Porady

Jaka karma dla Buldoga?

Buldogi to psy nieustannie cieszące się popularnością. Ich uroczy wygląd sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup tej rasy. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzaki niezwykle wymagające, posiadające skłonności do występowania wielu chorób genetycznych. Z tego względu w ich życiu niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która pomoże utrzymać ukochanego pupila w dobrej kondycji. Przede wszystkim krokiety suchej karmy powinny być rozmiarowo dostosowane do brachycefalicznej budowy pyska buldoga.

Karma dla buldoga – charakterystyka rasy

Buldogi to psy o małej, muskularnej tendencji. Niestety posiadają wiele genetycznych predyspozycji do różnych chorób. Należy zdawać sobie z tego sprawę, układając plan żywieniowy dla swojego czworonoga. Aż jedna trzecia buldogów cierpi na dysplazję stawu biodrowego, są to pieski predysponowane do otyłości. Stąd też karma powinna zawierać składniki wspomagające działanie układu kostnego, takie jak siarczan chondroityny i glukozaminy. Buldogi mają skłonność do wystąpienia alergii pokarmowych dlatego często pojawia się konieczność na wprowadzenie karmy hypoalergicznej bądź typu Gastro Intestinal. Nieuniknione są także problemy z oddychaniem – w szczególności podczas wysiłku fizycznego. Dlatego codzienna dieta nie może doprowadzić do nadwagi, gdyż buldożkowi będzie po prostu trudno zgubić nadprogramowe kilogramy. Zastanawiając się jaką karmę dla buldoga wybrać, należy pamiętać o tym, aby nie była ona zbyt kaloryczna. A przede wszystkim nie wolno psa przekarmiać. Warto dokładnie sprawdzić w tabeli proponowaną ilość pożywienia na dzień i skrupulatnie odmierzać ilość. Dobrym pomysłem może okazać się zakup karmy dedykowanej konkretnej rasie, na przykład https://vet-shop.pl/karma-buldog-57. Dzięki temu wszystkie potrzeby wynikające ze specyfiki rasy powinny zostać zaspokojone.

Karma dla buldoga – mokra czy sucha?

Jednym z głównych dylematów właściciela psa jest kwestia wyboru pomiędzy pożywieniem suchym a mokrym. Zastanawiając się nad tym, jaką karmę dla buldoga wybrać, należy pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej porcji, gdyż warianty suche są dużo bardziej kaloryczne niż mokre i łatwiej jest psa przekarmić. Jednocześnie są wygodniejsze w codziennym porcjowaniu. Z karmy można skorzystać nawet podczas spaceru – mokra może być porcjowana tylko w misce lub zabawce przeznaczonej do karmienia, takiej jak kong czy lickmata. Karma sucha ma jedną zdecydowaną przewagę nad jedzeniem mokrym – pomaga utrzymać dobry stan uzębienia w jamie ustnej. Pies spożywając granulki po prostu czyści swoje zęby i ściera płytkę nazębną. Jednocześnie podczas przyjmowania karmy suchej w jamie ustnej namnaża się zdecydowanie mniejsza ilość bakterii. A jaką karmę mokrą wybrać dla buldoga? Przede wszystkim ważny jest skład, z którym należy się dokładnie zapoznać. Pożywienie mokre ma jedną zasadniczą zaletę – korzystnie wpływa na stan układu moczowego, gdyż dostarcza do organizmu psa dużo większą ilość wody. Dzięki mniejszej kaloryczności doskonale nada się dla psich żarłoków – porcja mokrego jedzenia jest średnio 3/4 razy większa niż suchego.

Najlepsza karma dla buldoga – najważniejsze cechy

Najważniejszą cechą dobrej karmy dla buldoga jest zbilansowany skład, który zaspokoi wszelkie potrzeby czworonoga i zapewni mu wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jedzenie powinno być jak najmniej przetworzone. Dobra karma dla psa nie powinna w swoim składzie zawierać zbóż, konserwantów i barwników. Nie bez znaczenia jest też jakość wykorzystanego do jej produkcji mięsa. Warto sugerować się szczegółowością składu – im większa ilość informacji dostępnych na opakowaniu, tym lepiej. Należy także unikać karm, w których składzie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to wszelkiego rodzaju dzioby, pióra czy pazury, które są dla zwierzaka kompletnie bezwartościowe. Pies jako względny mięsożerca powinien jeść również warzywa i owoce – nie powinno ich zabraknąć w diecie. Dla stanu zdrowia ważna jest zawartość kwasów omega trzy, dlatego dobrze jeżeli w składzie znajdzie się rybi olej.