hosting
Porady

Co to jest hosting?

Dla wielu hosting wciąż jest pojęciem stosunkowo tajemniczym – ci, którzy niewiele mają wspólnego z informatyką, rzadko wiedzą, co dokładnie oznacza. Zdarza się także, że nawet osoby na co dzień zajmujące się prowadzeniem stron internetowych nie do końca rozumieją znaczenie tego słowa. Warto jednak dowiedzieć się, co to jest hosting i na czym polega. Co należy wiedzieć na ten temat?

Hosting – co to jest?

Do założenia swojej własnej strony internetowej niezbędny jest zarówno hosting, jak i domena. Bez tych dwóch elementów witryna nie będzie mogła być widoczna w sieci. Tak jak domena tożsama jest z adresem strony, tak hosting stanowi dla wielu osób coś zdecydowanie mniej zrozumiałe. Tym mianem określa się bowiem przestrzeń serwerową, na której znajduje się witryna WWW. Co to znaczy? Hosting to nic innego, jak usługa, która polega na udostępnianiu miejsca na dysku fizycznego serwera współdzielonego z wieloma użytkownikami jednocześnie. Z racji tego, że każde konto hostingowe jest oczywiście od siebie odseparowane, użytkownicy wykorzystują przydzielone im zasoby.

Zapewne każdy doskonale wie, że strony internetowe działają całą dobę – od rana do wieczora. Jeśli zostałyby umieszczone na komputerach domowych lub firmowych, w przypadku zakończenia pracy i wyłączenia sprzętu nikt nie mógłby ich przeglądać. To właśnie dlatego wynajmuje się miejsce na dyskach urządzeń, które pracują przez całą dobę. Dzięki temu witryna WWW jest dostępna niezależnie od pory dnia czy nocy, wobec czego absolutnie każdy może ją odwiedzić i swobodnie przeglądać. Komputer, na którym mieści się taka strona, nazywany jest serwerem, natomiast usługa polegająca na udostępnianiu na nim miejsca oraz jego zasobów – hostingiem.

Hosting stron WWW – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego hostingu to o tyle ważna kwestia, że to właśnie od niego zależy działanie strony. Jeśli ten nie może funkcjonował prawidłowo, witryna nie jest dostępna w internecie. Wiele osób nie wie jednak, czym należy kierować się przy wyborze. Choć oferty firm hostingowych mogą znacząco się od siebie różnić, to jednak istnieje kilka istotnych kwestii, na jakie warto zwrócić uwagę, chcąc wybrać odpowiednią usługę. 

Duże znaczenie ma czas bezawaryjnego działania serwera, który wyraża się w procentach. Pożądana wartość wynosi 99%, dlatego dobrze jest przed wyborem firmy sprawdzić, jak prezentuje się jej wskaźnik. Równie istotną kwestię stanowi stan techniczny dysków oraz podzespołów serwera, a także szybkość łącza, jakie posiada firma hostingowa – to właśnie od niej zależy szybkość wyświetlania się strony WWW. Dobrze jest także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo – zarówno serwerów, jak i powierzanych firmie danych (w tym również osobowych).

Hosting WWW – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz zrozumienia tego, co to hosting, dobrze jest także wiedzieć, jak dokonać odpowiedniego wyboru firmy hostingowej. Oprócz zwrócenia uwagi na bezawaryjność, bezpieczeństwo czy stan techniczny warto także dostosować możliwości serwera do witryny. W przypadku nieco bardziej zaawansowanych stron należy sprawdzić, czy dana oferta hostingu obejmuje technologie PHP oraz MySQL. Takie informacje najczęściej podane są w szczegółach oferty konkretnego usługodawcy. Ogromne znacznie ma także limit powierzchni dyskowej – w przypadku prostej strony wystarczająca może być nawet niewielka pojemność w postaci kilkuset megabajtów, natomiast witryny z większą ilością danych potrzebować mogą znacznie większej przestrzeni.

Chociaż wiele firm działających na rynku oferuje usługi płatne, jak i darmowe, to jednak często znacznie bardziej opłaca się płatny hosting. Co to znaczy? Najczęściej wiąże się to z opłacaniem abonamentu, w ramach którego otrzymuje się miejsce na serwerach. Korzystając z takiego rozwiązania, można mieć pewność, że strona będzie prawidłowo funkcjonowała. Darmowe hostingi często mają ograniczoną przestrzeń dyskową i niski transfer, a także powodują długie ładowanie się strony. Przed wyborem pożądanej usługi należy zawsze wcześniej zapoznać się z jej ofertą oraz dokładnie ją przeanalizować.