Motoryzacja

Wynajem samochodów krótkoterminowy i długoterminowy – różnice

Zdjęcia prezentowanych w internecie pojazdów na sprzedaż mogą być poddane obróbce. Sprzedawcy, a w szczególności firmy wiedzą jak wykonać i obrobić zdjęcia, aby zainteresować nimi klienta. Nikt przecież po zakupie samochodu nie będzie zadowolony z faktu, że musi odwiedzić mechanika lub nie każdemu w sumie jest potrzebny samochód nie dłużej, niż raz na kilka dni lub miesięcy. Wówczas możesz rozważyć wynajem.

 

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy

Coraz więcej Polaków decyduje się nie na zakup auta używanego bądź z salonu, lecz na jego wynajem w tak zwanej formie subskrypcji. W dużych miastach coraz większą popularnością cieszą się auta na minuty. Pierwsze firmy oferujące takie usługi powstały już w 2016 roku. Auto wypożycza się za pomocą aplikacji mobilnej bez podpisywania umowy oraz udziału doradcy. Wynajem krótkoterminowy samochodu zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie dostajemy tutaj pełnych praw własnościowych do pojazdu, a jedyne na co masz wpływ, to cena przejazdu wzrastająca wraz z długością wynajmu oraz klasą pojazdu. Natomiast wynajem długoterminowy to rodzaj dzierżawy auta w zamian za ustalony wcześniej czynsz najmu. Jedyne koszty, które ponosi użytkownik to zakup paliwa na stacji. Natomiast rzeczami takimi jak: wymiana opon, czy ubezpieczenie nie musisz sobie zawracać głowy.

 

Samochód  własny, czy wynajęty?

 

Posiadanie własnego auta wiąże się ze sporymi wydatkami na jego utrzymanie. W przypadku, gdy jest to pojazd używany to przed jego zakupem musisz zwrócić uwagę na formalne jak i techniczne jego aspekty. W pierwszej kolejności warto sprawdzić w internecie historię pojazdu auta. W ten sposób sprawdzisz, jaki jest faktyczny przebieg pojazdu, ile razy był sprzedawany oraz czy auto to nie było kradzione. Decydując się jednak na pojazd z salonu musisz liczyć się z większymi kosztami zakupu oraz utrzymania. Przygotowanie pojazdu pod Twoje preferencje może zająć nawet kilka tygodni. Jedną z najlepszych ofert względem jakości do ceny ma wypożyczalnia samochodów Szczecin.

Samochód na gotówkę

 

Przy zakupie samochodu za gotówkę salon samochodowy, czy osoba prywatna nie muszą czekać na przelew, dlatego auto dostaniesz od ręki. Kupując w taki sposób pojazd nie obciążasz swojego domowego budżetu zbędnymi kredytami lub leasingiem. Wiele osób rezygnuje jednak z takiej metody, ponieważ wiąże się to z wydaniem jednorazowo dużej ilości gotówki, a to z kolei może nadwyrężyć budżet.

 

Samochód na kredyt

 

Wiele osób może zastanawiać się nad miesięcznymi ratami pomiędzy kredytem a wynajmem. Wypożyczalnia samochodów w twoim regionie może posiadać w swoim katalogu korzystniejszą ofertę ratalną, niż salon samochodowy. Wynajem długoterminowy auta na pewno będzie korzystniejszy w kwestii comiesięcznej spłaty, niż wynajem samochodu krótkoterminowy, gdyż w drugim przypadku będziesz musiał spłacić tę samą kwotę w krótszym terminie, a przez to comiesięczna rata będzie większa. Zakup samochodu na raty będzie większy niż jego wynajem, gdyż do rachunku trzeba doliczyć także oprocentowanie.

 

Samochód na kredyt gotówkowy

 

Kolejnym sposobem na zakup samochodu jest kredyt gotówkowy. Jego przewagą jest brak zabezpieczeń, a w umowie nie znajdziesz informacji o przedmiocie kredytowania. Tego typu kredyt udzielany jest na dowolny cel.

 

Wynajem długoterminowy, a leasing?

 

Wynajem od leasingu nie wymaga wnoszenia wkładu własnego. Po zakończeniu umowy nie masz obowiązku wykupu samochodu możesz go po prostu oddać. Jednak leasing wiąże się z większymi kosztami za użytkowanie pojazdu, niż w momencie wynajmu auta. Wynajem długoterminowy jest korzystny w przypadku, gdy chcesz pozyskać kilka samochodów dla swojej firmy.

 

Planowanie budżetu przy wynajmie kilku samochodów

 

Kontrola kosztów, gdy masz do czynienia z wynajmem kilkunastu aut i utrzymaniem pracowników nie jest łatwa. Powinieneś wziąć pod uwagę systemy, ułatwiające Ci zarządzanie potrzebnym budżetem w taki sposób, abyś miał pieniądze na wszystkie niezbędne opłaty. W celu możesz przejrzeć oferty znajdujące się na stronach poszczególnych banków, gdyż konto firmowe to podstawa. Kolejny krok to znalezienie firmy i programu lub strony z serwerem, przez którą będziesz mógł kontrolować swoje wydatki oraz przychody. W ostateczności możesz wystąpić o pomoc biura rachunkowego w sprawie ochrony Twoich finansów. Jednak wcześniej zapoznaj się z jego opiniami i z ofertą zamieszczoną na stronie.