ciągnik
Porady

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie ciągnika rolniczego?

Ciągnik rolniczy to praktycznie niezbędny element w każdym gospodarstwie. Tylko dzięki niemu rolnik może swobodnie wykonywać swoją pracę na polu i nie tylko. Współczesne ciągniki rolnicze różnią się m.in. budową i zaawansowaniem. Aby praca mogła przebiegać bez żadnych trudów, należy sprawdzić, czy ma się do czynienia z niezbędnym wyposażeniem. Co wchodzi w skład takiego ciągnika? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie ciągnika rolniczego? Oto kilka rzeczy, na które zawsze należy zwrócić uwagę.

Regulacje prawne

Zanim jednak przyjdzie wymienić takie elementy, które zalicza się do kategorii niezbędnych, należy wskazać na inny, ważny aspekt. Otóż owe części nie są żadnym wymysłem. W tym przypadku należy odwołać się do regulacji prawnych, które jasno mówią o tym, co powinno znaleźć się w ciągniku. Dokładnie mowa tutaj o rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dlaczego w ten sposób? Wpływ ma na to bezpieczeństwo. Nie tylko, jeżeli chodzi o rolników wykonujących swoje codzienne działania. Bardzo ważny aspekt to utrzymanie także bezpieczeństwa na drodze, jak również na polu, jeżeli chodzi o inne osoby. Funkcją niezbędnego wyposażenia jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa każdej osobie, która znajdzie się w maszynie lub w jej pobliżu.

Niezbędne wyposażenie ciągnika

Czas teraz na to, aby wskazać obowiązkowe wyposażenie ciągnika rolniczego. Oto na tej liście znajduje się:

  • kabina lub rama ochronna – jest to niezbędne dla pojazdów, które są rejestrowane od 1994 roku, a na dodatek ich masa własna przekracza 800 kg. Wybór (kabina lub rama) uzależniony jest od tego, z jaką formą ciągnika ma się do czynienia.
  • wycieraczka na przedniej szybie – jej zadaniem jest zbieranie wody z przedniej szyby. Trzeba jednak dopilnować, aby nie ograniczała ona w żaden sposób pola widoczności kierowcy.
  • prędkościomierz – to dzięki niemu będzie można stwierdzić, czy ciągnik przekroczył 35km/h. Prędkościomierz jest wymagany w pojazdach, które były rejestrowane w maszynach po 30 września 1993 roku.
  • lusterka zewnętrzne – muszą one zostać zamontowane po obu stronach pojazdu. To właśnie dzięki nim będzie można na bieżąco kontrolować sytuację na drodze.
  • sygnalizacja dźwiękowa – ciągniki rolnicze pod tym względem są nieco podobne do zwykłych samochodów. Sygnalizacja musi mieć nieprzeraźliwym ton oraz emitować sygnał ciągły.
  • siedzenie dla kierowcy i pasażera – zależne od tego, z jakim dokładnie ciągnikiem ma się do czynienia. Najważniejsze, aby kierowca miał zapewnioną wygodną pozycję z możliwością utrzymania podparcia dla stóp. Możliwe jest zamontowanie siedzenia dla pasażera. Musi ono być jednak tak zamontowane, aby jego obecność nie przeszkadzała kierowcy w wykonywaniu swobodnych manewrów.
  • przyczepa lekka specjalna – należy zapoznać się z dokładnymi przepisami odnośnie tego, jakie ogumienie musi posiadać taka przyczepa, co jest też uzależnione od siły nacisku.

Gdzie kupić części do ciągnika?

Niezbędne wyposażenie oraz dodatkowe elementy można zakupić w sklepach stacjonarnych, jak również internetowych. Wystarczy wejść np. na http://klemax.pl/category/232252/fortschritt.html, gdzie można znaleźć wiele produktów, w tym, chociażby sprzęgła, filtry do powietrza, jak również uszczelki pod głowicę. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że na bieżąco należy dokonywać kontroli poszczególnych elementów, które się zużywają. Jak szybko? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakimi dokładnie elementami ma się do czynienia i jak często ciągnik jest eksploatowany. Na szczęście, dostęp do nich jest ułatwiony. Warto jednak sprawdzić, czy ma się do czynienia z elementami, które wyprodukowane zostały przez solidnego producenta. Tak, aby mieć pewność co do tego, że będą cechowały się one długą żywotnością. Na szczęście, w tym przypadku nie powinno być problemu z dobraniem takich elementów, które na dodatek są oferowane w niskiej cenie, która nie spowoduje dziury budżetowej.