Elektronika

Jak działa internet światłowodowy?

Większość ludzi zapytana o to, czym jest światłowód, prawdopodobnie odpowiedziałaby, że to szybki internet i oczywiście miałoby oni racje. Choć wiele osób już z niego korzysta, mało kto jednak wie, w jaki sposób funkcjonuje internet światłowodowy – jak działa?. Sieć światłowodowa bardzo szybko rozwija się w Polsce, dostarczając ten niezwykle szybki internet do firm i domów, dzięki czemu już ogromna liczba gospodarstw znajduje się w jego zasięgu. Jeżeli interesuje Cię zakup internetu w Gdańsku, na stronie kup-usługi.pl znajdziesz niezbędne informacje na temat internetu światłowodowego w Gdańsku od Netii.

 

Internet światłowodowy – działanie

 

Jak działa internet światłowodowy? Światłowód zbudowany jest z rdzenia, płaszcza, który go otacza i warstwy ochronnej. Światło, które trafia do rdzenia światłowodu, zostało w nim uwięzione. Cała filozofia polega na tym, aby uwięzić je w taki sposób, by przy odbiciu go na styku rdzenia i płaszcza uzyskać falę odbitą o takich samych parametrach jak fala padająca. Wówczas bez znaczenia będzie to, ile razy fala ta zostanie odbita w drodze między nadawcą a odbiorcą. Jak to możliwe, że zasięg światłowodowy sięga nawet tysięcy kilometrów? Bardzo często stosuje się w sieciach tego typu wzmacniacze optyczne, których zadaniem jest zapewnienie jeszcze lepszego przesyłania sygnału świetlnego. Bez ich zastosowania prawdopodobnie nie osiągnięto by zasięgu większego niż 100 km.

 

Zalety internetu światłowodowego

 

Zaczynając od względów praktycznych, należy wspomnieć o wytrzymałości sieci światłowodowej. Zaprojektowana jest ona w taki sposób, aby przez ok. 40 lat kable mogły pracować bezawaryjnie. Oczywiście, włókna szklane, z którego się one składają, mogłyby przewodzić światło przez tysiące lat, jednak należy wziąć pod uwagę działanie czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia. Zatem, uwzględniając niebezpieczeństwo związane z ewentualnym przedostaniem się do wnętrza rdzenia zabrudzeń, mówimy o wytrzymałości sięgającej 40 lat.

Podstawową zaletą światłowodu jest jednak to, co stanowi główne z nim skojarzenie – szybkość. Gwarantuje on pobieranie treści z ultraszybkością i możliwość nawiązywania połączeń wysokiej jakości oraz oglądane filmów w standardzie 4K. Prędkość ta gwarantuje zatem nie tylko szybkie przesyłanie, ale i wysoką jakość połączenia, obrazu czy dźwięku. Doświadczyłeś kiedyś przeciążenia sieci np. w sylwestrową noc czy zwyczajny sobotni wieczór? Światłowód gwarantuje Ci stabilność połączenia, niezależnie od tego, ilu użytkowników aktualnie korzysta z sieci, co oznacza, że jest on niezawodny. Możesz zatem przestać martwić się o wahania w jakości sygnału czy jakiekolwiek zakłócenia związane ze zmieniającą się pogodą. Sieć światłowodowa jest na nie odporna.

Biorąc pod uwagę, że nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń pośredniczących między nadawcą a odbiorcą sygnału, można powiedzieć, że internet ten jest bezawaryjny. Przy skróceniu drogi przesyłania sygnału do minimum i wyeliminowaniu pośredniczących urządzeń, usuwamy także ryzyko wystąpienia awarii. Na koniec warto wspomnieć o zalecie, która już została nadmieniona, ale wymaga szczególnego podkreślenia – wysoka jakość. Nikogo nie dziwi stwierdzenie, że internet światłowodowy w Gdańsku należy do najnowocześniejszych odkryć technologicznych naszych czasów. Dzięki niemu możesz w bardzo krótkim czasie pobierać treści (obrazy, dźwięki, połączenia) w wysokiej jakości. Nigdy wcześniej nie było możliwe uzyskanie tak wysokiej jakości w tak krótkim czasie, przy wyeliminowaniu po drodze wszelkich zakłóceń.

Potrzebny Ci internet, który nie będzie buforował przy próbie obejrzenia filmu? Zależy Ci na wysokiej jakości i możliwości szybkiego, sprawnego „poruszania się” w internecie? Światłowód to przyszłość, to technologia, która nieustannie się rozwija i znacznie podnosi komfort użytkowników internetu. Dzięki szybkiemu rozbudowywaniu sieci coraz więcej gospodarstw znajduje się w jego zasięgu. Sięgnij po możliwość korzystania z sieci w najszybszy i najbardziej komfortowy dla Ciebie sposób.