Porady

Tunel do dezynfekcji – jak działa?

Obecnie bardzo przestrzega się zasad higieny i dezynfekcji, dlatego na rynku zaczęły pojawiać się produkty, które ułatwiają działania z tym związane. Jednym z takich udogodnień jest tunel do dezynfekcji. Sprawdź, jak działa to urządzenie i gdzie się je stosuje.

Co to jest dezynfekcja i dlaczego się ją stosuje?

Dezynfekcja to zredukowanie liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. Działania dezynfekujące nie oznaczają całkowitego zniszczenia wszystkich mikroorganizmów i ich form przetrwalnikowych, ale pozostawienie powierzchni całkowicie bezpiecznej dla zdrowia. W ten sposób zapobiega się roznoszeniu różnego rodzaju chorób, które swój początek mają w obecności wirusów i bakterii. Metody dezynfekcji rozróżnia się przede wszystkim w zależności od tego, co wymaga zdezynfekowania. Odkażaniu mogą zostać poddane m.in.: podłogi, ściany, urządzenia, narzędzia, a także skóra czy też błony śluzowe. Dezynfekcję można wykonać ręcznie – rozpylając odpowiednie środki na powierzchni, którą należy wyczyścić – jednak do przeprowadzania tego typu działań używane są także różne narzędzia i urządzenia.

Coraz częściej zauważyć można np. automatyczne dozowniki z płynem dezynfekującym lub chusteczki, które są nasączone produktem odkażającym. Takie działania pozwalają jednak na zdezynfekowanie jedynie dłoni. Jeżeli chcesz, aby dezynfekcja osoby wchodzącej do pomieszczenia była przeprowadzona w sposób bardziej dokładny, musisz skorzystać z bardziej zaawansowanych metod. Obecnie coraz popularniejsze stają się bramki dezynfekujące, które pozwalają na odkażenie osoby, która pod nimi przechodzi, w całości. Jednak, aby tego typu dezynfekowanie mogło być jeszcze bardziej skuteczne, powstały tunele do dezynfekcji. Czym różnią się one od bramek? Przede wszystkim kształtem, który pozwala na bardziej długotrwałe działania.

Co to jest tunel do dezynfekcji?

Tunel dezynfekujący to bardzo skuteczne rozwiązanie, które na tle konkurencyjnych produktów wyróżnia się przede wszystkim większą efektywnością, jeśli chodzi o pozbywanie się szkodliwych wirusów i bakterii. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sporych rozmiarów tunel, przez który powinny przejść osoby potrzebujące oczyszczenia z potencjalnie niebezpiecznych zarazków. Działanie tuneli do dezynfekcji jest bardzo zbliżone do funkcjonowania bramek dezynfekujących, jednak przez ich podłużny kształt dezynfekcja wykonana za ich pomocą trwa znacznie dłużej. Rozwiązanie to jest bardzo pomocne, gdy zależy Ci na tym, aby osoby, które wchodzą do pomieszczenia, zdezynfekowały się w całości, a także w sytuacjach, kiedy chcesz mieć pewność, że dezynfekcja została przeprowadzona prawidłowo. Wystawienie dozowników z płynem odkażającym nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, nie tylko dlatego, że za ich pomocą można zdezynfekować jedynie dłonie, ale również przez to, że nie każdy z nich korzysta.

Tunel dezynfekujący – działanie

Zasady działania tuneli do dezynfekcji są bardzo proste. Kiedy dana osoba wejdzie do tunelu, automatycznie uruchamia się mechanizm, który rozpyla cząsteczki środka dezynfekującego. Jest to działanie podobne jak w bramkach dezynfekujących, jednak w tym przypadku osoba przechodząca dezynfekcję musi spędzić więcej czasu w obecności preparatów dezynfekujących, w związku z czym środki te są w stanie dokładniej ją oczyścić. Tunele do dezynfekcji są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają zaangażowania ze strony właściciela ani pracowników. Należy dbać jedynie o to, aby środek dezynfekujący był cały czas uzupełniany. Wybierając produkt do tunelu pamiętaj o tym, aby był on jak najbardziej komfortowy dla jego użytkowników. Najlepszym rozwiązaniem będą substancje niepozostawiające mokrych plam – czyli takie, które są w stanie szybko się ulotnić. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku osoba poddająca się odkażaniu może poczuć dyskomfort związany już z samym wejściem do pomieszczenia. Jeżeli nie znasz się na środkach dezynfekujących, to w wyborze odpowiednich preparatów z całą pewnością pomogą Ci pracownicy zajmujący się sprzedażą tuneli do dezynfekcji.