Porady

Zabawki edukacyjne – jakie wybrać?

Wielu rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak duże efekty przynosi nauka poprzez zabawę. To idealne połączenie przyjemnego z pożytecznymi. W znaczący sposób wspiera naturalny rozwój dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek edukacyjnych. Ich wybór nie jest łatwy, a dodatkowo nie może być przypadkowy. Przed jej zakupem warto dokładnie przemyśleć decyzję. Czym zatem kierować się wybierając zabawkę edukacyjną?

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Dostępne na rynku zabawki edukacyjne różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim zabawki edukacyjne podzielić można ze względu na wiek dziecka oraz ze względu na umiejętność, jaką mają u dziecka rozwijać. Wśród wielu różnorodnych zabawek, wyróżnić można jednak kilka cieszących się największą popularnością. Po pierwsze, są to maty edukacyjne. Świetnie sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mata pełnić może funkcję kocyka. Dziecku jest na niej wygodnie i ciepło. Maty edukacyjne najczęściej posiadają grzechotki, małe zabaweczki, zróżnicowane wypustki czy różne faktury. Drugą popularną zabawką edukacyjną jest stolik edukacyjny. Zapewnia połączenie zabawy i nauki dźwięków, literek czy odgłosów zwierząt. Stolik edukacyjny wyposażony jest w wiele różnych klawiszy, przycisków czy innych elementów stanowiących dla dziecka nie lada atrakcję. Trzecim rodzajem popularnych zabawek edukacyjnych są układanki i klocki, które dostosowane są do wieku dziecka. Uczą koordynacji ruchowej, myślenia przestrzennego oraz znacząco pobudzają kreatywność. Wysokiej jakości stoliki do zabawy oraz klocki i układanki oferuje m.in. sklep zabawanastodwa.pl. Warto jeszcze wspomnieć o grach edukacyjnych. To już zabawki przeznaczone dla nieco starszych maluchów. Zapewniają świetną rozrywkę, a przy tym mają walor edukacyjny. Gry edukacyjne rozwijają pamięć, refleks oraz spostrzegawczość.

Jakie zabawki edukacyjne dla dziecka wybrać?

Przy wyborze zabawki edukacyjnej warto zwracać uwagę na kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności jest to sklep, w którym zabawka ma być zakupiona. Powinien być to sprawdzony i renomowany dystrybutor. Dzięki temu można mieć pewność co do jakości zabawki. Tu znów wspomnieć można o sklepie zabawanastodwa.pl. Jakość wykonania zabawki dla dziecka jest bardzo ważna. Mowa tu przede wszystkim o materiale, z którego zabawka została wykonana. Powinien być on bezpieczny dla dziecka. Oczywiście wybierając zabawkę edukacyjną, uwagę zwrócić należy także na jej funkcje edukacyjne. Zabawka spełni swoje funkcje edukacyjne tylko wtedy, gdy będzie dostosowana do wieku dziecka.

Zabawka edukacyjna a wiek dziecka

Jak wspomniano, zabawka edukacyjna zawsze powinna być dopasowana do wieku dziecka. W przypadku niemowlaka dobrym wyborem będzie mata edukacyjna lub maskotki z różnorodnymi wypustkami czy szeleszczącymi elementami. Wybierając zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka postawić warto na stolik edukacyjny. To już także czas, w którym dziecko może bawić się prostymi układankami. Zakup książeczki także nie będzie złym pomysłem. Dwulatkowi i trzylatkowi podarować można zabawki interaktywne. Dobrze sprawdzą się także różne układanki i klocki edukacyjne. Czterolatki i pięciolatki z pewnością z chęcią będą się bawić nieco bardziej skomplikowanymi klockami oraz grami edukacyjnymi. Dobrym pomysłem będą także dopasowane do tego wieku książeczki edukacyjne. Zabawki edukacyjne dla 6 latka mogą być już nieco bardziej zaawansowane. W tym wieku rozwój dziecka jest szczególnie ważny. Już niedługo rozpocznie ono edukację szkolną. Warto więc wybierając zabawkę edukacyjną zwracać uwagę na zainteresowania pociechy. Dzięki temu dziecko z większą chęcią będzie chciało z takiej zabawki korzystać. Wśród uniwersalnych zabawek edukacyjnych dla dzieci w tym wieku wymienić można choćby zabawki kreatywne, książeczki z funkcjami edukacyjnymi czy różnego rodzaju gry edukacyjne.

Oferta zabawek edukacyjnych jest bardzo szeroka. Nie powinno być zatem problemu z wyborem odpowiedniej zabawki niezależnie od wieku dziecka. Pamiętać jednak trzeba, aby taki wybór nie był przypadkowy. Zabawka musi być dla dziecka ciekawa i interesująca.