Motoryzacja

Jak sprowadzić auto ze Szwecji?

W ostatnich latach rynek zarówno niemieckich, jak i belgijskich, holenderskich, włoskich czy francuskich aut został już dawno podbity. Na polskich ulicach codziennie możemy zaobserwować większą ilość samochodów sprowadzonych. Jeżeli chcemy być oryginalni oraz szukamy naprawdę dobrego auta, warto jednak przyjrzeć się samochodom ze Skandynawii, m.in. Szwecji. Pomimo kilku potencjalnych problemów, jakie wiążą się ze sprowadzaniem aut ze Szwecji, rozwiązanie to cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród entuzjastów pojazdów z drugiej ręki.

Auto ze Szwecji – pewne i bezwypadkowe rozwiązanie

Jeśli sprowadzamy auto ze Szwecji, docinki ze strony znajomych, którzy widzą w używanych sprowadzanych autach pojazdy powypadkowe, są naprawdę małe. Od dawna bowiem import aut skandynawskich z drugiej ręki kojarzy się przede wszystkim z solidnością. Dlaczego? Chociażby ze względu na kulturę jazdy, jaka stoi tam na znacznie wyższym poziomie niż u Francuzów czy Niemców.
Przyczyną wysokiej kultury jazdy w tym kraju są przede wszystkim wysokie mandaty, które skutecznie zniechęcają do przekraczania dozwolonych prędkości. Mimo tego, że tamtejsze dochody są naprawdę wysokie, kwoty te nadal robią wrażenie na miejscowych. Przykładowo, jadąc z prędkością o 15 km/h więcej niż dozwolona, w przeliczeniu na naszą walutę zapłacimy ponad 1000zł mandatu. Nic więc dziwnego, że większość aut jest użytkowana do statycznej oraz płynnej jazdy, a to przekłada się na znakomity stan szwedzkich samochodów.
Innym powodem, dla którego auta sprowadzane ze Szwecji cieszą się tak dobrą opinią, są dokładne badania techniczne. Stacje kontroli pojazdów w Szwecji znane są bowiem z rygorystycznego podejścia do sprawdzanych aut, więc uszkodzony samochód nawet w najmniejszym stopniu nie przejdzie badań technicznych. Dodatkowym plusem tych aut jest także bogate wyposażenie. Ze względu na warunki pogodowe, Szwedzi bardzo często decydują się na znacznie bogatszą wersję wyposażenia, niż obywatele innych europejskich państw.

Sprawdzamy auto ze Szwecji po numerze rejestracyjnym – czy się da?

Sprawdzenie szwedzkiego samochodu wyłącznie po numerze rejestracyjnym nie stanowi żadnego problemu. W Szwecji istnieją bowiem zintegrowane bazy danych, które wraz z rygorystycznymi przeglądami utrudniają ewentualnym nieuczciwym sprzedawcom przekręcanie liczników oraz inne kombinacje w kwestiach technicznych. Po numerze VIN szwedzkiego auta możemy sprawdzić historię pojazdu włącznie z przebiegiem, a także jego podstawowe parametry. Bardzo często zajmują się tym także handlarze. Najczęściej to oni sprawdzają, w jakim stanie jest auto, które sprowadzają i czy nic w jego dokumentach nie jest wątpliwe.

Kupno szwedzkiego auta

Ze względu na pewne ograniczenia prawne, sprzedaż pojazdów używanych obcokrajowcom w Szwecji, nie jest tak łatwa jak we Francji czy Niemczech. Przed wyruszeniem w tamtejsze rejony warto mieć na uwadze kilka potencjalnych samochodów. W ten sposób zapobiegniemy kłopotowi, jakim jest wracanie do kraju „z pustymi rękoma”. Jeśli już uda nam się znaleźć wymarzone auto, ruszamy. Podczas podpisywania umowy należy zwrócić uwagę na dowód rejestracyjny. Faktem jest bowiem, iż w Polsce rejestracja auta ze Szwecji jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie on miał dwie części – niebieską oraz żółtą. Oprócz tego należy także zlecić tłumaczenie dokumentów oraz zgłosić akcyzę do Urzędu Celnego. Ostatnim krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji i odbiór tablic rejestracyjnych.

Z jakimi wydatkami należy się liczyć podczas sprowadzania auta ze Szwecji?

  • Koszt paliwa oraz promu.
  • Opłata za akcyzę.
  • Tłumaczenie faktury lub dowodu zakupu.
  • Przegląd techniczny w Polsce.
  • Opłaty rejestracyjne: karta pojazdu, komplet tablic rejestracyjnych, naklejka homologacyjna.

Znacznie szybszym rozwiązaniem będzie zlecenie sprowadzenia samochodu handlarzowi. Są to osoby doświadczone, które wiedzą na co zwracać uwagę w szwedzkich autach oraz jak maksymalnie obniżyć koszty podróży oraz rejestracji auta.