budowa domu
Porady

Zakres obowiązków geodety podczas budowy domu

Geodeta to bardzo ważny zawód, niezbędny w trakcie realizacji inwestycji budowlanej. Współpraca ze specjalistą rozpoczyna się w momencie zakup gruntu i trwa aż do oddania budynku do użytku. To wiele ważnych zadań, które pozwalają na sprawne postępowanie budowy, dlatego zatrudnienie geodety stanowi nieodzowny krok podczas wznoszenia obiektu. Jaki jest zakres obowiązków geodety w trakcie budowy domu?

Obowiązki geodety podczas budowy domu

Pomoc geodety może rozpocząć się nawet przed zakupem działki. Jeśli masz na oku konkretny obszar, jednak chcesz dowiedzieć się, co wokół niego przebiega, takie zadanie można zlecić specjaliście. Sprawdzi on również możliwość umiejscowienia na terenie ogrodzenia, a także starannie wyznaczy wszelkie granice.

Kolejnym ważnym zadaniem, jakie stoi przed geodetą podczas budowy domu, jest stworzenie mapy do celów projektowych, która pomoże architektowi zaplanować osadzenie budynku na terenie działki.

Po dopełnieniu wszelkich formalności specjalista zajmuje się wytyczeniem granic obiektu w terenie z oparciu o zatwierdzony projekt zagospodarowania działki. W związku z tym przy pomocy umiejscowionych w gruncie znaków geodezyjnych przechodzi do charakterystycznych punktów, a także osi geometrycznych domu. Wszystko odbywa się za porozumieniem z kierownikiem budowy, określającym, jakie wymiar będą odpowiednie dla bryły budynku.

Co jeszcze wchodzi w skład obowiązków fachowca z obszaru geodezji? Jelenia Góra

Po całym procesie fachowiec dokonuje właściwego wpisu do dziennika budowy, by następnie przekazać inwestorowi szkice wytyczenia. Jego zadaniem jest także zarówno samo wytyczenie, jak i pomiar przyłączy, by zostały one prawidłowo rozlokowane na terenie działki. Jednak to nie koniec obowiązków geodety w ramach budowy domu.

W momencie, w którym inwestycja stanie już na działce w całej swej okazałości, specjalista pojawia się ponownie, by dokonać pomiaru wykonawczego budynku. Podczas tego zadania dokładnie sprawdza zgodność realizacji z wcześniejszymi założeniami, co jest bardzo ważnym etapem przed oddaniem obiektu do użytku.

Geodezja, Jelenia Góra – na co warto zwrócić, wybierając fachowca?

Geodezja w Jeleniej Górze to rozwiązanie, w które warto zainwestować, by wszystko przebiegało zgodnie z planem. Wybierając specjalistę, należy przyłożyć szczególną uwagę do jego podejścia, a także sprawnej komunikacji z klientem. Profesjonalista dokładnie wyjaśni, czego można spodziewać się w wyniku podjętej współpracy i odpowie na wszelkie nurtujące pytania.

Planując zatrudnienie geodety, warto również przyjrzeć się jego doświadczeniu oraz ewentualnym opiniom, co znacząco ułatwi podjęcie optymalnej decyzji.

Zakres obowiązków specjalisty z obszaru geodezji, Jelenia Góra – podsumowanie

Budowa domu to bardzo ważna inwestycja, wymagająca współpracy z wieloma specjalistami. Jednym z nich jest geodeta, którego zakres obowiązków prezentuje się niezwykle szeroko. W wyniku tego faktu fachowiec towarzyszy właścicielom od zakupu działki aż do ukończenia całej budowy.

Zatrudnienie odpowiedniej osoby wiąże się ze sprawniejszym rozwojem inwestycji. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić szczegółową rozmowę z geodetą w Jeleniej Górze.