dezynfekcja
Porady

Jaki sprzęt wykorzystuje się do dezynfekcji?

Wiele osób zaczyna zamawiać dezynfekcję swoich pomieszczeń, ponieważ chcą się pozbyć wszystkich bakterii i wirusów, które znajdują się w danych pokojach. Mogą one być na przykład pozostałościami po koronawirusie lub innych groźnych chorobach zakaźnych. Dzięki specjalnemu sprzętowi, który jest używany przez specjalistów od dezynfekcji, wystarczy tylko kilkanaście minut odkażania, aby można było normalnie znów mieszkać w czystym domu. Jednak środki używane do odkażania mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka, jeśli obchodzi się z nimi w nieodpowiedni sposób. 

Jaki sprzęt do dezynfekcji używają profesjonalne firmy tym się zajmujące?

Specjaliści, których można wynająć, muszę trzymać się ściśle określonych procedur podczas odkażania, np. mieszkania. W czasie tego całego procesu nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, ponieważ do zabicia bakterii, grzybów, pleśni i innych pasożytów są używane związki chemiczne zagrażające zdrowiu człowieka. Najczęściej do dezynfekcji jest używany ozonator. Ozon jest wydmuchiwany z tego urządzenia przy pomocy specjalnych wentylatorów umieszczonych w środku tej maszyny. Przez to, że ozon ma biobójcze właściwości, to podczas dezynfekcji nie można przebywać w danym pomieszczeniu, ponieważ jest to surowo zabronione. Po skończonym procesie należy poczekać przynajmniej dwie godziny, aby można było ponownie funkcjonować w odkażonym miejscu. Ponadto należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.

Ozonowanie pokoju nie jest zbytnio skomplikowane. Wystarczy maszynę podłączyć do gniazdka oraz zaprogramować ją na określony czas zgodny z parametrami wielkości pomieszczenia, które ma być odkażone. Należy umieścić ją w kącie danego pokoju. Po upływie określonej ilości czasu ozonator wyłączy się automatycznie. Przed uruchomieniem urządzenia należy poodsuwać meble od ścian oraz pootwierać wszystkie szafki, aby móc się pozbyć wszystkich bakterii tam się znajdujących. Jeżeli chcesz dowiedzieć się dokładniej, jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń profesjonalnym sprzętem, to koniecznie odwiedź stronę internetową https://activtekmedica.pl/urzadzenia/

Jaki sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń jest wykorzystywany do ich odkażania?

Najczęściej w tego typu miejscach do dezynfekcji są wykorzystywane aparaty do generowania suchej mgły, dzięki czemu można dość szybko pozbyć się niebezpiecznych patogenów z powierzchni znajdujących się w tym miejscu. Ta metoda nie tylko pozwala na szybkie odkażanie różnych przedmiotów, ale także dezynfekuje wszystkie ściany, sufit oraz cały sprzęt tam stojący.  Dyfuzory produkują nadtlenek wodoru, dzięki czemu nad całym pomieszczeniem unosi się charakterystyczna sztuczna mgła, która dotrze w każdy, nawet mały zakamarek, co spowoduje, że nawet w tych trudno dostępnych miejscach wszystkie niebezpieczne osobniki dla zdrowia ludzkiego zostaną usunięte. Po całym procesie nie trzeba dodatkowo sprzątać lub wycierać powierzchni, która została zdezynfekowana. Taki proces nie ma też żadnego wpływu na działanie sprzętu potrzebnego w tych gabinetach. Tego typu urządzenia są często stosowane w takich miejscach jak:

– sale chorych,

-gabinety stomatologiczne,

-ambulanse,

-oddziały zakaźne,

-oddziały intensywnej terapii,

-gabinety weterynaryjne,

– laboratoria.

Jak widać, są to pomieszczenia, gdzie muszą panować warunki niemal całkowicie sterylne, ponieważ w innym przypadku istnieje ryzyko zakażeniem niebezpieczną chorobą. Większość sprzętu do dezynfekcji działa przeciwko grzybom, pasożytom oraz bakteriom. Na powierzchniach odkażanych pozostawiana jest specjalna powłoka, dzięki której przynajmniej przez 10 dni powierzchnia będzie wolna od drobnoustrojów. Wiadomo, że powinny one także spełniać określone normy, dlatego przed ich zakupem placówki medyczne muszą przeanalizować specyfikacje techniczne konkretnych urządzeń. Tylko profesjonalne maszyny dezynfekujące są w stanie utrzymać gabinety czy inne pomieszczenia w należytej czystości, gwarantując tym samym bezpieczeństwo przebywających w nim m.in. pacjentów oraz pracowników placówek medycznych.