Lifestyle

Terapia psychodynamiczna – na czym polega?

Trudne przeżycia z przeszłości, traumatyczne doświadczenia, a także stres związany z codziennymi problemami mogą przyczynić się do pogorszenia jakości naszego życia. Lęk, stany depresyjne oraz natrętne myśli wymagają konsultacji ze specjalistą, jakim jest psycholog. Odpowiednio przeprowadzona terapia może pomóc w uporaniu się ze swoimi emocjami. Jednym z jej rodzajów może być terapia psychodynamiczna Warszawa. Na czym dokładnie polega? Jakie są etapy leczenia oraz kto powinien z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest i na czym polega terapia psychodynamiczna?

Założeniem terapii psychodynamicznej jest podejście, że przyczyną wielu problemów i zachowań człowieka są nieuświadomione popędy. W sytuacji, gdy nie możemy ich zrealizować, podświadomie szukamy zastępczej drogi ujścia, co może przejawiać się różnorodnymi objawami. Celem terapii jest zatem wydobycie ukrytych potrzeb, a osiągnąć to można poprzez rozmowę z terapeutą. Metoda psychodynamiczna w praktyce oznacza to, że pacjent informuje, o czym chce porozmawiać. Na tej podstawie terapeuta dopasowuje sposób prowadzenia rozmowy do potrzeb danej osoby.

Kluczowe kwestie, na których powinna opierać się dobrze przeprowadzona terapia, to więź i porozumienie. Aby były one możliwe, konieczne jest wypracowanie zaufania pacjenta do jego terapeuty. Do tego z kolei potrzebne są odpowiednie umiejętności osoby prowadzącej terapię oraz jego indywidualne podejście. Wszystko to oferuje Centrum Medyczne Salus Pro Domo, gdzie znajdziemy profesjonalnych terapeutów. Miejsce znajdziemy w Warszawie, w którym psychoterapia psychodynamiczna przebiega w sposób przyjazny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Terapia psychodynamiczna w praktyce – jak to wygląda?

Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, najczęściej jednak przebiega ona od 2 do 5 lat. Spotkania z terapeutą odbywają się kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. Jedna sesja trwa zazwyczaj około godziny. Przy takiej częstotliwości możliwe jest szybkie zbudowanie zaufania oraz więzi między pacjentem a terapeutą.

Warto mieć na uwadze, że sposób prowadzenia terapii w dużej mierze zależy od dolegliwości i trudności, z jakimi boryka się pacjent. Przy rozwiązaniu konkretnego problemu wystarczą kilkurazowe spotkania, czasem jednak konieczna jest długotrwała współpraca. Ten drugi rodzaj pozwala na stopniowe ustalenie pewnych zależności przyczynowo skutkowych. Umożliwia także opracowanie i znalezienie najlepszego sposobu na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. To, w jaki sposób psychoterapia zadziała na konkretną osobę oraz jak wysoka będzie jej skuteczność, zależy od indywidualnych kwestii. Tutaj po raz kolejny znaczenie ma relacja pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. Istotny jest także problem, z którym zmaga się pacjent.

Ten rodzaj terapii opiera się na tych samych zasadach co klasyczna psychoanaliza. W praktyce oznacza to, że pacjent opowiada o swoich problemach, zaś terapeuta dokonuje interpretacji jego wypowiedzi. Dzięki temu może zrozumieć pewne mechanizmy, które kierują jego zachowaniem i są źródłem istniejących problemów. Czasami powstają one w wyniku pewnego określonego sposobu myślenia, który wykształcał się na wczesnym etapie życia pacjenta. Z tego też powodu terapia psychodynamiczna opiera się na analizie przeżyć z wczesnego dzieciństwa.

Odpowiednio wykwalifikowani specjaliści w Centrum Medycznym Salus Pro Domo pomogą Ci w dokonaniu odpowiedniej interpretacji wydarzeń z pierwszych okresów życia. Za pomocą analizy skojarzeń, fantazji oraz wspomnień pomogą Ci uporać się z problemami, z którymi borykasz się w swoim dorosłym życiu. Z terapii psychodynamicznej powinny skorzystać przede wszystkim osoby cierpiące na nerwice lękowe. Jest to także rozwiązanie dla tych, którzy zmagają się z różnego rodzaju uzależnieniami. Jeżeli w Twojej przeszłości miały miejsce trudne przeżycia, warto skorzystać z tego rodzaju terapii.