Dom i ogród

Jak doczyścić posadzkę?

Podłogi są najbardziej narażone na pobrudzenie powierzchniami w całym domu. Brud, który powstaje na posadzkach, jest często trudny do czyszczenia. Metody mycia nieco się od siebie różnią, w zależności od konkretnego materiału, z które podłoga jest wykonana. Jak skutecznie pozbyć się brudu z posadzki? Jak nie uszkodzić podłogi podczas jej czyszczenia?

Czyszczenie betonowych posadzek

Beton jest nie tylko stałym elementem wystroju wnętrz przemysłowych. To materiał chętnie wykorzystywany w brutalizmie, stylu industrialnym, loftowym i nowoczesnym. Jak skutecznie czyścić betonową posadzkę? Jakich metod i detergentów użyć? Na wstępie należy dokładnie oczyścić powierzchnię z większych śmieci i kurzu. Można to zrobić za pomocą szczotki. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz. Jeśli używasz szczotki, to należy najpierw oczyścić rogi, kąty oraz miejsca przy ścianach, a następnie środek podłogi. Do czyszczenia betonu należy użyć odpowiednich preparatów. Najlepiej znaleźć te, które są przeznaczone specjalnie do podłóg. Są to zazwyczaj bardzo silne środki. Jeśli zdecydujesz się na użycie takiego detergentu, to załóż rękawiczki ochronne. Doczyszczanie posadzek może wymagać zastosowania środków miejscowych. Dzieje się tak, gdy fragmenty podłogi zostaną zabrudzone smarem, olejem albo innym, trudno zmywalnym tłuszczem. Najpierw należy wybrać odpowiedni środek. Następnie, w razie potrzeby, zmieszać go z ciepłą wodą. Jeśli podłoga nie ma silnych zabrudzeń, to wystarczy ją zmyć mopem. Silne, lokalne zabrudzenia można doczyścić poprzez szorowanie szczotką. Następnie należy dokładnie spłukać środek czyszczący. W celu uzyskania najlepszych efektów podłogę należy wytrzeć na sucho, a potem pokryć środkiem do konserwacji betonu. Doczyszczanie podłogi betonowej może odbywać się przy użyciu szczotki o twardym włóknie.

Czyszczenie posadzek drewnianych

Drewno jest bardziej delikatne i mniej wytrzymałe niż beton. Na rynku jest dostępny szeroki wybór preparatów przystosowanych do podłóg drewnianych. Nie należy używać płynów uniwersalnych, ani do innych rodzajów nawierzchni. Najpierw powierzchnię trzeba dokładnie zmieść albo odkurzyć. Preparat do mycia wymieszać z ciepłą wodą. Do czyszczenia drewnianych podłóg trzeba używać miękkich mopów albo ściereczek. Najlepiej czyścić kolistymi ruchami. Podłogę należy wytrzeć do sucha i pokryć specjalnym środkiem do konserwacji. Doczyszczanie podłóg drewnianych jest niełatwe – nie można ich szorować, używając szczotek o twardym włosiu. Nie wolno też używać dużej ilości wody. Należy dokładnie wycisnąć mop albo ściereczkę przed użyciem. Silne zabrudzenia podłóg drewnianych najlepiej usuwać naturalnymi preparatami. Doczyszczanie podłóg drewnianych z plam po winie, soku owocowym, tłustej śmietany można usunąć przy pomocy odrobiny środka do mycia naczyń. Sprawdzi się też wywar z fusów do kawy. Na czekoladę, pastę do butów czy plamy z tłuszczu warto zastosować benzynę ekstrakcyjną. Plamy z wosku doczyścisz kostkami lodu i odrobiną mydła. Atrament i ołówek można usunąć przy pomocy spirytusu. Należy użyć odrobiny środka, tylko miejscowo. Jeśli chcesz długo cieszyć się drewnianą podłogą, to raz na kilka lat wykonaj jej cyklinowanie.

Doczyszczanie posadzek kamiennych i ceramicznych

Podłóg kamiennych oraz ceramicznych nie można czyścić środkami na bazie mydła. Nie sprawdzi się płyn do naczyń, a także płyn uniwersalny. Należy wybierać preparaty specjalnie przeznaczone do tego typu nawierzchni. W innym wypadku podłoga może zostać uszkodzona oraz stracić swoje właściwości antypoślizgowe. Należy unikać preparatów stworzonych na bazie kwasów. Mogą negatywnie wpłynąć na strukturę powierzchni. Podłogę należy oczyścić z dużych śmieci i kurzu. Następnie przemyć samą wodą. Kolejny etap obejmuje mycie wodą ze środkiem czystości. Po umyciu najlepiej podłogę dosuszyć. W celu zwiększenia wytrzymałości i jakości podłogi ceramicznej można wykonać zabieg konserwacji. Do konserwacji podłogi można użyć specjalnego oleju.