Motoryzacja

Profesjonalne pistolety lakiernicze

Pistolet lakierniczy wykorzystywany jest nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale i przez osoby prywatne. To praktyczne urządzenie pozwalające na szybkie i skuteczne pomalowanie powierzchni przy jednoczesnym zachowaniu równej powłoki. Tego typu pistolety wykorzystywane są powszechnie. Głównie dlatego, że są to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Na rynku dostępne są różne modele i rodzaje pistoletów. Przy wyborze konkretnego modelu pamiętać trzeba, aby był od ściśle dopasowany do konkretnych zadań. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając pistolet do prac lakierniczych?

Jak działa pistolet lakierniczy?

Pistolety lakiernicze nie są urządzeniami skomplikowanymi. Prosty jest zatem ich sposób działania. Pod wpływem niewielkiego ciśnienia przez specjalną dyszę pistoletu rozpylana jest powłoka lakiernicza. Sam lakier rozpylany jest w postaci bardzo drobnych kropel. Wynika to ze specyficznej konstrukcji pistoletu lakierniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu lakier osadza się na malowanej powierzchni w sposób niezwykle równomierny. Dodatkowo osadza się on w postaci bardzo cienkiej warstwy.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Wybór pistoletów lakierniczych jest bardzo szeroki. Dobrze jest zatem, aby taki wybór był przemyślany. Jak wspomniano, pistolet dobrany powinien być pod konkretne zadania. Ogólnie rzecz ujmując dostępne na rynku pistolety lakiernicze podzielić można na dwa typy. Pierwszym z nich jest pistolet HVLP. Są to pistolety niskociśnieniowe. To co je charakteryzuje to fakt, iż w dyszy znajduje się bardzo dużo otworów. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby w czasie pracy z jednej strony efektywnie spadać mogło ciśnienie, a z drugiej wzrastać ilość natryskiwanej farby. Drugi typ pistoletów lakierniczych to pistolety HP. Te z kolei są pistoletami wysokociśnieniowymi. W tym przypadku przy wysokim ciśnieniu dochodzi do wytryskiwania niewielkiej ilości lakieru przez mały otwór w dyszy. Oba rodzaje pistoletów posiada w swojej ofercie choćby sklep E-Kemichal. Co ważne, cena tych pistoletów nie jest wysoka. Decydując się na konkretny model pistoletu pamiętać trzeba, aby ten dopasowany był do zbiornika. Do pistoletu lakierniczego HVLP pasować będzie większy zbiornik. Z kolei do pistoletu HP lepiej pasować będzie zbiornik mniejszy.

Jaki zbiornik w pistolecie lakierniczym?

Pistolety lakiernicze wyposażone mogą być w dwa rodzaje zbiorników. Mowa tu o dolnym oraz górnym pojemniku. Zbiornik dolny charakteryzuje się znacznie większą pojemnością. Dlatego też te narzędzia zwykle stosuje się do malowania większych powierzchni. W związku z tym, że ma on większą pojemność to fakt, iż montowany jest na dole pistoletu wpływ na komfort jego użytkowania. Z takiego urządzenia korzysta się po prostu łatwiej i wygodniej. Pamiętać jednak trzeba, że używanie dolnego zbiornika wiąże się z koniecznością wykorzystania większego ciśnienia. Jak można się domyśleć, górne zbiorniki są znacznie mniejsze. Dlatego też taki przyrząd stosuje się do malowania powierzchni małych. Co ważne, pistolet lakierniczy z górnym zbiornikiem stosuje się choćby do malowania detali. Wynika to z tego, że taki pistolet jest precyzyjniejszy. Wpływ ma na to także to, że pistolet z górnym zbiornikiem wykorzystuje mniejsze ciśnienie.

Jak dobrać dyszę do pistoletu lakierniczego?

Najlepsze pistolety lakiernicze to takie, które dobrane są pod konkretne zadania, ale i takie, które posiadają odpowiednią dyszę. Wybierając dyszę do pistoletu lakierniczego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim dysza musi być odpowiednio dopasowana do malowanej powierzchni oraz do materiału, który ma być za pośrednictwem pistoletu nanoszony. Oznacza to, że niezwykle ważne jest, aby wcześniej zapoznać się charakterystyką powierzchni lakierniczej. Często taką informację podają sami producenci. Jest to informacja dotycząca konfiguracji, jaką posiadać powinien pistolet, aby był właściwie dopasowany do konkretnej powłoki lakierniczej.