dentysta
Porady

Wizyta kontrolna u dentysty – jak często?

Stomatologiczne wizyty stomatologiczne obowiązują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzięki temu można na bieżąco monitorować stan uzębienia, z odpowiednim wyprzedzeniem dostrzegać pierwsze objawy chorobowe oraz uzyskać cenne wskazówki, dotyczące dbania o zdrowie jamy ustnej od dobrego dentysty na Pradze Południe. Działania te pomogą cieszyć się pięknym uśmiechem bez doświadczania przykrych dolegliwości chorobowych.

Profilaktyka stomatologiczna – na co dzień

Każdy pacjent ma wpływ na utrzymanie zdrowia obszaru swojej jamy ustnej. W tym celu należy korzystać ze wszelkich rad, które dotyczą prawidłowej higieny zębów. Niezwykle ważne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia, korzystanie z nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Dopełnieniem codziennej pielęgnacji i zapewnianie odpowiednie poziomu higieny jest przeprowadzanie cyklicznych wizyt kontrolnych u dobrego stomatologa na Pradze Południe. Podczas konsultacji z lekarzem warto zadbać o systematyczne wykonywanie zabiegów profilaktycznych, do których należą:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie, które zapewnia usuwanie osadu,
  • fluoryzacja, redukująca w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia próchnicy,
  • lakierowanie zębów, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci,
  • ogólny przegląd dentystyczny.

Profilaktyka stomatologiczna – wizyta kontrolna u dentysty

Do dobrego dentysty z siedzibą na Pradze Południe w celu przeprowadzenia ogólnego przeglądu dentystycznego najlepiej jest umawiać się co pół roku. Jeżeli pacjent zmaga się z chorobami uzębienia lub takimi, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu jamy ustnej – wizyty umawiane są w mniejszych odstępach czasu, w zależności od danego przypadku. Dbanie o systematyczność przeprowadzania wszystkich zabiegów profilaktycznych pozwoli skutecznie minimalizować ryzyko rozwinięcia się poważnych chorób okolic zębów i przyzębia.

Dzięki przeprowadzeniu piaskowania można w sposób absolutnie bezbolesny usunąć wszelki, zalegający na zębach osad. Jego pojawienie się nie zawsze wiąże się ze złym dbaniem o higienę jamy ustnej. Niejednokrotnie przebarwienia powstają wskutek picia kawy, herbaty lub nałogowego palenia papierosów. Do jego wykonania używa się mieszaniny wody i piasku na bazie wapnia, który pod ciśnieniem bezpiecznie oczyszcza powierzchnię zębową. Skaling pomaga eliminować nieprzyjemny zapach z ust, którego przyczyną są gromadzące się w kamieniu nazębnym bakterie. Przy pomocy ultradźwięków zalegający kamień jest usuwany, co zapobiega rozwijaniu się próchnicy i chorób przyzębia. Lakierowanie zębów bywa nazywane inaczej zabiegiem fluoryzacji. Dentysta pokrywa powierzchnię zębów preparatem stomatologicznym o wysokiej zawartości wapnia i fluoru. Pomaga on zadbać o kondycję uzębienia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Skutecznie ochroni on zęby pacjentów przed wystąpieniem próchnicy lub nadwrażliwości. Ostatnim polecanym w ogólnej profilaktyce stomatologicznej zabiegiem jest lakowanie. Z powodzeniem stosuje się je u najmniejszych pociech. Bruzdy w zębach lub szczeliny uzupełnianie są lakiem tak, by nie zalegały w nich resztki jedzenia, co może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń uzębienia.