca zwiędnie, a następnie całą sadzonkę owinąć w papierową gazetę i przechowywać w ciemnym i wilgotnym pomieszczeniu na kolejny sezon.