Jak sprawić by szuflady się łatwo zamykały?
W swoich domach posiadamy różne rodzaje mebli, w których chowamy wszystkie swoje rzeczy. Oprócz otwartych półek, zamykanych szaf i szafek, dużą rolę odgrywają szuflady. Za ich prawidłowe działanie odpowiadają tzw. prowadnice. Dzięki nim szuflady wysuwają się i zasuwają swobodnie. Jednak, po pewnym czasie ich użytkowania, szyny mogą się zacinać lub sprawiać inne problemy. Warto wiedzieć, co zrobić, aby szuflady zamykały się łatwo i swobodnie.
Czym są prowadnice do szuflad?
Prowadnice do szuflad odpowiadają za ich prawidłowe funkcjonowanie, zasuwanie się i odsuwanie. Bardzo ważne jest to, aby wyróżniały się one wysoką jakością, niezawodną konstrukcją i cichym domykaniem. Do wyboru dostępne są:
- prowadnice rolkowe – są one bardzo proste i niezawodne, jedna taka prowadnica składa się z górnej i dolnej szyny, ponadto każda z szuflad posiada specjalną, łożyskową rolkę, dzięki której można płynnie je wysuwać. Tego typu prowadnice są łatwe w montażu, a stalowe szyny zabezpieczają przed wypadaniem. Ponowne wyjęcie i włożenie szuflady jest bardzo proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu.
- prowadnice kulkowe – są one dostosowane do wielu potrzeb, mają one bardzo szerokie spektrum zastosowań, przede wszystkim świetnie się sprawdzają w meblach kuchennych i łazienkowych. Zbudowane są z metalowej szyny oraz wózka, który porusza się na małych kulkach. Prowadnice kulkowe są niezwykle solidne, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się do mebli, z których korzysta się często w trakcie dnia. Warto także zaznaczyć, że zależnie od modeli, prowadnice mogą mieć także dodatkowe funkcje jak np.:
- pełny wysuw – gdy w szufladach przechowuje się dużo, drobnych rzeczy, jest to idealne rozwiązanie. Szufladę posiadającą takie prowadnice, można wysunąć do końca, tym samym zyskując dostęp do całej jej zawartości.
- cichy domyk – bardzo ważna możliwość, szczególnie w przypadku szuflad, z których wciąż korzysta się w ciągu dnia.
- duży udźwig – niektóre prowadnice kulkowe mogą przenosić bardzo duże obciążenie, są one wykorzystywane m.in. w szafkach kuchennych i w szufladach na narzędzia.
Zacinające się prowadnice
Szyny do szuflad czasem mogą się zacinać albo zupełnie nie chcą się otworzyć. W takiej sytuacji mebel staje się zupełnie nieużyteczny, a dostęp do ich wnętrza jest utrudniony. Można pozbyć się komody i zakupić nową, jednak można także w odpowiedni sposób zadbać o stan prowadnic. Aby funkcjonowały one w idealny sposób przez lata, przede wszystkim należy je regularnie smarować. Warto dbać o to, gdy szuflady jeszcze działają w prawidłowy sposób.
Dlaczego szuflady mogą się zacinać?
Wiele zależy od tego, w jaki sposób szuflada jest wykonana. Zwykle są one wykonane z płyty MDF lub naturalnego drewna. W jednym i drugim przypadku może się zdarzyć zacinanie. Drewno ze względu na swoją naturalność zmienia się nieustannie przez cały czas, zmienia się jego kolor, a także kształt. Drewno się wypacza, pęcznieje, co prowadzi do tego, że szuflada nie jest tak dobrze dopasowana, jak na samym początku.
Meble z płyty MDF są zwykle trochę tańsze, a konstrukcja prowadnic bezpośrednio wpływa na ich działanie. Podczas wysuwania i wsuwania stykają się ze sobą dwa elementy, które w normalnych warunkach działają sprawnie bez zarzutu. Jednak wraz z upływem czasu, mogą się pojawiać problemy z tarciem i wtedy szuflada już tak płynnie nie współpracuje.
Smarowanie prowadnic
Aby szyny do szuflad działały przez długi czas we właściwy sposób, należy je smarować. Większą uwagę należy zachować przy konstrukcjach drewnianych. Nie każdy preparat się sprawdzi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wosk lub mydło. Kiedy jednak drewno napęcznieje, sytuacja staje się trudniejsza. Wtedy należy wyrównać boki szuflad i zadbać o zmniejszenie ich wysokości. W tym celu przyda się np. papier ścierny.
Prowadnice szuflad bywają kapryśne, dlatego należy o nie dbać w odpowiedni sposób. Dzięki temu można się uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Warto pamiętać jak sobie z nimi poradzić.