Uroda

Kosmetologia estetyczna – co to jest?

Obecnie niezwykle często spotykamy się z obrazami, plakatami czy reklamami propagującymi model wyidealizowanych ludzi. Nie bez przyczyny mamy pragnienie nieustannego doskonalenia się, ulepszania i podnoszenia kompetencji. Tak dzieje się również w dziedzinie urody. Człowiek od zarania dziejów chciał upiększyć swoje ciało i stosował różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywał makijaż oraz nakładał ozdobne ubrania. W obecnych czasach, w epoce rozwoju nowych technologii i dynamicznym rozkwicie dziedzin takich jak medycyna czy kosmetologia kosmetyczna, ma on w tym zakresie większe możliwości.

Czym jest kosmetologia estetyczna?

Kosmetologia estetyczna jest gałęzią medycyny należącą do estetologii medycznej. Zajmuje się wysoko wyspecjalizowanymi i zaawansowanymi zabiegami mającymi na celu podniesienie jakości życia ludzi zdrowych poprzez relaks i przyjemność. Większość salonów kosmetologii estetycznej posiada profesjonalne sprzęty do upiększania ciała i duszy. Najczęściej wykonywane są zabiegi dotyczące twarzy, zapobiegające starzeniu się skóry. Dużym zainteresowaniem cieszą się także elementy permanentnego makijażu, masaże, pielęgnacja dłoni i stóp oraz modelowanie sylwetki i redukcja cellulitu.

Zabiegi z dziedziny kosmetologii estetycznej są przeważnie bezinwazyjne i przyjemne. Ich celem nadrzędnym jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta oraz jego samopoczucia. Pozwalają usunąć niedoskonałości o różnym podłożu i w efekcie podnoszą samoocenę oraz wpływają pozytywnie na postrzeganie siebie. Kosmetologia estetyczna zajmuje się przede wszystkim profilaktyką.

Kosmetologię estetyczną należy odróżnić od chirurgii plastycznej, ponieważ przeprowadza wyłącznie zabiegi pozachirurgiczne i małoinwazyjne. Nie wymaga od pacjenta pobytu w szpitalu a wszystkie zabiegi są przeprowadzane w klimatycznych gabinetach, które dbają o stworzenie przyjemnej atmosfery.

Z jakimi problemami przychodzą najczęściej pacjenci?

Do gabinetów kosmetologicznych najczęściej przychodzą osoby, które chcą zapobiec procesom starzenia się skóry. Rewitalizacja, konturowanie i wygładzenie zmarszczek oraz lifting twarzy i ciała to zabiegi cieszące się największą popularnością.

Bardzo często udzielane są usługi kosmetyczne, takie jak: manicure, pedicure, stylizacja rzęs i brwi oraz permanentne makijaże.

Popularność masaży cały czas wzrasta. Najczęściej są to masaże relaksacyjne, ponieważ przychodzą na nie pacjenci zmęczeni siedzącym trybem życia, zestresowani tempem dzisiejszego świata i nastawieni na relaks. Pacjenci mają do wyboru różnorodne typy masażu w zależności od metody wykonywania masażu, substancji wcieranej w ciało czy części ciała, która ma być masowana. Przykładowe rodzaje masażów:

  • masaż rokitnikowy masłem shea
  • japoński masaż twarzy kobido
  • masaż gorącymi kamieniami
  • masaż bańką chińską
  • masaż aromaterapeutyczny

Ponadto kosmetologia estetyczna zajmuje się również korektą defektów estetycznych takich jak: blizny, zapadnięte policzki, cellulit, rozstępy i otyłość.

Jakie metody stosują gabinety kosmetologii estetycznej?

Jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry i niwelowanie zmarszczek stosuje się peelingi z witaminami, probiotykami i naturalnymi kwasami, stymulatory tkankowe, kwas hialuronowy, osocze bezpłytkowe PRP (które stymuluje procesy odnowy i regeneracji skóry), mezoterapię mikroigłową (bezbolesna), fibrynę bogatopłytkową oraz nici liftingujące.

Do poprawy sylwetki oraz redukcji cellulitu stosuje się nowoczesne technologie hi-tech, do których zaliczyć można m. in.:

  • fale akustyczne
  • endermologia (masaż podciśnieniowy oddziałujący na skórę i tkanki podskórne)
  • drenaż limfatyczny (masaż uciskowy w celu pobudzenia układu krwionośnego)
  • cooltech (bezbolesna metoda odchudzania poprzez zamrażanie tkanki tłuszczowej)
  • endermomasaż (masaż podciśnieniowy tkanek miękkich)

Ponadto w gabinetach kosmetyki estetycznej takich jak np. https://dotykurody.pl/oferta/11-kosmetologia-estetyczna możemy często pozbyć się innych problemów takich jak: nadmierne owłosienie, trądzik różowaty, rumień, przebarwienia, podwójny podbródek czy wypadanie włosów. Każdy problem jest rozpatrywany indywidualnie, a jego rozwiązanie jest dopasowane do potrzeb pacjenta. Wiele salonów kosmetycznych prowadzi zabiegi inspirowane naturą i bazuje na produktach oraz kosmetykach wysokiej jakości.