Na czym polega franczyza?
W Polsce istnieje obecnie ok. 80 000 placówek, działających w systemie franczyzowym, a ich liczba stale rośnie. Oznacza to, że tego rodzaju biznes zyskuje coraz większą popularność. Wiele znanych marek z powodzeniem pracuje w tym modelu od wielu lat. Takimi markami są np. Żabka, stacja paliw Orlen, Carrefour czy McDonald. Jeśli chciałbyś prowadzić swój biznes, ale nie wiesz jak zacząć lub nie masz odpowiedniej ilości środków finansowych, to rozwiązaniem dla Ciebie jest właśnie franczyza. Co to jest i na czym dokładnie polega? Sprawdź poniżej.
Co to jest franczyza?
Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu biznesu, korzystają właśnie z czegoś takiego jak franczyza. Co to jest? To model forma prowadzenia działalności gospodarczej, polegająca na współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Jednym z tych podmiotów jest firma, posiadająca rozpoznawalną, dobrze prosperującą markę i prowadzoną w sprawdzonym modelu biznesowym. Ten podmiot gospodarczy nazywany jest franczyzodawcą.
Oprócz tego oczywiście jest jeszcze franczyzobiorca, czyli podmiot, otrzymujący prawo do korzystania z marki oraz wskazówki niezbędne do sprawnego działania firmy. Inaczej mówiąc, franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy nazwę marki, a do tego fachową wiedzę i wskazówki, które pomogą prowadzić biznes (czyli tzw. know-how). W zamian za to franczyzodawca otrzymuje część zysków z prowadzonego przez franczyzobiorcę biznesu.
Dla kogo przeznaczony jest ten model biznesowy?
Z takiego rozwiązania korzystają początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu firmy i nie wiedzą, od czego zacząć. Franczyza pozwala im na wejście do świata biznesu z dobrze prosperującą i uznaną marką oraz z gotowym planem biznesowym. Dzięki temu nie muszą zaczynać od zera, co jak wiadomo, jest bardzo trudne ze względu na dużą konkurencję na rynku.
Oprócz tego to doskonałe rozwiązanie dla osób, nie dysponujących dużym kapitałem początkowym. Rozpoczęcie biznesu w modelu franczyzowym jest znacznie mniej kosztowne od zakładania własnej firmy i rozwijania marki od zera.
Rodzaje franczyzy i organizacji systemów
Wiedząc już, na czym polega franczyza, warto też pamiętać, jakie są jej rodzaje. Przede wszystkim można wyróżnić handlową oraz usługową. Ta pierwsza dotyczy biznesów, trudniących się sprzedażą towarów. Z kolei druga odnosi się do firm, które zajmujących się świadczeniem usług.
Jeśli mowa o organizacji systemów, to wyróżnia się franczyzę bezpośrednią oraz wielokrotną. Pierwsza z nich polega na tym, że obie strony zawierają umowę, w której franczyzodawca zobowiązuje się do pomocy franczyzobiorcy w działaniach marketingowych i szkoleniu pracowników. W przypadku franczyzy wielokrotnej franczyzobiorca zobowiązuje się do tworzenia nowych punktów na określonym terenie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat franczyzy i jej rodzajów lub szukasz pomysłu na otworzenie biznesu, to koniecznie zajrzyj tutaj: https://enterport.pl/. Na tej stronie znajdziesz wyczerpujące informacje oraz przykładowe firmy, które oferują współpracę w tym modelu biznesowym.
Umowa franczyzy – co powinna zawierać?
W tym biznesie bardzo ważna jest tak zwana umowa franczyzy. Co to jest? To dokument, który określa warunki wspólnej działalności pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Powinna zawierać przede wszystkim dane obu podmiotów gospodarczych, czas trwania kontraktu, prawa i obowiązki każdej ze stron oraz zasady, na jakich strony przystępują do współpracy.
Mowa tutaj o rodzaju franczyzy, organizacji systemów oraz know-how, czyli tego ile i jakich wskazówek franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Umowa powinna też zawierać szczegółowe informacje o zyskach dla franczyzodawcy oraz o tym, jakie opłaty na początku musi ponieść franczyzobiorca, aby rozpocząć działalność pod istniejąca już marką.