Fotowoltaika

Jak działają folie grzewcze?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów grzewczych. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są tzw. folie grzewcze. Są to cienkie, elektryczne grzejniki działające na podczerwień, które stosowane są w ogrzewaniu podłogowym. Warto wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się takie rozwiązanie, w jaki sposób działa i jakie ma zalety.

Czym są folie grzewcze?

Jak wspomniano wcześniej, folie grzewcze wykorzystywane są do ogrzewania podłogowego, ale także ściennego. Głównym nośnikiem podczerwieni i ciepła jest mieszanka grafitu, którego gęstość nadaje właściwą moc grzewczą. Folie można stosować w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, czy biurach i budynkach użyteczności publicznej. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Warto je wykorzystać przede wszystkim wszędzie tam, gdzie znaczenie mają jak największa precyzja, szybkość i płaszczyzna ogrzewania, a także bezpieczeństwo.
Ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem folii grzewczych mogą być wykorzystane jako główne źródło ogrzewania lub stanowić dodatek, który dostarcza dodatkowego komfortu. Warto zaznaczyć, że cały system grzewczy oparty na foliach jest bardzo łatwy w montażu. Z powodzeniem można go wykorzystać podczas budowy budynku, a także na etapie remontu.

Jak działają folie grzewcze?

Folia grzewcza to nic innego jak elektryczny grzejnik z grafitową grzałką. Działa on w bardzo prosty sposób. Grzałka pod wpływem oporu wytwarza ciepło, które ma postać długiego promieniowania podczerwonego. Wytwarzane ciepło ogrzewa przedmioty, które znajdują się w najbliższym zasięgu promieniowania. W przypadku ogrzewania podłogowego folia nagrzewa podłogę oraz ściany i sufit, jak również wszelkie przedmioty, które są w jej najbliższym otoczeniu. W procesie nagrzewania ciepło jest oddawane do otoczenia. Emitowana z folii podczerwień może być porównywana do działania promieni słonecznych.
Ogrzewanie podczerwienią ma zastosowanie w różnych instalacjach grzewczych, które wykorzystują folię grzewczą. Proces nagrzewania poszczególnych pomieszczeń zależy w dużej mierze od tego, gdzie umiejscowiona jest folia oraz jaka jest jej moc grzewcza.

Rodzaje folii grzewczych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii grzewczych. Można je sklasyfikować według różnych parametrów. Pierwszy z nich to zasilanie elektryczne. Folię mogą mieć napięcie stałe lub zmienne sieciowe. Kolejną kwestią jest moc grzewcza. Jej parametry wahają się od 60 do 400 W/m2. Folia może mieć także różne szerokości. Zwykle jest to 25, 50 i 100 cm. Produkty różnią się także możliwością cięcia. Niektóre z nich można ciąć do 12,5 cm, inne co 25 cm lub w dowolnym miejscu.
Folie grzewcze Red Snake mogą mieć także różną grubość, a także różne możliwości dotyczące konfiguracji grzałki grafitowej.

Zastosowanie folii grzewczej

Jak wspomniano wcześniej, folia grzewcza sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki swojej charakterystycznej budowie i różnym napięciom ma ona szeroką gamę zastosowań. Przy jej wykorzystaniu można ogrzewać domy i mieszkania, a także hale przemysłowe i magazyny. Można także ogrzewać biura, szkoły, przedszkola, szpitale czy hotele. Folie można też znaleźć w kościołach, kamperach czy na łodziach. Są one bardzo uniwersalne.
Folię grzewczą można zainstalować pod panelami podłogowymi, płytkami, kamieniem, gresem, pod drewnianymi deskami, panelami winylowymi, a także pod wykładziną przemysłową czy wylewką anhydrytową. Na ścianach można ją umieścić pod płytami, lustrem czy jako grzejnik łazienkowy. Folie grzewcze służą też jako ogrzewanie sufitowe czy podesty grzewcze.
Zaletami takich rozwiązań są niskie koszty eksploatacji, niskie koszty inwestycji, a także bezawaryjność. Folie montuje się bardzo szybko i prosto, jest ona w pełni bezpieczna i skuteczna. Pozwala także na równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Folia gwarantuje także szybki efekt grzewczy. Nie trzeba budować żadnych, dodatkowych systemów grzewczych. Nie trzeba też redukować odczucia suchego powietrza w pomieszczeniach. Warto rozważyć ich zakup i montaż.

Dostępne folie grzewcze

Folie grzewcze można zakupić m.in. na budzącej zaufanie stronie: innodom.pl. Dostępne są tam folie grzewcze Red Snake – na stronie sklepu opisano również ich sposób działania.