żylaki
Porady

Żylaki – czym są, skąd się biorą i jak je leczyć

Układ krążenia jest bez wątpienia jedną z najważniejszych części budujących organizm człowieka. Jego największym elementem są naczynia krwionośne, czyli żyły, tętnice oraz naczynia włosowate, które umożliwiają prawidłowy przepływ krwi warunkującej odżywienie i utlenienie każdej komórki ciała. Ze względu na specyficzną budowę oraz rozlokowanie układu krążenia w całym ciele, naczynia krwionośne są narażone na rozwój chorób oraz dysfunkcji, a te mogą przekładać się na pogorszenie samopoczucia lub ogólnej kondycji zdrowotnej ustroju człowieka.

Jedno ze schorzeń układu krążenia, z którym zmaga się duża część społeczeństwa, stanowią żylaki. Przez wiele osób uważane są jedynie za defekt kosmetyczny, niemniej jednak ich posiadanie przyczynia się do obniżenia komfortu życia, bólu oraz zaburzeń, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ich leczenie jest bardzo ważne, dlatego po zauważeniu niepokojących symptomów na własnym ciele nie warto czekać. Czym są żylaki? Na czym polega ich usuwanie?

Czym są żylaki?

Żylaki są zjawiskiem, które związane jest z dysfunkcją naczyń krwionośnych, a dokładniej żył powierzchniowych. Podstawowym czynnikiem ich rozwoju jest nadciśnienie żyle, które powstaje poprzez uszkodzenie zastawki żylnej, przewlekłego ucisku na żyłę lub też jej zwężenie. Choroba dotyka kobiety i mężczyzn, a wczesne zauważenie symptomów schorzenia daje szansę na szybkie pozbycie się widocznych zmian. Usuwanie żylaków w Warszawie jest możliwe przy pomocy mało inwazyjnych metod, które są bardzo skuteczne i mało bolesne.

Z medycznego puntu widzenia żylaki są trwałym wydłużeniem i poszerzeniem żyły. Taki stan prowadzi do zmiany przebiegu w naczyniu krwionośnym na kręty, co skutkuje zmianami widocznymi tuż pod powierzchnią skóry. Żylaki mogą przyjmować postać widocznych, miękkich guzków oraz teleangiektazji, czyli niebieskich sieci żyłek.

Przyczyny powstawania żylaków – co warto wiedzieć?

Żylaki są schorzeniem, które rozwija się głównie na nogach. Najważniejsza przyczyną ich rozwoju jest zmiana ciśnienia żylnego, której sprzyjają następujące czynniki:

  • wiek pacjenta,
  • płeć – kobiety znacznie częściej narażone są na rozwój żylaków,
  • charakter wykonywanej pracy – długotrwałe przebywanie w siedzącej lub stojącej pozycji,
  • przechorowanie zakrzepicy żylnej,
  • prowadzony tryb życia – palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, niezdrowa dieta,
  • otyłość lub nadwaga,
  • przebyte ciąże, zwłaszcza bliźniacze,
  • genetyczne czynniki, które decydują o osłabieniu ścianek żył,
  • przyjmowanie doustnej terapii hormonalnej.

Leczenie żylaków – jakie są najskuteczniejsze metody?

Leczenie żylaków w Warszawie daje szansę pacjentom na odzyskanie komfortu życia oraz poruszania się bez bólu, opuchnięcia i uczucia ciężkości nóg. Aby cieszyć się skutecznym efektem terapeutycznym, bardzo ważne jest dopasowanie sposobu leczenia do stopnia zaawansowania choroby, a także ogólnych oczekiwań pacjenta. Obecnie najskuteczniejszymi metodami są:

  • metody uciskowe – to metoda zapobiegawcza rozwojowi żylaków, która polega na stosowaniu specjalistycznych pończoch,
  • leczenie farmakologiczne – to pomocnicza metoda, która powinna być stosowania równocześnie z terapią uciskową,
  • skleroterapia – polega na wstrzykiwaniu do zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych substancji obliterującej, która posiada postać płynu lub pianki. To pozwala na zamknięcie światła naczynia i zmniejszenie stanu zapalnego,
  • flebektomia – to najbardziej tradycyjna, dobrze znana metoda usuwania żylaków. Sposób opiera się na usunięciu żyły poprzez nacięcie jej w pachwinie oraz kostce przyśrodkowej razem ze zmienioną chorobowo okolicą,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – to innowacyjna metoda, która polega na wprowadzeniu cewników wprost do światła chorej żyły. Cewnik wykorzystujący energię fal radiowych lub laserowych doprowadza do zamknięcia naczynia i jego wchłonięcia.

Żylaki wbrew powszechnej opinii nie są jedynie defektem kosmetycznym. Ich skuteczne leczenie daje szansę na powrót do dawnej sprawności ruchowej, a także podnosi komfort życia pacjentów.