pogrzeb
Porady

Godne pochowanie bliski – na co zwrócić uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Odejście bliskiej osoby to szczególny moment, który zapada w pamięci. Wiąże się z nim obowiązek ostatniej posługi, czyli zorganizowanie pogrzebu. Niezwykle ważne jest, by ostatnie pożegnanie było godne, podkreślało szacunek do zmarłego i odzwierciedlało uczucia, jakimi był obdarzony. Na co więc zwrócić uwagę, by ceremonia spełniła te oczekiwania?

Zakład pogrzebowy w Szczecinie – o czym rozmawiać podczas wizyty?

Większość zadań związanych z organizacją pogrzebu zleca się zakładowi pogrzebowemu. Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza i wystawieniu przez niego odpowiedniego zaświadczenia, należy powiadomić wybrany przez siebie zakład o konieczności odebrania ciała zmarłego. Nie będzie z tym problemu, ponieważ jego pracownicy dyżurują całą dobę, również w niedziele i święta. Następnie trzeba udać się do biura w celu omówienia szczegółów.

Organizacja pogrzebu i formalności

Spraw związanych z organizacją pogrzebu jak i formalności jest niemało. Pracownik zakładu pogrzebowego powinien znaleźć czas, by wszystko dokładnie omówić i wskazać, jakie kroki podjąć. Do takiej rozmowy można się przygotować, a nawet spisać pytania. Warto też notować uzyskane odpowiedzi. Co należy ustalić podczas takiej wizyty? Jest to czas na omówienie szczegółów dotyczących sposobu pochówku, powinny one zostać spisane w formie umowy.

Czas i godzina pogrzebu

Konsultant w biurze zakładu będzie chciał najpierw ustalić datę ceremonii pogrzebowej oraz jej charakter. Jeżeli będzie miała wymiar wyznaniowy, należy ustalić dzień i godzinę z duchownym. W przypadku wyznania katolickiego, fakt śmierci bliscy zgłaszają również w kancelarii parafialnej, a ksiądz odnotowuje zgon w księdze zmarłych. Warto również najpierw z nim ustalić, kiedy ma odbyć się pogrzeb, by od razu zarezerwować termin i świątynię lub kaplicę.

Forma pogrzebu

Następnie określa się, jak postąpić z ciałem zmarłego. Inaczej będzie przebiegało przygotowanie i pogrzeb osoby, która będzie skremowana, a inaczej, jeśli zmarły będzie złożony do grobu w trumnie. Jednakże w obu przypadkach należy określić, jak przygotować ciało do pogrzebu, jak je ubrać, jakie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzić. Trzeba też wybrać urnę lub trumnę. Najczęściej na miejscu wystawione są przykładowe eksponaty – oglądając je można dokonać wyboru. Ostatnim krokiem jest wskazanie samochodu-karawanu, który będzie używany podczas ceremonii. Często firmy pogrzebowe dysponują kilkoma rodzajami pojazdów. Można wybrać z nich wybrać taki, który najlepiej odpowiada oczekiwaniom.

Zakład pogrzebowy w Szczecinie – o co jeszcze warto zapytać?

Oprócz tych podstawowych spraw, jakie należy ustalić w biurze zakładu pogrzebowego, powinno się jeszcze opracować treść klepsydry i późniejszych podziękowań. Ponieważ firmy pogrzebowe współpracują z przedstawicielami innych branż, można też zamówić wieniec lub palmę ze stosownym napisem na szarfie, a nawet zlecić organizację konsolacji, czyli przyjęcia po pogrzebie dla zaproszonych gości. Organizator pogrzebu może też wyjść z propozycją przygotowania oprawy muzycznej przy pomocy orkiestry, solisty z trąbką lub odtwarzania wybranych utworów z głośnika. Jeśli posiada się inne życzenia związane z uroczystością, warto je wyrazić i zorientować się, czy są możliwe do realizacji, nawet jeśli nie zostały zaproponowane przez konsultanta.