Porady

Niezbędne ubranka dla niemowląt – propozycje

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niemowlęta wymagają wyjątkowej troski i opieki. Dlatego też warto wybierać dla nich ubranka, w których będą mogły przede wszystkim czuć się swobodnie. Niektóre z nich są dedykowane właśnie niemowlakom – rzadko kiedy można kupić je w większych rozmiarach, dla starszaków.

Body – z krótkim i długim rękawem

W szafie każdego maluszka obowiązkowo musi znaleźć się body. Producenci odzieży niemowlęcej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i proponują im body zarówno z krótkim, jak i z długim rękawem. Te pierwsze warto wybierać na cieplejsze dni – zazwyczaj rodzice chętnie decydują się na nie wiosną oraz latem. Body z długim rękawem doskonale sprawdzi się za to w nieco chłodniejsze dni, gdy temperatura w domu również nie jest zbyt wysoka.

Dlaczego body to obowiązkowe ubranko dla niemowlęcia? Ponieważ jest ono bardzo praktyczne i wygodne. Można je zestawić z niemal każdą częścią garderoby. Świetnie pasuje do codziennych stylizacji, a więc do getrów czy spodenek dresowych, lecz równie dobrze można je dobrać do sukienki lub eleganckich spodni. Maluszki uwielbiają body, ponieważ – w przeciwieństwie do koszulek – nie podwija się one na pleckach. Dla dzieci jest to bardzo istotne, bowiem noworodki oraz niemowlęta do mniej więcej 6. miesiąca życia spędzają większość czasu w pozycji leżącej, właśnie na plecach. Gdy poczują z tyłu podwinięty materiał, stają się nerwowe. Co więcej, zakładając dziecku body, rodzice mają pewność, że będzie ono miało zakryte plecy, a nerki będą odpowiednio izolowane od chłodnego powietrza. Co ciekawe, body noszą nie tylko niemowlęta, ale często nawet dzieci do 2. roku życia. Rodzice bardzo chwalą sobie wybór tej części garderoby, dlatego zakładają je swoim pociechom mniej więcej do momentu pożegnania pieluszki. Obecnie na rynku dostępne są różne wersję body niemowlęcych – niektóre z nich mogą z powodzeniem zastąpić sukienki, gdyż posiadają wszytą już spódniczkę. Dla chłopców zaś dedykowane są body z nadrukiem muszki czy szelek, które dodają kreacji elegancji.

Pajacyki dla niemowląt

Bardzo częstych wyborem rodziców są również pajacyki dla niemowląt. Wszystko dlatego, że jest to jednoczęściowy strój, do którego właściwie nie trzeba już dobierać nic więcej, szczególnie w cieplejsze dni. Z dzieckiem ubranym w pajacyk można spokojnie wyjść na spacer. Oczywiście jesienią czy zimą należy założyć dodatkowo sweter lub kombinezon. Pajacyki dla niemowląt bardzo często stanowią ich pidżamkę. Te, które zapinane są z przody, łatwo jest założyć bez konieczności przeciągania ubranka przez główkę maluszka. Można je również spokojnie rozpiąć w odpowiednim miejscu, na przykład w razie potrzeby zmiany pieluszki. Pajacyki dla niemowląt dostępne są w wersji ze stópkami oraz bez stópek. Te pierwsze polecane są dzieciom do około 9. miesiąca życia. W tym bowiem czasie maluch może – choć jeszcze nie musi – podejmować pierwsze próby stawania na nogi i chodzenia. Aby nie ograniczać ruchomości stóp, warto wybrać pajacyk bez nakrycia na nie. Niemniej jednak dla raczkujących maluchów doskonałym wyborem będą pajacyki z antypoślizgowymi elementami – zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej części stópek.

Rampersy na lato

Niektóre ubranka dla niemowląt przeznaczone są specjalnie na lato. Należą do nich między innymi krótkie spodenki, ale również rampersy. Rampers niemowlęcy wyglądem przypomina nieco pajacyka – w praktyce jest to jego, można powiedzieć, krótsza wersja. Tradycyjnie pajacyk niemowlęcy ma długie rękawki oraz całkowicie przykrywa nóżki. Tymczasem rampers ma krótki rękaw i sięga co najwyżej przed kolano, a zwykle do połowy uda. Rampersy wydają się być doskonałym wyborem na letnie, dosyć ciepłe dni, szczególnie dla dzieci, które jeszcze nie są mobilne. Rampers łączy w sobie body oraz krótkie spodenki, jednak w drugim przypadku nałożone na siebie warstwy mogą odparzyć skórę maluszka. Co więcej, aby zmienić pieluszkę, nie trzeba zdejmować rampersa – wystarczy go tylko rozpiąć w kroku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i maluszków.