Dom i ogród

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego właściciela domu. Stanowi on nie tylko ozdobę posesji, ale również pokazuje charakter i upodobania jej mieszkańców. W domu otoczonym zielenią po prostu lepiej się żyje. Nie każdy jednak posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby właściwie zaprojektować ogród. Coraz więcej osób decyduje się w związku z tym na skorzystanie z usług profesjonalnego architekta krajobrazu. Ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu? Od czego zależy ta cena? Kiedy warto zapłacić więcej?

Projekt ogrodu- na czym to polega?

Tak, jak każdy ogród jest inny, tak każdy jego projekt będzie różny od pozostałych. Planując ogród, należy wziąć pod uwagę długą listę czynników, które mają decydujący wpływ na jego charakter, strukturę i ostateczny wygląd. Jednym z najważniejszych czynników jest wielkość działki, który wpływa na projektowanie ogrodów Poznań. Cennik w tym wypadku jest zależny przede wszystkim od wspomnianej wcześniej wielkości. Niewielki przydomowy ogródek będzie wspaniałym przedłużeniem salonu, w którym przyjemnie będzie spędzać wolny czas w ciepłe dni. Natomiast duża działka to już ogromne pole do popisu, w której można znaleźć miejsce na wiele różnych sfer od rekreacyjnej przez gospodarczą, aż po miejsce przeznaczone na warzywnik.

Drugi równie ważny czynnik to lokalizacja ogrodu. Dobry projektant przed przystąpieniem do wykonania projektu musi poznać panujące w nim warunki. Najważniejsze z nich to stopień nasłonecznienia, rodzaj gleby, położenie względem stron świata, warunki wodne i wiele innych. To one będą wskazówką podczas dokonywania wyboru konkretnych roślin i innych nasadzeń, które poradzą sobie w określonym miejscu. Czasami konieczne może okazać się nawiezienie dobrej jakości ziemi, wyrównanie terenu bądź wycinka części drzew, która zwiększy dostęp światła do niższych partii.

Kiedy projektant zna już dobrze teren, który ma stać się pięknym ogrodem, może przystąpić do sporządzenia projektu. Dopiero na tym etapie uwzględnia się oczekiwania właścicieli ogrodu i tworzy konkretny projekt ogrodu. W jego skład oprócz roślin należy wpleść elementy małej architektury takie jak przydomowa altanka, domek na narzędzia, domek dla dzieci czy pergole, po których piąć się będą róże.

Ile kosztuje dobry projekt ogrodu?

Rozglądając się za projektantem ogrodu, można zauważyć ogromną rozpiętość cenową różniącą od siebie poszczególne propozycje. Ceny projektów ogrodów zaczynają się już od kilkuset złotych, a zdarza się, że sięgają kilkunastu tysięcy. Skąd aż taka rozpiętość cen? Koszt projektu ogrodu jest zależny przede wszystkim od zakresu wykonanych prac. Niektóre firmy proponują wykonanie szkicu do samodzielnej realizacji. Koszt takiej usługi jest zwykle niewielki, jednak należy pamiętać, że nie zawsze uwzględnia on charakter działki i inne czynniki, które mają decydujący wpływ na ogólne założenia. Dobra firma projektująca ogrody w Poznaniu nie tylko wykona projekt, ale również go zrealizuje. Przykładem może być zielone-studio.pl. W pełni wykonany projekt ogrodu to nieco wyższy koszt, jednak rola właściciela działki podczas jego realizacji ogranicza się jedynie do wskazówek odnośnie końcowych oczekiwań. Profesjonalna firma wykonuje projekt ogrodu, planuje każdy z jego elementów, konsultuje każdy krok z właścicielem i realizuje wszystkie ustalenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel ogrodu nie musi się niczym martwić.

Koszt projektów ogrodów w Poznaniu- kiedy poprosić o pomoc profesjonalistów?

Mogłoby się wydawać, że projektanci zajmują się realizacją jedynie dużych ogrodów. Nie jest to jednak prawda. Wiele osób kupuje domy, do których przylegają niewielkie, często kilkuarowe działki. Brak pomysłów, właściwej wiedzy i czasu sprawiają, że część z nich jest zaniedbana, bądź porośnięta jedynie trawą. Kilka rad dobrego projektanta, oraz pomoc w doborze roślin sprawią, że nawet niewielka działka stanie się pięknym ogrodem. Koszt projektu ogrodu w takim jest niewielki, a efekt może być oszałamiający. W przypadku dużych ogrodów cena projektu zależna będzie od zakresu wykonanych prac i wielkości zaaranżowanej przestrzeni. Z całą pewnością piękny wygląd ogrodu zrekompensuje poniesione wydatki.